Ergonomiczny projekt domu

Dobrze urządzone wnętrza odwdzięczają się nam wygodą w użytkowaniu przez wiele lat. Prawidłowo zaprojektowane mieszkania nie zabierają nam naszego czasu na wykonywanie niepotrzebnych czynności. W ergonomicznie zaprojektowanym domu wszystko jest pod ręką.
/ 23.08.2011 07:24

Dobrze urządzone wnętrza odwdzięczają się nam wygodą w użytkowaniu przez wiele lat. Prawidłowo zaprojektowane mieszkania nie zabierają nam naszego czasu na wykonywanie niepotrzebnych czynności. W ergonomicznie zaprojektowanym domu wszystko jest pod ręką.

Dobrze urządzony dom z całą pewnością można porównać do wygodnych butów, które nie dość, że rewelacyjnie się prezentują to i nadają się na długie spacery. Idealnie urządzone mieszkanie musi łączyć urodę z funkcjonalnością. Zatem czym się kierować, gdy chcemy stworzyć profesjonalny projekt wnętrz naszego domu? Głównym przyświecającym nam na wszystkich etapach aranżacji priorytetem zawsze powinna być ergonomia.

Strefy

Zacznijmy od podziałów na strefy. Generalnie wyróżniamy dwie strefy: dzienną i nocną.
Zastosowanie takiego podziału jest ważne zarówno ze względu na akustykę jak również zachowanie pewnej intymności miejsc odpoczynku.

Strefy te umieszcza się w możliwie największym oddaleniu od siebie. W parterowym domu dobrze jest strefę nocną umieścić w wydzielonym skrzydle domu. Kierować się należy zasadą - salon jak najdalej od sypialni. W domu z poddaszem strefę nocną umieszcza się na wyższej kondygnacji. Taki podział pozwala integrować się rodzinie w otwartej strefie dziennej oraz znaleźć cichy kąt do odpoczynku i pracy.

Salon serce domu

Przy aranżacji salonu musimy uwzględnić metraż pomieszczenia, funkcje, które ma spełniać oraz styl życia rodziny. Inaczej aranżować należy wnętrze, w którym będzie kuchnia połączona z salonem i jadalnią niż gdy salon stanowi jednocześnie pokój bawialny dla małych dzieci. Rodzina, która przyjmuje wielu gości powinna uwzględnić na stałe umieszczenie sporego stołu z możliwością rozłożenia go przy większych uroczystościach. W tym wypadku wygodniejsza będzie reprezentacyjna przestrzeń dobrze skomunikowana z kuchnią. W sytuacji, gdy większość posiłków jadamy osobno, a miejsce mamy ograniczone możemy zadowolić się niewielkim stolikiem.
Nie musimy za wszelka cenę wstawiać dużego stołu. W chwilach, gdy mamy większą ilość gości doskonale zdaje egzamin rozkładany stół przynoszony z piwnicy na większe okazje. Unikajmy wstawiania ogromnego stołu, który zacieśni nam na co dzień mieszkanie. Kierujmy się zasadą, że lepiej zorganizować dostawiane stoły, niż omijać stół potrzebny nam 4 razy w roku przez 360 dni. Łącząc salon z jadalnią i kuchnią należy poprzez odpowiednią aranżację zaakcentować poszczególne funkcje pomieszczenia. Najwygodniej jest jeśli stół znajduje się w pobliżu kuchni. W strefie jadalni doskonale zdaje egzamin witrynka, w której można schować zastawę, sztućce i obrusy. Pozwala nam to zaoszczędzić wielu kroków przy serwowaniu posiłków.

Często brakuje nam w kuchni miejsca na kolejny stół, wtedy projektując wnętrze warto zaopatrzyć jadalnię w efektowne podkładki pod talerze, które nie dość, że zabezpieczą obrus to i ozdobią stół. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim dostosowaniu światła do tych podziałów. Zadbajmy o to, by w jadalni nad stołem znalazło się oświetlenie z osobnym wyłącznikiem. Dobrze jest, gdy w części kuchennej oprócz oświetlenia podszafkowego znajduje się przysufitowy punkt świetlny (plafon) umieszczony na środku pomieszczenia. W strefie salonu poza żyrandolem warto pomyśleć nad dyskretnym światłem przydatnym przy oglądaniu telewizji. Miarą wygody w salonie są meble. Zakupując je nie kierujmy się wyłącznie niższą ceną. Komfort przede wszystkim. Wysokość oparcia, miękkość siedziska oraz rodzaj materiału powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Wypoczynki wykonane ze skóry mają tak samo jak materiał swoje dobre i złe strony. Warto wypytać sprzedawcę o wszystkie szczegóły. Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli systemowych, które można ze zmianą potrzeb różnie komponować.

Kuchnia

Dążenie do wygody przejawia się także w tendencji do otwierania kuchni na salon. Coraz częściej aranżujemy salon i kuchnię jako pomieszczenie jednoprzestrzenne. Ma to oczywiście zalety i wady. Plusem takiego połączenia jest niewątpliwie większa  przestrzenność mieszkania. Ponadto rozwiązanie takie pozwala na pełniejszą integrację członków rodziny. Osoba gotująca w pełni może towarzyszyć pozostałym domownikom. Wadą takiego rozwiązania jest wspólna akustyka. Osoba miksująca ciasto w pełni zagłusza telewizor. We wnętrzu jednoprzestrzennym zarówno zapachy, jak i lotne substancje roznoszą się po całym pomieszczeniu. Warto jest mieć świadomość wszystkich za i przeciw. Najbardziej wrażliwym miejscem na nie ergonomicznie rozwiązane pomieszczenie jest kuchnia. Tu popełnione niedopatrzenia mszczą się w podwójnie.

Niektóre z błędów to:

  • Robienie przyłączy elektrycznych i gazowych przed zrobieniem projektu. Trzeba je później przerabiać, dlatego niektórzy aby nie ponosić kosztów przeróbek godzą się na pozostawienie złego układu pomimo niewygody.
  • Brak blatów roboczych pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.
  • Umieszczenie kuchenki w rogu lub w przejściu utrudnia korzystanie z niej, a wystające uchwyty patelni mogą być przyczyną groźnych poparzeń.
  • Nieuwzględnienie wysokości usytuowania okna w chwili jego zamawiania. Wysokość blatów kuchennych wpływa na umieszczenie okna. Warto o tym pamiętać planując zamontowanie okna w nowo budowanym domu lub przy wymianie okna w istniejącym mieszkaniu. Jeśli chcemy aby blat kuchenny stanowił jednocześnie parapet, umieśćmy okno na wysokości 82 cm od ułożonej podłogi. Pozwoli nam to zrezygnować z parapetu, a na jego miejscu wpuścić blat w niszę okienną.
  • Brak wystarczającej analizy sprzętu AGD, który zakupujemy. Przykładowo w ferworze zakupów zaopatrujemy się w sprzęt z całkowicie zbędnymi dla nas funkcjami, niepotrzebnie płacąc za funkcje, z których i tak nie będziemy korzystać.
  • Innym niedopatrzeniem jest zakup sprzętu trudnego utrzymaniu. Niezwracanie uwagi na głośność sprzętu AGD. Szczególnie ważne jest to w otwartych wnętrzach. Przykładowo zbyt głośny okap może przeszkadzać w słuchaniu muzyki.
  • Wstawianie za wszelka cenę barku lub wyspy do wnętrz w których nie ma na to miejsca. Aranżacja taka zamiast zdobić zagraca.


Sypialnia

Planując wielkość strefy nocnej, należy pamiętać, że nie służy ona tylko do spania. Wygodna sypialnia to taka, która jest też miejscem prywatnego wypoczynku, a czasami pełni funkcję pokoju do pracy. Poza wygodnym łóżkiem powinno się w niej znaleźć miejsce na szafki nocne, szafę i komodę, a także biurko, kącik wypoczynkowy i toaletkę dla pań. Wygodę sypialni podnoszą też inne powiązane z nią pomieszczenia – łazienki, które służą wyłącznie właścicielom sypialni, garderoby.

Łazienka

Doskonale jest, gdy w domu może znaleźć się kilka łazienek. Jedna dla rodziców, druga dla dzieci.
Planując dom warto postarać się wygospodarować miejsce na pralnię. Posiadając takie pomieszczenie, nawet w piwnicy możemy sobie pozwolić na aranżację bardziej przestrzennej łazienki, bowiem zwyczajnie nie musimy wstawiać do niej pralki. Dobrze jest, gdy w strefie dziennej może znaleźć się ubikacja. Na wygodne w.c. wystarczy nawet 1,3 m². Planując małą łazienkę z prysznicem powinniśmy zagospodarować minimum 2,5 m², z wanną – około 4 m². Jeżeli chcemy w łazience posiadać dwie umywalki lub bidet jej wielkość musi mieć około 5 m². W małej łazience ważne są proporcje długości ścian oraz usytuowanie wejścia i okna. Załamania i wnęki mogą być korzystne tylko wtedy, gdy pasują do wymiarów urządzeń.

Wejście

W domkach wolnostojących do domu prowadzą przeważnie schody zakończone podestem. Jego minimalna szerokość powinna wynosić minimum 140 cm, bowiem często do domu na raz przychodzi kilka osób. Komunikacja w przedpokoju powinna przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócona. Jednak rzeczywistość, szczególnie ta blokowa jest niestety inna. Wnętrza przedpokoi z reguły są ciasne, a często i ich użytkownicy dodatkowo je zagracają. Warto pamiętać, że wieszak umieszczony tuż przy drzwiach nie dość, że szpeci wnętrze to dodatkowo naraża rozbierających się na uderzenia drzwiami. Szafy z drzwiami przesuwnymi są bardzo dobrym rozwiązaniem dla naszych przedpokoi. Pozwalają one w sposób estetyczny spakować naszą odzież wierzchnią. Są łatwo dostępne. Należy jednak mieć na uwadze, ze minimalny wymiar na szafę z drzwiami przesuwnymi to 65 cm głębokości wnęki. Przy mniejszym wymiarze ubrania się będą przycinały przy domykaniu drzwi. Lustro umieszczone w drzwiach szafy daje szansę przejrzenia się przed wyjściem. Doskonale jest, gdy znajdzie się miejsce na szafkę na buty.