Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie kaloryfera - zobacz co zrobić, jeśli słyszysz bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub czujesz nierównomierne oddawanie ciepła.

Odpowietrzanie kaloryfera - zobacz co zrobić, jeśli słyszysz bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub czujesz nierównomierne oddawanie ciepła.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Fot. Fotolia

Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że warto zacząć przygotowania do pory grzewczej. Podpowiadamy jak przeprowadzić obserwację funkcjonowania urządzeń, by zyskać pewność, że w czasie największych mrozów będą one działać bez zarzutu.

Odpowietrzanie kaloryfera - krok po kroku

Głośna praca – bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła. Kiedy tuż po rozpoczęciu grzania zauważymy niepojące oznaki w działaniu urządzeń, może być to sygnał, że wymagają one odpowietrzenia. W nowych modelach przeprowadzenie tego procesu jest proste i nie wymaga pomocy specjalisty.

1. Po zamknięciu dopływu wody, przekręcamy pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do wyczuwalnego oporu, ustawiając zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej.

2. Następnie kierujemy wylot otworka spustowego odpowietrzacza do dołu i podkładamy pod niego pojemnik na wyciekającą wodę.

3. Odkręcamy śrubkę odpowietrzacza przy pomocy klucza lub wkrętaka płaskiego, aż do momentu wydobycia się nadmiaru powietrza.

4. Gdy usuniemy całe zalegające powietrze i zauważymy wyciekanie wody, zakręcamy śrubę i dokładnie wycieramy grzejnik.

5. Po zakończeniu procesu, odkręcamy zawór i sprawdzamy, czy nie naruszyliśmy szczelności urządzenia. Takie przygotowanie zapewni efektywne działanie przez cały sezon.

Kaloryfer nadal źle grzeje? Sprawdź stan techniczny bloku i okien!

Aby mieć pewność, że na efekty pracy grzejników nie wpływają czynniki zewnętrzne, warto sprawdzić stan techniczny domu lub bloku. Weryfikacja powinna obejmować szczelność okien i drzwi, ocieplenie budynku oraz poziom wilgoci, szczególnie w przypadku elementów izolacyjnych. Jeśli parametry te utrzymują się w normie, warto przeprowadzić dokładną analizę kosztów, dokonaną w oparciu o rozliczenia z ubiegłego sezonu grzewczego. Przydatne może okazać się porównanie wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli koszty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku, wymiana grzejników może mieć znaczący wpływ na oszczędności.

Porady: Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/17.06.2016 16:48
Jeżeli nie pomoże odpowietrzenie, to można grzejniki wyczyść preparatem chemicznym, który rozpuści kamień kotłowy i inne osady. Sentinel X200 jest takim preparatem, który stosuje się właśnie, gdy grzejniki hałasują.