Jak dbać o dom, by ustrzec się alergii

Jak dbać o dom, by ustrzec się alergii

Alergia jest to choroba niezwykle rozpowszechniona w XXI w, objawia się ona różnymi mniej lub bardziej uciążliwymi dolegliwościami, jak: wysypka, katar, łzawienie oczu, duszności. Alergia może też wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami, jak astma czy wstrząs anafilaktyczny.
/ 19.08.2010 19:44
Jak dbać o dom, by ustrzec się alergii

Dlatego warto zadbać, by w Twoim domu ograniczyć źródła alergenów. W domu przede wszystkim należą do nich: roztocza kurzu, grzyby i pleśnie, sierść i ślina zwierząt, pyłki kwiatów.

Jonizator i ozonator

Aby ustrzec domowników przed alergią możesz zastosować urządzenia takie jak jonizatory oraz ozonatory. Jonizator powoduje iż cząsteczki, które unoszą się w powietrzu otrzymują ładunek elektryczny i opadają na meble, sprzęty. Jonizatory powodują, iż łatwiej pozbędziesz się, np. dymu papierosowego, ale nie usuną większych cząstek, jak np. pyłki kwiatów. Ozonator wydziela ozon, który może ubocznie działać na płuca. Ozonator ma zdolność usuwania zapachów, np. zwierzęcych, roztoczy, grzybów i pleśni. Działa jako sterylizator powietrza.

Wentylacja

Warto, by w domu była odpowiednia wentylacja, co zapobiegnie tworzeniu się wilgoci, a tym samym pleśni i grzybów. W łazience i kuchni możesz zamontować wentylatory wyciągowe. Ważne jest, by powietrze z nich wydostawało się na zewnętrza, a nie np. do garażu.

Dobre rady

Aby zapobiegać rozwijaniu się w domu zarodników grzybów stosuj następujące czynności: zawsze wycieraj skroplona parę wodną, dokładnie wietrz pomieszczenia.

Najlepiej susz ręczniki i ścierki na zewnątrz. Nie trzymaj w domu starych doniczek z roślinami, gdyż grzyb może tam bytować.

Polecamy: Jak prać i prasować  - przydatne rady

Jeżeli masz w domu zwierzę koniecznie przestrzegaj zasad higieny, często kąp czworonoga, pierz jego posłanie, odkurzaj dywany. Jednak licz się z tym, że niekiedy przebywanie pod jednym dachem osoby z alergią i psa lub kota jest niemożliwe. 

Czytaj także: Jak dbać którym mieszkają zwierzęta cz. I

Osoby z alergią muszą zwracać też uwagę na to, co wnoszą do domu(np. na butach) lub co wpada do niego przez otwarte okna. Dla niektórych osób właśnie pyłki są szczególnie uciążliwe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/22.02.2013 20:19
Odkurzacz, jasne, to jedno. Ja też zastanawiałam się nad takim urządzeniem do ozonowania, ale znajomy, który trochę się na tym zna, odradził - powiedział, że żeby kupić naprawdę dobry, musiałabym wydać sporo kasy, która raczej mi się nie zwróci. Lepiej zatrudnić firmę, która się tym zajmie profesjonalnie - raz na kwartał. W Warszawie sprawdzoną mam firmę Green Style http://www.komarzyska.pl/ jestem zadowolona z ich usług ozonowania. (btw. w tym roku zajmą się też odgrzybianiem naszej klimatyzacji samochodowej)
/23.03.2012 12:46
Jeśli sprzątać w domu alergika to tylko ze specjalnie przeznaczonym do tego odkurzaczem, innaczej narobimy sobie więcej szkody niz pożytku.Od niedawna sprzątam odkurzaczem Sebo. Nie widziałam w życiu takiego odkurzacza. Nie ma wyrzutu powietrza, jest kolumnowy, wygląda pięknie. Same zalety!