Jak czyścić meble skórzane?

Meble skórzane wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Jeśli nie zadbamy o nie należycie, mogą zacząć się łuszczyć lub zmieniać swój pierwotny kolor. Jak czyścić skórzane meble, aby długo nam służyły? Czy wybrać gotowe produkty, które są dostępne na rynku, czy lepiej sięgnąć po domowe metody?
/ 12.12.2013 09:22

Czyszczenie skórzanych mebli

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy upewnić się, z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje skóry:

Skóra gładka

Jest to najpopularniejszy rodzaj skóry, z której wykonuje się meble. Jest to też skóra najpraktyczniejsza, nie wchłania wody, a jej pielęgnacja jest łatwa.

Skórę gładką wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć środkiem do czyszczenia mebli skórzanych zgodnie z zaleceniami producenta.

fot. Fotolia

Skóra anilinowa

Najwyższej jakości skóra farbowana aniliną. Szybko wchłania wodę i inne substancje, przez co jest najbardziej narażona na ciemnienie i zniszczenia.

Skórę anilinową należy regularnie pielęgnować odpowiednim środkiem, który zaimpregnuje ją i ochroni przed plamami. Warto o tym pamiętać, gdyż usunięcie plamy, która wniknęła głęboko w strukturę skóry nie jest możliwe bez pomocy specjalistów.

Skóra semianilinowa

Jest to skóra, której wierzchnia warstwa jest zabezpieczona, dzięki czemu nie wchłania wody tak szybko i w razie zabrudzenia mamy większe szanse na szybkie usunięcie zanieczyszczenia bez trwałych śladów.

Skórę semianilinową powinno się kilka razy w roku oczyścić specjalnie przeznaczonym dla niej środkiem, zawierającym impregnat.

Przeczytaj także: Jak odkurzyć domowe rośliny?

Gotowe preparaty

1. Delikatne mydło do skór, Starwax, ok. 35 zł; 2. Balsam do czyszczenia skóry, Bufalo, ok. 20 zł; 3. Preparat do skór Tenderly, ok.  40 zł; 4. Chusteczki do czyszczenia i pielęgnacji skór, Starwax, ok. 20 zł; 4. Zestaw do pielęgnacji mebli skórzanych, Comodo, ok. 82 zł

Domowe sposoby na czyszczenie skóry

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na gotowe środki do czyszczenia mebli, można zaryzykować i wypróbować domowe sposoby usuwania zabrudzeń. Do mycia skórzanych powierzchni można użyć wody z mydłem, mleczka do demakijażu lub nawilżanych chusteczek dla dzieci. Po takich zabiegach należy wytrzeć mebel do sucha.

W przypadku zabrudzeń nietypowych należy użyć bardziej skoncentrowanych środków. Plamy z długopisu i lakieru do paznokci skutecznie usunie zmywacz do paznokci, lecz należy pamiętać, by wcześniej natłuścić zabrudzoną powierzchnię. Ślady dziecięcych rysunków wykonanych flamastrami usunie alkohol metylowy, a plamę po rozlanym piwie należy potraktować octem. Jeśli zaś ubrudziłaś kanapę żywicą, jedynym rozwiązaniem będzie terpentyna.

Należy pamiętać, żeby przed zastosowaniem środka do czyszczenia mebli lub jednego z domowych sposobów usuwania plam wypróbować jego działanie na niewidocznym fragmencie mebla. Każda skóra może zachować się inaczej, więc warto najpierw sprawdzić działanie wybranej metody, by nie zniszczyć całego mebla.

Polecamy: Jak czyścić rolety?