Jak bezpiecznie korzystać z gazu?

Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, gdy korzystamy z gazu, wcale nie wymaga dużego wysiłku. Dlatego tym bardziej ich nie lekceważ.
Jak bezpiecznie korzystać z gazu fot. Fotolia
To oczywiste, że wszystkie instalacje w naszym domu i urządzenia powinny być niezawodne i jak najlepszej jakości. Jednak w przypadku instalacji gazowej, kuchenki na gaz i pieca ma to jeszcze większe znaczenie, bo awaria może oznaczać niebezpieczeństwo zarówno dla nas samych, jak i dla sąsiadów, gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym. Poza tym, że zawsze należy wybierać urządzenia bezpieczne, ważne jest, aby je konserwować. Powinien to robić gazownik z uprawnieniami.

Jak bezpiecznie korzystać z gazu?

  • Sprawdzaj atest. Wszystkie urządzenia gazowe, które kupujemy do domu muszą mieć atest dopuszczający do zainstalowania. Dlatego gdy kupujesz nową kuchenkę, podgrzewacz wody czy piec c.o. sprawdź czy mają świadectwo bezpieczeństwa. Informacja powinna być naklejona na obudowie każdego sprzętu.
  • Ważny czujnik. Gazowe ogrzewacze wody, a także kotły c.o. muszą być wyposażone w tzw. czujnik ciągu kominowego. Dzięki niemu, gdy pojawi się problem, zapali się kontrolka i poinformuje nas, że trzeba usunąć awarię. Warto także zamontować w mieszkaniu dodatkowe zabezpieczenie - czujnik gazu, zwany też detektorem. Jeśli masz w kuchni kuchenkę gazową, a w łazience piecyk podgrzewający wodę, dobrze jest umieścić detektory w obu tych pomieszczeniach. Montuje się je na ścianie, na wysokości ok. 2 m. Urządzenie powinno mieć certyfikat potwierdzający, że zostało przetestowane zgodnie z normą PN – EN 50194. Gdy w powietrzu pojawi się gaz, czujnik uruchamia alarm dźwiękowy lub świetlny.
  • Zatrudniaj fachowca przez duże F. Podłączenie np. kuchenki (nowej lub dotychczasowej, np. po odłączeniu jej od sieci z powodu remontu), a tym bardziej podgrzewacza wody powierz fachowcowi przeszkolonemu przez producenta w zakresie montażu lub gazownikowi z uprawnieniami.
  • Kontrola raz w roku. Urządzenia gazowe i cała instalacja powinny być regularnie kontrolowane i  konserwowane. W domach wielorodzinnych obowiązkowy przegląd instalacji (raz w roku) zleca gazownikowi z uprawnieniami administrator. Razem z instalacją gazownik sprawdza także szczelność kuchenek. Koszt pokrywa spółdzielnia lub wspólnota. W przypadku stwierdzenia nieszczelności urządzenia, obowiązek naprawy spoczywa na właścicielu mieszkania, administracja może mu jedynie pomóc znaleźć wykonawcę. Za uszczelnienie instalacji płaci właściciel budynku.
  • Udrażniaj wentylację. Zgodnie z aktualną ustawą "Prawo budowlane", drożność przewodów wentylacyjnych musi być sprawdzana raz w roku, podobnie jak kontrola instalacji gazowej. Jeśli kanały nie działają sprawnie, należy je wyczyścić. Może to zrobić tylko kominiarz. Warto poszukać takiego, który jest członkiem Korporacji Kominiarzy Polskich.
  • Kuchenka to nie grzejnik. Nawet gdy w mieszkaniu jest chłodno, nie dogrzewaj się, włączając kuchenkę lub piekarnik gazowy, ponieważ łatwo wtedy o zatrucie organizmu spalinami.
  • Powietrza nigdy dość. W żadnym mieszkaniu, a tym bardziej w takim, w którym działają urządzenia gazowe, nie może brakować świeżego powietrza. Dlatego nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych. Na wszelki wypadek, bo wentylacja czasem szwankuje, trzeba także jak najczęściej zostawiać rozszczelnione okna i wietrzyć dom.
  • Sprawdź szczelność. Jeśli wydaje ci się, że czujesz zapach gazu, nałóż pędzelkiem na podejrzane miejsce (zawór, palnik kuchenki) mydliny lub łyżeczkę szamponu rozpuszczonego w kilku łyżkach wody. Jeśli pojawią się bąble, to znaczy, że instalacja się rozszczelniła. Jeśli nie będzie bąbli, odzyskasz poczucie bezpieczeństwa.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)