jak dbać o porcelanowe naczynia fot. Fotolia

Jak dbać o porcelanowe naczynia - porady

Porcelana na świątecznym stole powinna lśnić.
Barbara Lasota / 04.01.2016 16:02
jak dbać o porcelanowe naczynia fot. Fotolia

Na tak wyjątkową okazję jaką są święta większość z nas ma specjalny serwis porcelanowy, nie używany na co dzień.

Trzymamy go w zamykanych szafkach lub szufladach, często zapakowany dodatkowo w pudełka, papier lub woreczki foliowe. Dobrze jest każde naczynie oddzielić od drugiego papierowym ręcznikiem. To zapobiega pęknięciu i obiciu szkliwa, gdy w trakcie wyjmowania nieostrożnie uderzymy talerzem o talerz.   

Jak dbać o porcelanę?

  • Drogiego serwisu lepiej nie myć w zmywarce, ani ostrym zmywakiem, bo zarówno szkliwo jak i dekoracje mogą ulec zmatowieniu. Nawet jeśli po pierwszym razie nie zauważysz różnicy, to po kilku myciach już tak.
  • Szczególnie ostrożnie obchodź się z naczyniami zdobionymi na szkliwie złotem lub platyną.
  • Osady i mocniejsze zabrudzenia, pp. z herbaty, marchwi, które nie schodzą podczas delikatnego mycia płynem do naczyń, usuwaj lekko wilgotną ściereczką, posypaną łyżeczką sody oczyszczonej.
  • Reliefy (wypukłe wzory) czyść, jeśli trzeba, miękką szczoteczką do zębów zwilżoną płynem do naczyń lub rozwodnionym wybielaczem np. do firan (3 części wody, jedna wybielacza).
  • Na zabrudzenia na starej porcelanie pomoże tampon z waty nasączony wybielaczem typu Vanish lub proszkiem do białego, pozostawiony na kilka godzin na naczyniu. Potem trzeba naczynia bardzo dobrze wypłukać.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz więcej porad: