Jak dopasować drzwi do potrzeb?

Drzwi spełniają wiele funkcji w naszych mieszkaniach. Są także elementem estetycznym wyraźnie akcentującym charakter naszych wnętrz. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Doradzamy w wyborze optymalnych rozwiązań.
/ 19.04.2013 06:53

Drzwi spełniają wiele funkcji w naszych mieszkaniach. Są także elementem estetycznym wyraźnie akcentującym charakter naszych wnętrz. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Doradzamy w wyborze optymalnych rozwiązań.

Jak dopasować drzwi do potrzeb?

             Fot. PORTA KMI POLAND

Na którą ze stron mają się otwierać
Kupując drzwi, koniecznie trzeba zdecydować, na którą stronę będą się one otwierać – na prawą czy na lewą. W przypadku nowych mieszkań decyzję tę najczęściej podejmuje za nas architekt, jednak gdy zabieramy się do remontu błąd w tym wyborze może pozbawić nas komfortu użytkowania wnętrza.

Konstrukcja
Wybierając rodzaj konstrukcji drzwi, warto zwrócić uwagę między innymi na: wytrzymałość, stopień stabilizacji, dźwiękoszczelność – szczególnie ważną w przypadku sypialni bądź domowego biura – czy termoizolację w przypadku drzwi zewnętrznych.

Jak dopasować drzwi do potrzeb?

Ościeżnica
Właściwy dobór ościeżnicy jest równie ważny jak skrzydła drzwiowego. Najczęściej spotykane na rynku rozwiązania to drzwi przylgowe i bezprzylgowe.
Drzwi bezprzylgowe z zasady są droższe od przylgowych między innymi z powodu stosowania bardziej kosztownych zawiasów ukrytych. Uważane są także za cieplejsze, ale jednocześnie wymagają większej uwagi i staranności podczas montażu. Zaletą drzwi przylgowych jest natomiast łatwość regulacji zawiasów – ma ona znaczenie w przypadku nowych budynków, które mogą ciągle osiadać.                                                                                                 Fot. PORTA KMI POLAND

Szyba
Szyba zamontowana w drzwiach jest doskonałym elementem dekoracyjnym, jednak jej podstawowa zaleta to umożliwienie przepływalności światła, dzięki czemu, ciemne bądź małe pomieszczenia otrzymują szansę dodatkowego doświetlenia. Warto pamiętać także, że szyba wpływa na dźwiękoszczelność drzwi, dlatego w przypadku sypialni i domowego biura jej wybór nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.

Zawiasy
Niewielu z nas zwróciło dotąd uwagę, że zawiasy mogą być widoczne bądź ukryte. Czym się różnią? Oczywiście chodzi głównie o aspekt estetyczny, ale jak wspomnieliśmy przy okazji ościeżnic, wybór odpowiedniego wariantu może mieć również powody funkcjonalne.

Jak dopasować drzwi do potrzeb?

Wentylacja
Z wentylacją w drzwiach najczęściej mamy do czynienia w naszych łazienkach, gdzie jest ona obowiązkowa i reguluje dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Warto zwrócić uwagę na wielość rozwiązań w tym zakresie, między innymi: tuleje wentylacyjne, kratka wentylacyjna czy podcięcie wentylacyjne. Wybór jednego z nich wpłynie rzecz jasna na estetykę wnętrza, ale najważniejsze jest, by niezależnie od wariantu zachować swobodny przepływ powietrza.                                                                                                      Fot. PORTA KMI POLAND

Skrzydło
O wyborze tych a nie innych drzwi decyduje najczęściej ich estetyka i dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania odpowiadają naszym konkretnym potrzebom oraz funkcji pomieszczenia. Dlatego wspólnie ze sprzedawcą warto rozważyć wszystkie "za i przeciw", by dla własnego komfortu wybrać najlepsze rozwiązanie: drzwi pojedyncze lub podwójne, standardowe lub suwane.

Klamka
Klamka w drzwiach jest elementem mocno dekoracyjnym i nie łudźmy się, że pozostanie niezauważona. Pamiętajmy by dobrze ją dobrać do zamka i zawiasów – biorąc pod uwagę kolorystykę oraz funkcję pomieszczenia.

Wymiary
W tym względzie bądźmy zawsze doskonale przygotowani. Przed wizytą w salonie sprzedaży należy precyzyjnie zmierzyć otwór w ścianie i grubość muru lub, co bardziej bezpieczne, skorzystać z Autoryzowanej Grupy Montażowej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/19.09.2016 10:55
Dużo się dowiedziałam, w końcu. Ostatnio jak wybierałam drzwi, pomagał mi sprzedawca z Kon-Trade, bo zupełnie nie miałam wiedzy na ten temat.
/22.04.2013 11:23
warto przeczytać :) ciekawy artykuł