POLECAMY

Energia do remontu

Rozpoczyna się okres remontów. Wymieniamy sprzęt, meble, malujemy pokoje. Zapominamy jednak o tym, że pod powierzchnią ścian ciągną się metry przewodów, dzięki którym możemy korzystać z urządzeń zasilanych prądem. Wierzymy w niezawodność instalacji elektrycznej, ignorując fakt, że również ona może wymagać modernizacji lub, w skrajnych przypadkach, całkowitej wymiany.
Rozpoczyna się okres remontów. Wymieniamy sprzęt, meble, malujemy pokoje. Zapominamy jednak o tym, że pod powierzchnią ścian ciągną się metry przewodów, dzięki którym możemy korzystać z urządzeń zasilanych prądem. Wierzymy w niezawodność instalacji elektrycznej, ignorując fakt, że również ona może wymagać modernizacji lub, w skrajnych przypadkach, całkowitej wymiany.

Przewody właściwie poprowadzone

Przed rozpoczęciem remontu instalacji elektrycznej warto zaopatrzyć się w opis montażu obwodów oraz dokumentację powykonawczą. Znajomość rozlokowania przewodów przyda się również w przypadku drobnych prac wymagających wiercenia ścian.
Przewody ulokowane są zwykle w tynku lub pod nim. Płaskie kable podtynkowe układa się bezpośrednio w wykutych w ścianach bruzdach, a przewody o innym przekroju w rurkach osłonowych. Atutem pierwszego rozwiązania jest możliwość wykonania płytszych rowków niż przy instalacji rurek. Te ostatnie posiadają jednak niewątpliwą zaletę – umożliwiają późniejszą wymianę kabli bez konieczności kucia ścian. Istnieje również możliwość prowadzenia przewodów na powierzchni wykończonych ścian, w kanałach lub listwach instalacyjnych, w których montować można także gniazda wtyczkowe, łączniki lub oświetlenie miejscowe. Rozwiązanie to nie należy do zbyt estetycznych, ale sprawdza się doskonale w miejscach, w których istnieje potrzeba częstego dokonywania zmian i uzupełnień, np. w biurach czy warsztatach.

Czas na zmiany

Jeśli mieszkamy w starym budownictwie lub instalacja w naszym mieszkaniu ma więcej niż 30 lat, możemy być pewni, że wymaga częściowej lub nawet całkowitej wymiany. Warto w takim przypadku dostosować ją do obecnych wymogów technicznych i prawnych, gwarantując domownikom pełne poczucie bezpieczeństwa.
Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonano przewody. Dawniej stosowano kable aluminiowe, które obecnie zastępuje się miedzianymi. Mimo pracochłonności wymiana przewodów na dostosowane do współczesnych standardów bez wątpienia się opłaci. Na pewno przedłuży żywotność instalacji, bo miedź cechuje się dużo wyższą wytrzymałością niż aluminium.
Pamiętajmy, że kilkadziesiąt lat temu nikt nie przewidywał, że w tak dużym stopniu będziemy się otaczać odbiornikami prądu. Stare przewody o zbyt małym przekroju nie dają sobie rady z dostarczeniem mocy do wszystkich urządzeń. Zmieniając instalację, zaplanujmy liczbę obwodów odpowiadającą naszym obecnym lub – lepiej – przyszłym wymaganiom.

Powierzchnia mieszkania Minimalna zalecana liczba obwodów
Do 50 m2 2
50–75 m2 3
75–100 m2 4
100–125 m2 5
powyżej 125 m2 6


Niegdyś w ścianach prowadzono kable dwużyłowe. Współczesna instalacja zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być trójprzewodowa. W jej skład wchodzą: przewód fazowy, neutralny i ochronny.
Uwaga! Pamiętajmy, że uprawnionemu elektrykowi powinniśmy powierzyć nie tylko zaprojektowanie i wykonanie instalacji, ale także jej remont. Nie próbujmy robić tego na własną rękę.

Gwarancja bezpieczeństwa

Wymiany domagać może się również tablica rozdzielcza, w której zbiegają się obwody elektryczne zasilające poszczególne odbiorniki energii (np. pojedyncze urządzenia dużej mocy) lub ich grupy (gniazdka, oświetlenie). Stare rozwiązania w postaci bezpieczników topikowych (zwanych potocznie „korkami”) zastępuje się dziś wyłącznikami nadmiarowoprądowymi oraz różnicowoprądowymi. Te pierwsze w sytuacjach awaryjnych, takich jak chociażby zwarcie spowodowane uszkodzeniem kabla zasilającego, odcinają obwód od zasilania. Wyłącznik tego typu zadziała także w momencie przeciążenia linii oraz wzrostu temperatury przewodu (zagrażającego przepaleniem instalacji i wybuchem pożaru) wynikłego z podłączenia do jednego obwodu zbyt wielu urządzeń. Z kolei wyłączniki różnicowoprądowe chronią domowników przed ewentualnym porażeniem, automatycznie odłączając napięcie w sytuacji, gdy wykryją, że prąd płynie poza obwodem. Trzeba jednak podkreślić, że na nic zdadzą się w starej instalacji dwuprzewodowej.

Właściwa kalkulacja

Aby poszczególne pomieszczenia spełniały współczesne wymagania, wyposażmy je w odpowiednią liczbę gniazd i punktów świetlnych. Myślmy o przyszłym zapotrzebowaniu, mając na uwadze, że przeróbki, zmiany i rozbudowa instalacji są relatywnie drogie. Nie warto przeprowadzać ich zbyt często.

Wyposażenie budynku
Pomieszczenie Liczba elementów

Gniazda wtyczkowe Punkty oświetleniowe Gniazda telefoniczne Gniazda antenowe
Pokój dzienny
7-9 2-3 1 2
Jadalnia 1 1
Piwnice/pom. gospod. 2 1
Kuchnia 7-9 3
Gabinet/biuro 7 2
Sypialnia dzieci 5-7 2 1
Sypialnia rodziców 9 3 1
Łazienka 4 3
WC 2 1
Korytarz/przedpokój 2 2 1
Taras/balkon 2 1
Pokój hobbystyczny 5 2

Odpowiednie rozplanowanie

Właściciele stosunkowo nowych mieszkań w niektórych przypadkach również powinni pomyśleć o modernizacji instalacji. Nierzadko po kolejnym przemeblowaniu okazuje się na przykład, że złe umiejscowienie gniazd bądź łączników nie pozwala komfortowo korzystać z pomieszczenia. Planując ich rozmieszczenie, należy pamiętać o paru zasadach. Łączniki oświetleniowe trzeba instalować na wysokości 105 cm, zazwyczaj w pobliżu drzwi. W korytarzu warto zamontować łącznik z czujnikiem ruchu. Włącza on światło automatycznie, gdy wykryje ruch w pomieszczeniu, a po upływie zaprogramowanego czasu wyłącza lampy.

Innym rozwiązaniem godnym uwagi jest ściemniacz z symulatorem obecności. Poza standardową funkcją regulowania natężenia oświetlenia włącza on światło w zaprogramowanych sekwencjach, stwarzając wrażenie obecności w mieszkaniu przebywających na wyjeździe lokatorów.
Umiejscowienie i wymagany stopień ochrony gniazd w dużej mierze zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy je zainstalować.
Pomieszczenie Liczba elementów

Rodzaj pomieszczenia Stopień ochrony IP Wytyczne dotyczące umiejscowienia gniazd
Kuchnia IP 20 lub więcej w przypadku miejsc narażonych na wilgoć wyżej niż 85 cm nad podłogą (zazwyczaj 115 cm)
Pokój IP 20 30 cm nad podłogą; po obu stronach okna i minimum jedno w głębi pokoju
Łazienka IP 44 z klapką 140 cm nad podłogą;
nie mogą występować w bezpośrednim sąsiedztwie wanny, zlewu lub kabiny natryskowej


Kontakty w niestandardowych miejscach

Rozwiązaniem godnym uwagi są puszki podłogowe, do których przewody prowadzone są pod podłogą w rurkach, listwach bądź kanałach. Mają one uchylną pokrywę, którą można wykończyć wykładziną lub panelami, dzięki czemu niemal zupełnie zlewają się z powierzchnią. Ich zastosowanie jest świetnym rozwiązaniem na przykład w kuchni z wyspą, gdzie umożliwiają korzystanie z urządzeń elektrycznych bez ciągłego potykania się o przewody. Można także zainwestować w tzw. telebloki wysuwane z blatu.
Istnieją też puszki o podwyższonym stopniu ochrony IP66, które gwarantują pełną ochronę przed pyłem oraz wodą. Można je bez obaw montować na otwartej przestrzeni lub w pobliżu basenu. Dają się zainstalować zarówno w wylewkach betonowych, jak i w podłogach ogrodowych kamiennych, ceramicznych lub drewnianych, w wersji pojedynczej bądź wielokrotnej po połączeniu ich w grupy.

Z myślą o najmłodszych

Nie można zapominać o bezpieczeństwie najmłodszych. Jeśli mieszka z nami ciekawski brzdąc, warto zastąpić stare gniazda nowoczesnymi, zaopatrzonymi w przesłony torów prądowych. Przesłona taka uniemożliwia włożenie przedmiotu (np. długopisu) w jeden tylko otwór gniazda, dzięki czemu ograniczone zostaje prawdopodobieństwo porażenia malucha w czasie jego domowych eksploracji.

W grupie raźniej

– Coraz częściej zamiast instalować pojedyncze gniazda, inwestorzy decydują się na zastosowanie ramek wielokrotnych, w których umieszcza się w zależności od potrzeb od dwóch do kilku złącz elektrycznych, a dodatkowo gniazdko telefoniczne, komputerowe czy antenowe. Dzięki temu instalacja staje się o wiele bardziej funkcjonalna, bo pozbywamy się plątaniny kabli. Nie mniejsze znaczenie mają walory estetyczne ramek. Ściana po ich zastosowaniu wydaje się bardziej uporządkowana – radzi Sławomir Szotek z firmy Kontakt Simon. Rozwiązanie takie wymaga wbudowania w ścianę puszek wielokrotnych lub pojedynczych połączonych zatrzaskami.

Trzy, dwa, jeden... kontakt!

Łączniki oraz gniazda, zwane potocznie kontaktami, pracują w dość wysokich temperaturach. Dlatego każdy z ich elementów powinien być wyjątkowo odporny. Wyrób znanego producenta to gwarancja żywotności, niezawodności, odporności na ścieranie oraz braku odkształceń pod wpływem temperatury.

W niewoli barw

Kupujący nadal najczęściej wybierają tradycyjne białe gniazda i łączniki. Tymczasem elementy osprzętu elektroinstalacyjnego mogą stanowić detal doskonale korespondujący kolorystycznie z wnętrzem. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób o wyrafinowanym guście, producenci oferują obecnie swoje wyroby w szerokiej palecie barw. Istnieje także możliwość zakupu gniazd lub łączników modułowych, których klawisze, ramki i złącza dostępne są oddzielnie. Dzięki temu przy kolejnym przemalowaniu mieszkania można dostosować barwę elementu do nowej aranżacji. Na rynku pojawiły się także ramki produkowane z takich materiałów, jak szkło, drewno, metal czy kamień, a nawet wykończone skórą.

Nic nie jest wieczne, nie czekajmy więc z wymianą lub modernizacją instalacji do chwili, kiedy zacznie szwankować. Już dzisiaj przeprowadźmy jej kontrolę i ewentualny remont. Wpłynie to nie tylko na wzrost funkcjonalności i estetyki wnętrza, lecz także zapewni nam i naszym bliskim bezpieczeństwo.

wroona
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Weźcie sobie ten artykuł do serca, bo nie tak dawno temu przeżyłam koszmar w związku z problematycznymi gniazdami... Trzeba było połowę rzeczy wynieść z pokoju, aby przestawić meble i dotrzeć do gniazd, a potem sprowadzić kogoś aby uporał się z tym przed świętami. Jedyny pożytek z tej sytuacji był taki, że przestawione meble sprawiły, że pokój stał się przestronniejszy, więc po świętach opracowaliśmy pomysł nowego pokoju w power net+ i przestawiliśmy szafy i łóżko na dobre.