Jak ochłodzić mieszkanie fot. Adobe Stock

Jak ochłodzić mieszkanie w upał bez klimatyzatora - skuteczne sposoby

Gorące promienie słońca wcale nie muszą nagrzać wnętrza domu. Zobacz, jak wychłodzić mieszkanie
Barbara Lasota / 24.05.2018 14:32
Jak ochłodzić mieszkanie fot. Adobe Stock

Koszt energii elektrycznej do chłodzenia niewielkiego mieszkania, zużywanej przez nowoczesne modele klimatyzatorów nie jest duży. Przy rozsądnym  stosowaniu, czyli tylko podczas największych upałów, praca klimatyzatora kosztuje 30–40 zł na miesiąc. A przecież w naszym klimacie  zazwyczaj upały nie trwają dłużej niż miesiąc. Jednak w koszty takiego chłodzenia mieszkania trzeba wliczyć także zakup urządzenia. Tak więc klimatyzacja kosztuje. Oto sposoby na upał w domu, które nie wymagają ponoszenia dużych kosztów i proste to zastosowania.

Wietrzenie tylko nocą

Różnica temperatur między dniem, a nocą wynosi co najmniej kilka stopni. Aby w mieszkaniu nie było gorąco, otwieraj szeroko okna na noc, a zamykajmy rano. Bardzo pomaga w wychłodzeniu domu przeciąg, ale ostrożnie z otwieraniem okien naprzeciwko siebie, bo ktoś z domowników może się przeziębić. Są osoby bardzo wrażliwe na przeciągi.

Jasne zasłony i rolety

Ciemne tkaniny w oknach zamień na jak najjaśniejsze. Mogą być grube, wtedy będą lepiej odbijać promienie słoneczne. Najskuteczniej chronią przed skwarem rolety z posrebrzaną tylną powłoką lub podgumowane.

Mało gotowania

Rób posiłki, które wymagają krótkiej obróbki cieplnej. Raczej zrezygnuj z pieczenia w piekarniku i potraw duszonych. Ogranicz się do chłodników czy np. makaronu z sosem, którego przygotowanie zajmuje 15 minut. Wtedy w mieszkaniu będzie dużo chłodniej.

Otwieraj  łazienkę

 Latem w łazience jest zwykle najchłodniej. Poza tym w tym pomieszczeniu jest kratka wentylacyjna. Poprawi się więc cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Możesz wlać do wanny kilka wiader zimnej wody. Będzie dodatkowo chłodziła i nawilżała wysuszone powietrze w domu.

Nawilżaj powietrza

Powieś gdzie się da, nawet w oknach, zmoczone w lodowatej wodzie prześcieradła, lekko skropione olejkiem eukaliptusowym lub cytrynowym. Schłodzą dom, trochę nawilżą i dadzą uczucie świeżości. Pamiętaj, że nawet schłodzenie o jeden stopień poprawi samopoczucie twoje i domowników.


Polecamy:

Aranżacja balkonu - dobór roślin, donic, skrzynek, mebli ogrodowychByliny ogrodowe - wymagania, pielęgnacja, gatunki łatwe w uprawie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/18.05.2019 13:59
zamontowaliśmy w ubiegłym roku markizy pionowe do okien. Odczuwalne jest teraz to, ze dom o wiele mniej nagrzewa się w takie upały jak teraz. Bardzo dobre rozwiązanie zamiast klimatyzacji.