Hortensja - jak hodować? fot. Fotolia

Jak hodować hortensje - poradnik

Hortensja to jeden z najczęściej uprawianych krzewów ozdobnych. Spraw, aby dobrze się poczuła w Twoim ogrodzie!
/ 27.04.2015 13:15
Hortensja - jak hodować? fot. Fotolia
Hortensja to krzew ogrodowy, uprawiany często przez nas jako roślina ozdobna. Można hodować ją w doniczce lub zasadzić bezpośrednio do ziemi. Kolor jej kwiatów uzależniony jest od odczynu gleby, na której rośnie - mogą być białe, czerwone (odczyn zasadowy), niebieskie (odczyn kwasowy, możemy go wspomagać nawożeniem roztworem ałunu potasowego) lub różowe. Hortensja najbardziej lubi żyzną ziemię próchniczą. Jak hodować hortensje?

Co lubią hortensje?

Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca do września. Lubią kwaśną i dość wilgotną glebę, dlatego należy je często podlewać. Co więcej, niezbyt dobrze się czują w wietrznych i zbyt nasłonecznionych miejscach. Na zimę należy je okrywać, aby nie przemarzły, gdyż kwiaty hortensji kwitną na zeszłorocznych pędach. Hortensję można rozmnożyć dzięki sadzonkom pędowym przy temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Krzew osiąga nawet półtora metra wysokości. Same kwiaty mają kulisty kształt.

Jak nawozić hortensje?

Jeżeli chcemy, aby krzew dobrze czuł się w naszym ogrodzie, należy go regularnie nawozić. W czerwcu oraz lipcu co 10 dni hortensja powinna być wspomagana nawozami wieloskładnikowymi w płynnej postaci. Najlepiej jednak, aby większą część z nich stanowiły nawozy azotowe. Na przełomie lipca i sierpnia hortensję nawozimy roztworami nawozów fosforowych i potasowych. We wrześniu ograniczamy nawożenie oraz podlewanie. Dzięki temu pędy hortensji zaczną przechodzić proces przygotowujący je do zimy i wydania nowych kwiatów w następnym roku.

Zobacz więcej ciekawych porad na temat ogrodu: