Jak czyścić pralkę?

Odpowiednie, regularne czyszczenie i konserwacja pralki podnosi jakość jej funkcjonowania oraz przedłuża jej żywotność. Podpowiadamy, w jaki sposób właściwie dbać o pralkę.

Jak czyścić pralkę?

fot. Fotolia

Jak czyścić obudowę pralki?

Aby zachować estetyczny wygląd obudowy pralki, należy ją regularnie przecierać miękką ściereczką nawilżoną delikatnym środkiem czyszczącym, po czym osuszyć suchą szmatką. Nie zapominajmy także o panelu sterowania, który czyścimy w ten sam sposób.

Pralki nie polewamy bezpośrednio wodą, a przed czyszczeniem wyłączamy urządzenie z zasilania.

Jak czyścić szufladę z dozownikami detergentów?

Wyciągamy całą szufladę z dozownikami i myjemy ją pod bieżącą wodą przy pomocy starej szczoteczki do zębów. Pamiętajmy także o posprzątaniu wnęki szuflady. Tu także przyda się szczoteczka do zębów.

Jak czyścić filtry?

Czyszczenia wymagają także filtr zanieczyszczeń oraz filtr sitkowy w w wężu.

Filtr zanieczyszczeń powinno się czyścić 5-6 razy w roku. Znajduje się on zazwyczaj na dole z przodu pralki. Klapę filtra otwieramy za pomocą klucza lub monety. Wyciągamy filtr i myjemy szczoteczką pod bieżącą wodą.

Filtr sitkowy węża powinniśmy z kolei czyścić przynajmniej raz w roku. Przed jego wyjęciem musimy pamiętać o zakręceniu kranu doprowadzającego wodę do pralki. Po czym odkręcamy węża od tyłu pralki (trzeba uważać przy tym, aby zalegająca woda nie wydostała się z węża). Filtr znajduje się na końcu węża. Wyciągamy go za pomocą pęsety lub szczypiec. Myjemy pod bieżącą wodą i wstawiamy na miejsce. Po ponownym przymocowaniu węża do tylnej ścianki pralki, odkręcamy kran doprowadzający wodę i sprawdzamy szczelność węża.

Puste pranie

W celu oczyszczenia wnętrza pralki raz na 3 miesiące powinno się wykonać tzw. puste pranie. Pralkę nastawiamy wtedy na najdłuższe pranie w 90 stopniach, używając do tego sody oczyszczonej, octu, wybielacza, domestosa lub specjalnego środka czyszczącego do pralek.

Pamiętajmy także, aby po każdym praniu drzwiczki pralki zostawiać uchylone, aby pralka mogła się wywietrzyć i wysuszyć.

Polecamy: Jak prać sportowe buty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Słyszałam też o proszku do pieczenia, że pomaga czyścić pralkę.