Gdzie można wyrzucić pralkę? fot. Fotolia

Gdzie wyrzucać elektroodpady - postępowanie z elektroodpadami

Sprawdź czy wiesz, jak można pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpowiedz na nasze pytania.
/ 14.01.2013 10:04
Gdzie można wyrzucić pralkę? fot. Fotolia
Pralka, jak każdy inny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nie może zostać wyrzucona do zwykłego śmietnika. Zabrania tego polskie prawo poparte specjalną ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (z późniejszymi zmianami) nie wolno wyrzucać elektroodpadów do zwykłego śmietnika. Grozi za to kara grzywny do 5 000 złotych.

Na sprzętach elektroniczych i elektrycznych umieszczony jest zwykle znak przekreślonego kontenera, który informuje o zakazie wyrzucania elektrośmieci do zwykłego pojemnika. Sprzedawcy detaliczni i hurtowi sprzedając nowy sprzęt mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć od swojego klienta zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), który jest tego samego rodzaju i w takiej samej ilości (stosunek 1:1 tj. zużyta pralka za nową pralkę).

Co więcej, posiadacz zużytego, zepsutego sprzętu może oddać go do specjalnych punktów zbiórki ZSEE działających w ramach gminnych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych, lub w punktach legalnie istniejących przedsiębiorstw prywatnych. Od 2006 każda gmina ma obowiązek udostępnić mieszkańcom informację o znajdujących się na jej terenie miejscach, do których można dostarczyć zużyty sprzęt. Legalnie działające zakłady zbiórki i przetwarzania powinny być wpisane w rejestr Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
 
Każda z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektroodpadów na środowisko. Wystarczy oddać je bezpłatnie w sklepie (kupując nowy sprzęt tego samego rodzaju) lub specjalnym punkcie zbiórki. Warto rownież sprawdzić czy firma, której zużyty sprzęt działa legalnie – znajduje się w rejestrze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)