Czyszczenie dywanu fot. Fotolia

Jak odświeżyć dywan

Piękny, niezniszczony to chluba każdej gospodyni. Co zrobić, gdy się zabrudzi? Podpowiadamy!
Joanna Szczepaniak / 14.07.2014 14:37
Czyszczenie dywanu fot. Fotolia
Jak odświeżyć dywan? Najlepiej wszelkie zanieczyszczenia i plamy usuwaj natychmiast. Pamiętaj, żeby wycierać je od zewnętrznego brzegu ku środkowi. Nie trzyj ich i nie szczotkuj. Nie przemocz również dywanu, bo mogą zblaknąć na nim kolory. Zobacz, jak odświeżyć dywan!

Odświeżanie dywanu

  1. Co 1–2 lata wyczyść dywan na mokro, najlepiej przy użyciu profesjonalnego odkurzacza (możesz go wypożyczyć za kilkanaście złotych lub zamówić taką usługę). Skutecznie usunie brud, oczyści runo z roztoczy i zabezpieczy przed kolejnym zabrudzeniem.
  2. Od czasu do czasu odśwież dywan (odzyska kolor) mocno odciśniętą kiszoną kapustą. Lekko wetrzyj ją w tkaninę, a następnie odkurz.

Jak usunąć sierść z dywanu?


Właściciele zwierząt wiedzą, jaką zmorą są drobne włoski wbijające się w runo.
Nasza rada:
Zbierzesz je dłonią w gumowej rękawicy lub zwykłą gąbką, która elektryzując się, przyciąga sierść (warto ją nieco zwilżyć). Możesz też owinąć wokół ręki taśmę samoprzylepną, tak by strona z klejem była na wierzchu. Przeciągaj nią po dywanie.

Jak usunąć błoto z dywanu?


Wnosisz je na butach do domu, zwłaszcza o tej porze roku.
Nasza rada:
Poczekaj, aż błoto dobrze wyschnie, a następnie zbierz odkurzaczem. Jeśli mimo to zabrudzenie jest widoczne, przygotuj roztwór z mydła i amoniaku (2 dag mydła, 2 łyżki amoniaku, 1 l wody). Wyczyść dywan, zmyj ciepłą, a potem zimną wodą, dokładnie wysusz.

Jak usunąć plamy wosku z dywanu?


Bywa, że kapnie na dywan podczas przenoszenia świecy.
Nasza rada:
Przykryj plamę bibułą albo ręcznikiem papierowym. Przyciśnij go gorącym żelazkiem. Potrzymaj przez chwilę, aby tłuszcz wsiąkł w papier. Następnie nałóż na plamę papkę sporządzoną z talku i kilku kropli benzyny. Pozostaw na 24 godz. Dokładnie oczyść szczotką.

Jak usunąć plamy z kawy na dywanie?


Chwila twojej nieuwagi i brązowy płyn wnika w puszystą tkaninę.
Nasza rada:
Natychmiast polej plamę wodą mineralną, osusz ściereczką. Jeśli mimo to nadal jest widoczna, spróbuj ją usunąć mieszanką sporządzoną ze spirytusu i octu (w proporcji 1:1). Zwilż szmatkę lub tampon waty i delikatnie przykładaj w miejscu zabrudzenia. Wysusz.

Jak usunąć mocz z dywanu?


Czasem zdarza się kotu czy psu, zwłaszcza małemu, nasiusiać na dywan.
Nasza rada:
Zrób dość gęstą papkę z sody oczyszczonej i wody. Nałóż ją na plamę z moczu. Po 5 min zmyj octem. Osusz starannie dywan ręcznikami papierowymi. Zabieg powtórz. Na koniec przemyj tkaninę czystą wodą i osusz. Możesz użyć suszarki.

Więcej: