Jak myć okna fot. Adobe Stock

Jak myć okna bez smug: użyj octu lub płynu do mycia szyb

Do mycia okien przyda się myjka, ściereczka z mikrofibry i płyn do mycia szyb. Aby na świeżo umytych szybach nie pozostały smugi, myj okna w pochmurny dzień.
Weronika Kwaśniak / 28.10.2019 17:29
Jak myć okna fot. Adobe Stock

Na skróty:

O myciu okien zazwyczaj przypominamy sobie wiosną lub przed świętami. To zdecydowanie zbyt rzadko - brudne szyby to nie tylko kurz, który jest siedliskiem roztoczy, lecz także wyjątkowo nieestetyczny widok. 

Jak często trzeba myć okna?

Brudne szyby stanowią zaporę dla światła. Już po 2 miesiącach od ostatniego mycia do mieszkania wpada mniej słońca i to prawie o 40%! Dlatego okna warto myć co 4–6 tygodni. 

Na mycie okien wybierz pochmurny dzień. Ostre słońce sprawia, że powierzchnia szyb wysycha zbyt szybko i pozostają na niej wyraźne smugi.

Mycie okien bez smug

Czyszcząc okna na sucho za pomocą szmatki jedynie przesuwasz kurz w inne miejsce - ten unosi się i opada na parapet, ściany lub meble. Do mycia okien koniecznie przygotuj 2 szmatki: mokrą i suchą.

Pamiętaj, że płyny do mycia szyb nie służą do czyszczenia ram okiennych. Łatwo je w ten sposób uszkodzisz, a naprawienie będzie trudne i kosztowne.

  • Rozpocznij od przetarcia ram okiennych szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, dopiero potem przystąp do mycia szyb. Okna zawsze są brudniejsze po zewnętrznej stronie - weź to pod uwagę, jeśli nie masz wystarczającej liczby ściereczek.
  • Jeśli zabraknie ci gotowego płynu do mycia, możesz użyć roztworu ciepłej wody z sodą (2 łyżki na litr wody). Skuteczne będzie też przetarcie szyb ściereczką zwilżoną spirytusem denaturowanym, a następnie wypolerowanie do sucha starymi elastycznymi rajstopami. Na szkle nie zostanie nawet najmniejszy pyłek.

Akcesoria przydatne do mycia okien

Do mycia szyb najczęściej używamy niepotrzebnych ścierek, starych ręczników (uważaj, mogą być szorstkie!) lub ubrań, które miały trafić do kosza.

Zadbaj także o zgromadzenie wygodnych akcesoriów, które sprawią, że praca pójdzie sprawnie i szybko. Skorzystaj z poniższych propozycji:

  1. Ściągaczka - bardzo poręczna. Można wymieniać w niej gumowe pióro i gąbkę pokrytą specjalną tkaniną umożliwiającą lepsze czyszczenie. Pasuje do kija teleskopowego, który umożliwia mycie okien bez wchodzenia na drabinkę lub krzesło.
  2. Czyścik do krawędzi ram okiennych - niezwykle skuteczny i wygodny. Na końcu rączki znajduje się skrobaczka do usuwania mocniejszych zabrudzeń.
  3. Płyn do mycia szyb - dzięki zawartości alkoholu płyn odpowiednio szybko paruje nie pozostawiając smug. Preparat zawiera też cząsteczki srebra, które tworzą na szybie warstwę ochronną. Ogranicza ona przyleganie kurzu. Zamiast płynu do mycia szyb możesz użyć także... samochodowego płynu do spryskiwaczy. Zimą, oczywiście zimowego.
  4. Rękawice - wytrzymałe i elastyczne nie utrudniają sprawnego poruszania palcami. Długi mankiet zapobiega pobrudzeniu lub zamoczeniu rękawów. Wygodny rant ułatwia zakładanie i zdejmowanie.
  5. Żel czyszczący - jest gęstym koncentratem, który można stosować do wszelkiego rodzaju szyb. Wystarczy rozpuścić 2–3 łyżeczki w 5 l wody. W wypadku większych zabrudzeń można nie rozcieńczać preparatu.
  6. Ściereczka z mikrofibry - dzięki strukturze plastra miodu pochłania ponad trzy razy więcej wody, niż sama waży, a także nie pozostawia smug ani drobinek materiału. Przetarte nią szyby pięknie błyszczą.

Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki".

Zobacz inne przydatne porady:Przydatne gadżety do sprzątaniaJak ułatwić sobie sprzątanie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/31.03.2015 22:11
Ja się zawsze najbardziej męczę z myciem łazienki. Co posprzątam to zaraz jest brudno. Wszystko osadza się na ceramice itd. Nie wiem czy po świętach jakiegoś remontu nie zrobię i nie zamontuję czegoś z maxi clean bo ponoć łatwiej się sprząta i dłużej jest czysto.