Jak dbać o porcelanę?Jest krucha, a więc trzeba ją chronić, aby się nie zbiła. Ważny jest również sposób mycia, bo zarówno szkliwo jak i dekoracje mogą ulec uszkodzeniu. 


jak dbać o porcelanę, pielęgnacja porcelany fot. Fotolia

Porcelana bywa bardzo prosta, bez zdobień, ale bywa też bogato zdobiona. Miewa wypukłe wzory lub płaskie malowane. Czasem wzór jest nanoszony na porcelanę przed szkliwieniem, a czasem jest malowany dopiero na szkliwie.

Ta druga metoda sprawia, że namalowany wzór, choćby skromny złoty lub platynowy paseczek nie jest niczym chroniony. Częste mycie, zwłaszcza dość mocnymi detergentami i ostrymi zmywakami z czasem spowoduje jego przetarcie. Dlatego tak ważne jest umiejętne mycie.

Jak dbać o porcelanę?  


  • Ustawiając porcelanowe naczynia na półce, przekładaj je papierowymi ręcznikami, aby spód jednego, nie dotykał bezpośrednio do wnętrza drugiego.
  • 
Zastawę ręcznie malowaną, a zwłaszcza zdobioną złoceniami i platyną najlepiej myć ręcznie, za pomocą delikatnego zmywaka, płynu do naczyń i ciepłej (nie gorącej!) wody. Dekoracje tego typu są bowiem nanoszone tzw. metodą naszkliwną, czyli znajdują się na zewnątrz. 

  • Naczynia zdobione metodą podszkliwną są bardziej odporne na mycie w zmywarce, ale warto wiedzieć. że silne detergenty stosowane w zmywarkach powodują z czasem matowienie szkliwa. Wprawdzie stosujemy też nabłyszczacze, ale lepiej po prostu ograniczać mycie i tej porcelany w maszynie.
  • Osady i mocniejsze zabrudzenia, np. z herbaty, marchwi, które nie schodzą z porcelany podczas delikatnego mycia płynem do naczyń usuwaj lekko wilgotną ściereczką posypaną łyżeczką sody oczyszczonej. 

  • Reliefy (wypukłe wzory) czyść, jeśli trzeba, miękką szczoteczką do zębów zwilżoną płynem do naczyń lub rozwodnionym wybielaczem np. do firan (3 części wody, jedna wybielacza). 

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz więcej przepisów na święta:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)