Sposoby na ładny zapach w domu fot. FotoliaJak oczyścić powietrze w domu - 5 sprawdzonych radZadbaj o miły zapach w domu!
Małgorzata Świgoń / 01.10.2014 14:48
Sposoby na ładny zapach w domu fot. Fotolia

Naukowcy obliczyli, że wdychamy aż 50 bilionów cząsteczek zanieczyszczeń na godzinę! Z roku na rok przybywa alergików, dla których jest to prawdziwym problemem. Zadbaj, by powietrze w domu było możliwie czyste.


 


5 prostych sposobów na czyste powietrze w domu:


1. Nie zapominaj o wietrzeniu mieszkania


Współczesne domy są coraz bardziej szczelne i ciepłe, dlatego musisz szczególnie dbać o właściwą wentylację powietrza. Zadbaj, by system wentylacyjny był sprawny i pamiętaj o jego kontrolowaniu (zwłaszcza w kuchni). Codziennie otwieraj okna. Najskuteczniej przewietrzysz mieszkanie wywołując przeciągi. 2. Regularnie wycieraj kurze


Najlepiej rób to na mokro lub używaj preparatów do usuwania kurzu. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w powietrzu.3. Dbaj, by wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka.

W ciepłym i wilgotnym otoczeniu wspaniale rozwijają się bakterie, pleśnie, wirusy, roztocza. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 40-60 proc. Kup sobie wilgotnościomierz (cena od 50 zł) i kontroluj wilgotność powietrza.


4. Otaczaj się roślinami

Rośliny wzbogacają atmosferę naszych domów w tlen, wychwytują kurz i pochłaniają szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, benzen, aceton, które są  bardzo szkodliwe dla zdrowia. Najlepiej oczyszczają powietrze rośliny cieniolubne o dużych cienkich liściach, jak np. nefrolepsis wysoki (czyli popularna paproć), sansewieria, dracena, figowce, bluszcz, skrzydłokwiat, filodendron. Niektóre kwiaty wyparowują olejki eteryczne korzystnie wpływające na nasze samopoczucie. Należą do nich geranium o zapachu różanym lub cytrynowym, rozmaryn, laur, eukaliptus. 5. Stosuj urządzenia, które pomogą ci oczyścić powietrze


Używaj odkurzacza ze szczelnymi filtrami HEPA, które zatrzymają maksymalnie dużą ilość zanieczyszczeń. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza (od 250 zł). Wychwytuje on z powietrza cząstki zanieczyszczeń: pyłki, kurz, roztocza. Dobry oczyszczacz potrafi przefiltrować 330 m sześciennych przez godzinę. Pozwala to utrzymać świeże powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 66 m. Zadbaj też o dobry okap kuchenny, który też pochłania wyziewy kuchenne i nieprzyjemne zapachy.

Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".