Jak czyścić żaluzje?

W jaki sposób czyścić żaluzje drewniane, aluminiowe, z tworzyw sztucznych, PCV, skóry czy bambusa? Jakie środki myjące i akcesoria do czyszczenia żaluzji wybrać? Dowiedz się!
/ 09.04.2013 13:07

Środki myjące i akcesoria przydatne w czyszczeniu żaluzji

Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia, warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką. Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące i akcesoria. W tym celu przydatne będą: płyn do mycia, bawełniane i flanelowe szmatki, ściereczki do kurzu, gąbka oraz środek nabłyszczający. Do czyszczenia żaluzji możemy użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność. Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.

Żaluzja drewniana, Dormax Design

Wszelkie prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro będziemy rozmazywać nieusunięty kurz. Wskazany sposób czyszczenia zależy od materiału, z którego wykonane są nasze osłony.

Czyszczenie żaluzji a ich typy

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych 

Należy je czyścic letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu. Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z rolet wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu przecieramy zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wycieramy do sucha. W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji, można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń. Wówczas przecieramy je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszamy. Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż. Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

Polecamy:  Jak odkurzyć domowe rośliny?

Żaluzje aluminiowe

Odkurzamy i polerujemy flanelową szmatką (aluminium matowieje pod wpływem wilgoci).

Żaluzje drewniane

Najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego typu Pronto. Jeśli natomiast żaluzje długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać żaluzje środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych w spray`u i przetrzeć suchą szmatką. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej,
ale i dokładniej.

Żaluzje bambusowe

Żaluzje bambusowe mają lamele wykonywane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.

Żaluzje ventex

Żaluzje ventex to żaluzje poziome, których listki wykonane są z tkaniny. Należy czyścić je na sucho, ściśle według zaleceń producenta.

Żaluzje skórzane

Żaluzje skórzane należy czyścić na sucho, ponieważ woda i wilgoć mogą spowodować zniszczenie i spękanie materiału. Eksperci zalecają odkurzanie z użyciem końcówki do odkurzacza z włosiem.

Maty bambusowe

Zarówno maty systemu roll-up (nawijane od dołu na wałek, stanowiący jednocześnie obciążnik maty) jak i maty zwijane systemem rzymskim mogą być czyszczone na mokro, oczywiście po uprzednim dokładnym odkurzeniu.

Żaluzje pionowe

Verticale, czyli żaluzje pionowe, czyścimy analogicznie, jak żaluzje poziome, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane. Listki z PVC czyścimy na mokro. Pasy drewniane czyścimy tak, jak w żaluzjach poziomych, natomiast, pasy z tkaniny (jeśli producent nie zaleci inaczej) można nawet wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych
i niską temperaturę bez wirowania. Należy je suszyć w pozycji rozłożonej.

Wertikale sznurkowe

Verticale Strings, wertikale sznurkowe przecieramy ściereczką z mikrofibry, a w przypadku większych zabrudzeń możemy czyścić na mokro (o ile jest to zgodne z zaleceniami producenta).

Żaluzje panelowe

Żaluzje panelowe, panel track – są to pasy o szerokości 60-100 cm poruszające się po wielotorowej szynie. Mogą być wykonane z tkanin, wovenpaper, strings, tkanin Laser Cut. W zależności od zastosowanego materiału zalecany sposób ich czyszczenia będzie inny. Ruchome elementy (panele), łatwo się zdejmuje, czyści i wiesza z powrotem. Dzięki temu można również swobodnie zmieniać kompozycje kolorystyczne zasłon.

Sunshield

Sunshield to żaluzja, która daje możliwość łatwego odwzorowania skomplikowanych kształtów. Okna czy świetliki o nietypowych kształtach mogą być teraz estetycznie zasłonięte. Lamele mogą być wykonane z drewna lub aluminium. Zastosowane we wnętrzach listki z aluminium wymagają czyszczenia na sucho.

Winter Meeting System

Winter Meeting System jest to idealny system do zaciemniania ogrodów zimowych lub podobnych szklanych konstrukcji. Jest odmianą rolety rzymskiej w prowadnicach. Czyszczenie w zależności od zastosowanej tkaniny zasłonowej – w pralni chemicznej lub ręcznie na mokro.

Nie zapominajmy o dokładnym umyciu parapetu, framug,  klamek i najmniejszych detali służących do obsługi systemu zaciemnień (sznureczki, koraliki i inne) – dopiero wtedy nasze okna będą prezentowały się korzystnie.

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia żaluzji należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że zamiast oczyszczenia, nasze osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.

Polecamy: Jak czyścić telewizor?

Źródło: Dormax Design