Jak dbać o buty?

Jak dbać o buty?

Buty to istotny element stroju każdego mężczyzny i każdej kobiety. Niełatwo jest znaleźć idealna parę butów, które będą wygodne, eleganckie i praktyczne.
/ 26.01.2011 20:16
Jak dbać o buty?

W zależności od okazji każdy powinien posiadać buty klasyczne – skórzane, sportowe, letnie i zimowe. Każdy rodzaj obuwia i materiał, z którego jest wykonane determinują sposób w jaki należy pielęgnować pantofle, mokasyny, tenisówki.

Buty skórzane

Wymagają one specyficznej pielęgnacji, od dnia zakupu. Przed pierwszym włożeniem natrzyj buty naturalnym woskiem, olejem albo pastą bezbarwną. Buty powinny wysychać całą noc, a przed założeniem należy je wypolerować. Codzienna pielęgnacja tego typu obuwia może być również prowadzona za pomocą natłuszczającego kremu do rąk lub kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Piękne buty mimo deszczowej pogody

Wilgoć, śnieg i deszcz nie dodają butom uroku. Można jednak podjąć kilka zabiegów, dzięki którym buty będą piękne mimo niesprzyjającej pogody. Bez względu na materiał, z jakiego buty są wykonane należy je umyć zaraz po powrocie do domu i zauważeniu białych plam.

Warto też włożyć papier do środka butów i wysuszyć w temperaturze pokojowej. Papier zapobiegnie deformacji obuwia, a suszenie w temperaturze pokojowej – nie stawiaj butów na kaloryferze – zabezpiecza materiał przed popękaniem.

Poza tym buty skórzane można natrzeć naftą, by zapobiec wchłanianiu wody. Ślady po śniegu można usunąć myjąc buty wodą z octem.

Polecamy: Jak usuwać plamy z odzieży?

Tenisówki

Żeby zabezpieczyć tenisówki przed szybkim zabrudzeniem można je spryskać przed pierwszym włożeniem lakierem do włosów lub krochmalem w sprayu.

Buty z aksamitu

Do tego typu obuwia należy stosować specjalne pianki czyszczące. Przed pierwszym użyciem warto zaimpregnować takie buty. Jest to zabieg, który można zastosować do wszystkich butów. 

Czytaj także: Jak zastosować w domu orzechy piorące?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)