Jak wybrać dobrą kanapę fot. Fotolia

Idealna kanapa - 3 ważne zasady jak ją wybrać

Jak wybrać kanapę, która będzie nam służyć jak najdłużej i pomoże odpocząć? Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę.
Małgorzata Świgoń / 24.11.2014 09:53
Jak wybrać dobrą kanapę fot. Fotolia

3 zasady wybierania kanapy do salonu:


Po pierwsze – wygoda:

Wygodna kanapa powinna odciążać kręgosłup, a zwłaszcza kręgi lędźwiowe. Zwróć też uwagę, czy łatwo się z niej wstaje. Jeśli odczuwasz bóle szyjnego odcinka kręgosłupa, wybierz kanapę z wysokim oparciem, podpierającym cały kręgosłup. Gdy zamierzasz na niej spać rozłóż lub poproś sprzedawcę, by zademonstrował jak to się robi, a następnie połóż się, by ją wypróbować.


Po drugie – trwałość

Konstrukcja kanapy jest szczególnie ważna w przypadku mebla rozkładanego. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj stelaża, zawiasy, kółka, sposób składania i rozkładania. Równie ważny jest rodzaj siedziska. Najtańsza, najmniej wygodna i niezbyt trwała jest zwykła gąbka. Poddawana silnemu i punktowemu naciskowi szybko się trwale odkształca, a materac już po kilku latach jest wyraźnie cieńszy. Lepszym rozwiązaniem są siedziska oparte na sprężynach falistych, które zwiększają wygodę i trwałość. Godne polecenia są  sprężyny typu bonell. Charakteryzują się one dużą elastycznością i wytrzymałością.


Po trzecie – obicie

Do wyboru jest mnóstwo tkanin.  Sprzedawcy mają próbki tkanin, które są podzielone na grupy cenowe. Sprowadzą mebel z pokryciem, jakie tylko sobie zamarzysz.Jeśli chcesz poznać cechy materiału zwróć uwagę na gramaturę – od tego parametru zależy grubość materiału i jego zagęszczenie. Wyraża się ją w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Ważna jest też wytrzymałość na rozciąganie – opisuje ile dana tkanina wytrzyma, zanim się rozerwie, oraz ścieralność – podaje się ją w liczbie tarć (czyli cykli w teście polegającym na pocieraniu materiału za pomocą specjalnego urządzenia), po której materiał się przeciera. Im wyższa liczba tym lepiej. Warto też sprawdzić odporność na promieniowanie ultrafioletowe - od niej zależy, jak szybko tkanina wypłowieje.

Przeczytaj także: