Jak dbać o kwiaty cięte w domu

Jak dbać o kwiaty cięte w domu

Kwiaty ciekawie ułożone w wazonach dodadzą Twoim wnętrzom ciepła i uroku. Bukiety kwiatowe możesz ustawić nie tylko w salonie. Jednak pamiętaj, by kwiaty były zawsze świeże, aby przedłużyć ich żywotność możesz zastosować kilka prostych sposobów. Gdy kupisz czy dostaniesz kwiaty cięte poświęć im trochę czasu przed włożeniem do wazonu, a dłużej będą się pięknie prezentować w Twoim domu.
/ 19.08.2010 18:37
Jak dbać o kwiaty cięte w domu

Kwiaty z ogrodu

Jeżeli masz swój ogród i chcesz ściąć z niego kwiaty, pamiętaj by wybrać do tego pochmurny dzień lub wykonać tę czynność wcześnie rano. Wówczas kwiaty tracą mniej wilgoci. W ogrodzie do ścinania kwiatów wykorzystaj sekator lub ostry nóż. Zawsze ucinaj prosto łodygi kwiatów. Gdy zetniesz kwiaty natychmiast włóż ich łodygi do pojemnika z letnią wodą. Zanim ułożysz z kwiatów bukiet zanurz je na kilka godzin w wodzie.

Jak przedłużyć życie kwiatów w wazonie

Łodygi kwiatów, które stoją w wazonie przycinaj co kilka dni, w ten sposób powodujesz, iż kwiaty pobierają więcej wody. Łodygi możesz przycinać pod wodą, wówczas zapobiegniesz przedostaniu się do środka pęcherzyków powietrza. Jeżeli kwiat posiada grubą, zdrewniałą łodygę, wówczas zmiażdż jej końcówkę, a spowodujesz, że kwiat będzie chłonął więcej wody.

Pozbądź się nadmiaru liści

Gdy do wazonu chcesz włożyć kwiaty, które mają na łodydze drobne kwiatki, pączki czy liście, musisz najpierw je usunąć, gdyż zanurzone w wodzie zaczną szybko gnić. Proces gnilny powoduje wytwarzanie szkodliwych gazów, które przyczyniają się szybszego więdnięcia kwiatów. Gdy kwiaty posiadają pączki najlepiej je odciąć, w ten sposób kwiaty dostaną więcej wody. 

Polecamy: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe

Aby przedłużyć świeży wygląd kwiatów możesz do wazonu z wodą dodać tabletkę musującej aspiryny.

Wyczyść wazon

Nie zapominaj o zachowaniu w czystości wazonów. Możesz czyścić je za pomocą wybielacza, by zlikwidować bakterie. 

Czytaj także: Jak ozdobić dom

Nieprzyjemny zapach usuniesz z wazonu, gdy dodasz do niego wodę z łyżką sproszkowanej musztardy. Po godzinie wypłucz wazon ciepłą wodą.