Jak dbać o zlewozmywak

Jak dbać o zlewozmywak

Zlew kuchenny to niezwykle istotny element wyposażenia kuchni. Nawet jeżeli posiadasz zmywarkę do naczyń odgrywa on ważną rolę. Często zlewozmywak służy do mycia mięsa, warzyw czy innych produktów. Do zlewozmywaka odlewasz wodę, np. z ziemniaków, makaronu. Dlatego bardzo ważne jest, by był należycie zachowany w czystości. Po każdym użyciu zlewu kuchennego powinnaś go umyć, a przynajmniej raz w tygodniu porządnie wyszorować.
/ 19.08.2010 19:35
Jak dbać o zlewozmywak

W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest Twój zlewozmywak stosuj rożne środki i sposoby do utrzymania go w czystości.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Jeżeli posiadasz zlew kuchenny ze stali nierdzewnej unikaj do czyszczenia substancji ściernych, gdyż mogą powodować zarysowania. Plamy z takiej powierzchni najlepiej usunąć za pomocą płynu do naczyń – jednak, aby efekt był lepszy nie rozcieńczaj go. Gdy chcesz, by Twój zlewozmywak ładnie błyszczał poleruj go za pomocą suchej szmatki lekko nasączonej denaturatem.

Zlewozmywak akrylowy

Na zlewie akrylowym często zostają ślady po wodzie, aby je usunąć przetrzyj je octem spożywczym. Nie stosuj na te powierzchnie preparatów czyszczących ściernych, gdyż mogą zarysować powierzchnię zlewu.

Jeżeli przez nieuwagę spowodowałaś rysy na zlewozmywaku akrylowym usuń je za pomocą preparatu do polerowania metalu.

Zlewozmywak kompozytowy ( z korianu)

Zlewozmywaki te są zbudowane z naturalnych materiałów i czystego polimeru akrylowego. Do czyszczenia korianu stosuj łagodny środek myjący. Jeżeli masz do usunięcia plamy możesz zastosować łagodny papier ścierny. 

Polecamy: Jak dbać o blaty kuchenne

Jeżeli chcesz przywrócić wyblakły kolor swojego zlewu napełnij go roztworem z wybielacza i wody ( 1 część wybielacza i 4 części wody). Następnie pozostaw środek na pół godziny i dokładnie spłucz bieżącą wodą.

Zlewozmywak emaliowany

Posiadając taki zlew nie stosuj na nim wybielaczy i preparatów ściernych. Plamy możesz usunąć używając cytryny lub sody.

Czytaj także: Jakie jeszcze zdarzają się plamy