kaloryfer fot. Fotolia

Jak odpowietrzyć kaloryfer - krótki poradnik. To banalnie proste!

Zapowietrzony grzejnik to częsty problem na początku sezonu grzewczego. Odpowietrzanie można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi!
Weronika Kwaśniak / 22.11.2018 17:01
kaloryfer fot. Fotolia

Kiedy kaloryfer nagle przestaje spełniać swoją funkcję, tzn. jest tylko lekko ciepły albo wręcz zimny, nie musi to wcale być oznaką dużej awarii. Czasem wystarczy odpowietrzyć grzejnik, aby z powrotem dawał tyle ciepła, co przedtem. Kiedy z jego wnętrza dobiegają charakterystyczne dźwięki, przypominające bulgotanie, możesz być pewna że problemem jest właśnie zalegające powietrze.

Odpowietrzanie można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi. Niektóre grzejniki mają funkcję automatycznego odpowietrzania, wtedy cały zabieg jest niepotrzebny. 

Jeśli jednak twój kaloryfer nie ma takiej funkcji, naprawę przeprowadź samodzielnie!

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie jest zadaniem prostym, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować, aby nie spowodować zniszczeń w wyposażeniu mieszkania. 

  • Przygotuj płaski śrubokręt oraz wiaderko/miskę na wodę.
  • Zanim odpowietrzysz grzejnik, sprawdź ciśnienie w całej instalacji. Warto je nieco zwiększyć, dopuszczając odrobinę wody. 
  • Przed odpowietrzeniem kaloryfera, zakręć w nim zawór. Dlaczego? Ten zabieg powinno się wykonywać, gdy grzejnik jest całkowicie zimny.
  • Znajdź odpowietrznik. Zazwyczaj jest on zlokalizowany z boku kaloryfera, w jego górnej części. Pod odpowietrznikiem postaw miskę na podłodze, aby jej nie zachlapać.
  • Przy pomocy śrubokręta, delikatnie odkręć odpowietrznik. Rób to powoli, aby woda nie ochlapała ściany. Najpierw z grzejnika wydostanie się zalegające powietrze, a gdy zacznie wypływać woda, zakręć śrubę z powrotem.

  • Przy odpowietrzaniu grzejnika możesz delikatnie stukać w niego dłonią, aby przesunąć wszystkie zalegające bąbelki powietrza.
  • Po zakręceniu odpowietrznika upewnij się, że nie cieknie z niego woda. Odkręć zawór, aby kaloryfer ponownie się nagrzał.

Gotowe! Teraz już możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem podczas zimnych wieczorów i nocy. 

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Dlaczego kaloryfer się zapowietrza?

Zapowietrzenie kaloryfera może być spowodowane nieprawidłowym napełnieniem całej instalacji wodą albo nieszczelnym połączeniem jej poszczególnych elementów. Może dziać się tak również na zasadzie dyfuzji, przy rurach z tworzywa sztucznego, które nie są do końca szczelne.

Zobacz także:
Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie? 
Ogrzewanie gazowe - warto decydować się na takie grzanie, czy nie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)