Jak odkurzyć domowe rośliny?

Kurz osiadający na kwiatach domowych nie pozwala im swobodnie oddychać. Aby temu zapobiec, należy je czyścić. Nie można ograniczać się jedynie do ich podlewania. Jak odkurzyć domowe rośliny? Mamy kilka sprawdzonych sposobów.
/ 12.11.2012 09:15

Jesienią i zimą przy włączonym kaloryferze na roślinach osiada jeszcze więcej kurzu niż wiosną i latem. Powierzchnie liści przyciągają kurz z powietrza i jednocześnie pochłaniają toksyny, które się w nim znajdują. Dlatego warto czyścić je systematycznie, aby rośliny prawidłowo funkcjonowały i zdobiły mieszkanie.

Czyste kwiaty to zdrowe kwiaty

Czyszczenie roślin zależy od kształtu ich liści i wielkości. Kwiaty będą odżywione, jeśli spryskamy je wodą o temperaturze pokojowej. Taką kąpiel polecamy szczególnie roślinom o małych listkach, np. paprotkom. Ważne, aby robić to regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Pamiętajmy, że woda z kranu powinna postać przynajmniej noc, aż ulotni się z niej część chloru. Rośliny najbardziej jednak lubią wodę deszczową. Możemy wystawić je na zewnątrz gdy pada. Niestety coraz częściej padają kwaśne deszcze, które zmieniają odczyn ziemi w doniczce, dlatego w taki sposób można oczyścić tylko te gatunki, które znoszą kwaśne podłoże.

Małe i gładkie listki

Bezpośrednio przy użyciu konewki można myć rośliny o małych i gładkich listkach (np.  beniaminek). Warto też takie rośliny myć wodą pod prysznicem. Wcześniej trzeba owinąć doniczkę folią, żeby woda nie dostała się do ziemi.

Rośliny w kuchni        

Płyn do naczyń może okazać się szczególnie przydatny do roślin w kuchni, bo na nich gromadzi się najwięcej tłustego osadu. Do wody dodajemy kilka kropel płynu i namoczoną nią ściereczką czyścimy każdy listek. Po czym ponownie przecieramy liście, ale już samą wodą, usuwając w ten sposób resztki płynu.  

Polecamy: Jak pozbyć się osadu na drzwiach kabiny prysznicowej?

Większe liście

Do dużych kwiatów z masywnymi liśćmi, które ciężko przenieść, można użyć mokrej ściereczki namoczonej w letniej wodzie. Trzymając każdy listek delikatnie przesuwamy ściereczką od nasady do czubka, aby ich nie uszkodzić. Wygodnym sposobem czyszczenia roślin i utrzymywania ich blasku są nawilżane chusteczki, które nie pozostawiają tłustych plam. Można je dostać w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Są jednorazowe i łatwe w użyciu. Przecieramy powierzchnię każdego listka, usuwając tym samym kurz i zanieczyszczenia.

Owłosione listki

Mycia wodą nie lubią rośliny pokryte włoskami (fiołki afrykańskie, kaktusy). Do usunięcia z nich kurzu stosujemy pędzelek (np. do pudru) albo szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu.

Begonie królewskie również należą do kwiatów nielubiących wody. Kurz można sprytnie usunąć zimnym powietrzem suszarki do włosów.

Nabłyszczanie roślin chroni przed kurzem

1. Nabłyszczająca ściereczka do liści, Zielony Dom, 1,20 zł/1 szt; 2. Nabłyszczacz do liści w aerozolu, Target, 12 zł/405 ml; 3. Nabłyszczacz do liści w aerozolu, Zielony Dom, 10 zł/250 ml; 4. Ściereczka do czyszczenia i nabłyszczania liści, Pokon, 1 zł/1 szt

Kurz będzie mniej osiadał, kiedy będziemy nabłyszczać kwiaty. Możemy do tego użyć piwa, którym nasączamy szmatkę i ostrożnie przetrzemy nią listki. Na rynku dostępne są również specjalne produkty, dzięki którym nasze rośliny będą połyskiwać. Produkt w sprayu rozpylamy bezpośrednio na liście. Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą nabłyszczanie. Warto przeprowadzić szybki test – rozpylić nabłyszczacz  na jeden listek, jeśli nie pojawią się plamki spokojnie można użyć go na całej roślinie.

Polecamy: Jak czyścić telewizor?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/04.08.2013 13:31
Mam sporo roślin w mieszkaniu i jedyną metodę jaką obrałam do czyszczenia ich, jest jedna i to sprawdzona - miękką szmatką zamoczoną w wodzie i dobrze wyciśniętą, przemywam każdy listek. Nie ważne czy jest duży,szeroki,czy maleńki.