Czyszczenie skórzanych mebli
Przed przystąpieniem do czyszczenia należy upewnić się, z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje skóry:
Skóra gładka
Jest to najpopularniejszy rodzaj skóry, z której wykonuje się meble. Jest to też skóra najpraktyczniejsza, nie wchłania wody, a jej pielęgnacja jest łatwa.
Skórę gładką wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć środkiem do czyszczenia mebli skórzanych zgodnie z zaleceniami producenta.
fot. Fotolia
Skóra anilinowa
Najwyższej jakości skóra farbowana aniliną. Szybko wchłania wodę i inne substancje, przez co jest najbardziej narażona na ciemnienie i zniszczenia.
Skórę anilinową należy regularnie pielęgnować odpowiednim środkiem, który zaimpregnuje ją i ochroni przed plamami. Warto o tym pamiętać, gdyż usunięcie plamy, która wniknęła głęboko w strukturę skóry nie jest możliwe bez pomocy specjalistów.
Skóra semianilinowa
Jest to skóra, której wierzchnia warstwa jest zabezpieczona, dzięki czemu nie wchłania wody tak szybko i w razie zabrudzenia mamy większe szanse na szybkie usunięcie zanieczyszczenia bez trwałych śladów.
Skórę semianilinową powinno się kilka razy w roku oczyścić specjalnie przeznaczonym dla niej środkiem, zawierającym impregnat.
Przeczytaj także: Jak odkurzyć domowe rośliny?
Gotowe preparaty
1. Delikatne mydło do skór, Starwax, ok. 35 zł; 2. Balsam do czyszczenia skóry, Bufalo, ok. 20 zł; 3. Preparat do skór Tenderly, ok. 40 zł; 4. Chusteczki do czyszczenia i pielęgnacji skór, Starwax, ok. 20 zł; 4. Zestaw do pielęgnacji mebli skórzanych, Comodo, ok. 82 zł
Domowe sposoby na czyszczenie skóry
Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na gotowe środki do czyszczenia mebli, można zaryzykować i wypróbować domowe sposoby usuwania zabrudzeń. Do mycia skórzanych powierzchni można użyć wody z mydłem, mleczka do demakijażu lub nawilżanych chusteczek dla dzieci. Po takich zabiegach należy wytrzeć mebel do sucha.
W przypadku zabrudzeń nietypowych należy użyć bardziej skoncentrowanych środków. Plamy z długopisu i lakieru do paznokci skutecznie usunie zmywacz do paznokci, lecz należy pamiętać, by wcześniej natłuścić zabrudzoną powierzchnię. Ślady dziecięcych rysunków wykonanych flamastrami usunie alkohol metylowy, a plamę po rozlanym piwie należy potraktować octem. Jeśli zaś ubrudziłaś kanapę żywicą, jedynym rozwiązaniem będzie terpentyna.
Należy pamiętać, żeby przed zastosowaniem środka do czyszczenia mebli lub jednego z domowych sposobów usuwania plam wypróbować jego działanie na niewidocznym fragmencie mebla. Każda skóra może zachować się inaczej, więc warto najpierw sprawdzić działanie wybranej metody, by nie zniszczyć całego mebla.
Polecamy: Jak czyścić rolety?