jak dbać o sprzęt agd, zasady dbania o sprzęt agd fot. Fotolia

Jak dbać o sprzęt agd - poradnik

Sprawdź sama!
/ 14.09.2015 13:07
jak dbać o sprzęt agd, zasady dbania o sprzęt agd fot. Fotolia

Zaniedbania oraz niewłaściwe użytkowanie niezbędnych w domu kuchenek, zmywarek, lodówek, pralek mogą przyspieszyć  awarie  lub doprowadzić do całkowitego ich zniszczenia.  Podpowiadamy, jak dbać o sprzęt agd i jakich najważniejszych błędów unikać. 

Pralka

Do najczęściej spotykanych awarii należą uszkodzenia bębna lub jego obudowy. Przyczyniają się do tego m.in. metalowe przedmioty pozostawione w ubraniach.
 • Przed włożeniem odzieży do pralki opróżnij kieszenie i zasuń wszelkie metalowe suwaki, itp.
 • Od czasu do czasu zaprogramuj tzw. puste pranie. Wsyp garść sody lub wlej szklankę octu do pojemnika na proszek i włącz cykl z wysoką temperaturą. Usuniesz brzydkie zapachy oraz kamień. 
 • Jeśli zdarzy ci się zarysować obudowę przetrzyj rysę denaturatem, a gdy wyschnie zamaluj lakierem do karoserii.
 • Nie przeładowuj bębna (sprawdź zalecaną wagę wsadu), a pranie rozkładaj równomiernie – zapobiegniesz zużywaniu się łożysk.

Płyta ceramiczna

Nie ma ruchomych części, palników, które można zatkać, więc psuje się rzadko. Jednak, gdy  płyta zostanie uszkodzona, jej naprawa może okazać się nieopłacalna, a wymiana bardzo kosztowna.
 • Chroń płytę przed stłuczeniem.
 • Stosuj właściwe środki i przybory do czyszczenia (nie ostre i żrące).  Zabrudzenia ścieraj natychmiast, zanim zaschną.
 • Nie używaj garnków z większym obrysem niż palnik, mogą bowiem zatrzymać ciepło i spowodować pęknięcie szkła.

Zmywarka

Używamy jej niemal codziennie, więc szczególnie musimy dbać o jej czystość.
 • Po każdym użyciu sprawdź czy nie pozostały resztki i odpadki żywności w filtrze i koszykach na sztućce.
 • Uważaj, by nie uszkodzić winylowej powłoki półek, bo kiedy metal wewnątrz zmywarki zacznie rdzewieć, to już nie uda się powstrzymać tego procesu. Nowe półki nie są tanie, to koszt ok. 300 zł.
 • Od czasu do czasu zrób przegląd ramion obrotowych sprawdź czy  na otworach, którymi wypływa woda nie sadził się kamień. Usuń go grubą igłą lub drucikiem.

Żelazko

Wprawdzie nowoczesne modele mają stopy wykonane z metali, do których materiały tak łatwo nie przywierają, ale również zdarza się je przypiec.
 • Stopione włókna poliestrowe lub nylonowe usuń drewnianą łopatką. Poczekaj aż stopa ostygnie i wyczyść ją papką z sody. Musisz to robić bardzo cierpliwie i powoli, by nie zatkać otworów, którymi wydostaje się para. 
 • Jeśli producent pozwala, to do odkamieniania użyj octu i postępuj zgodnie z naszą instrukcją. Napełnij żelazko octem, nastaw wysoką temperaturę, włącz parę i pozwól mu parować przez 5 minut. Potem potrząśnij nim, opróżnij i kilkakrotnie dobrze wypłucz.

Lodówka

Najdroższą i najważniejszą częścią systemu chłodzącego jest agregat, więc szczególnie trzeba o niego dbać.
 • Regularnie czyść rurki skraplacza (najczęściej umieszczone są na tylnej ścianie urządzenia). Jeśli zbiera się na nich za dużo kurzu, agregat pracuje na pełnej mocy i może się przegrzać. Usuń kurz miotełką, a następnie odkurz rurki odkurzaczem. Czyszczenie jest  ważne zwłaszcza w domach, w których są zwierzęta.
 • Często przyczyną kłopotów z chłodziarką jest niedrożna rurka odpływowa. Usytuowana jest na tylnej ścianie wewnątrz lodówki. Trzeba ją udrożnić, najlepiej gumową gruszką.
Autorka jest dziennikarką „Przyjaciółki" i „Poradnika Domowego"

Zobacz inne porady:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/12.11.2015 17:02
Ocet niszczy gumowe uszczelki. \lepiej zastosować gotowy preparat do czyszczenia pralki.
/02.10.2015 15:07
Dla mnie też jest ważne odpowiednie dbanie o sprzęty agd. Tydzień temu kupiłam zmywarkę i dopiero ja poznaje co i jak jeszcze tylko muszę kupić tabletki i sól do zmywarki. A ten preparat o którym piszecie odtłuszczający to ile razy w miesiącu go się stosuje?
/01.10.2015 00:35
Amylcia, masz bezdyskusyjnie rację. Żeby sprzęt nam długo służył trzeba o niego odpowiednio dbać, żeby naczynia były dokładnie domyte to poza jakością sprzętu musi być on jeszcze czysty. 15 kompletów, to nieźle, masz chyba sporą rodzinę, ja wybrałam z szufladą na sztućce, tak mi jakoś wygodniej, no i kieliszki mają dobre podtrzymanie.
POKAŻ KOMENTARZE (2)