Jak prać oszczędnie i ekologicznie fot. Fotolia

Ekologiczne pranie - 6 zasad

Jak oszczędzając nie przysporzyć szkód przyrodzie?
Małgorzata Świgoń / 23.12.2014 05:02
Jak prać oszczędnie i ekologicznie fot. Fotolia

Jeśli przybywać będzie zwolenniczek ekologicznych zachowań, to wspólnie możemy wiele zdziałać. Zacznijmy choćby od prania. Podpowiadamy, jak to robić, by nie szkodzić środowisku.


Jak prać ekologicznie i oszczędnie?


1. Oszczędzaj energię

Najchętniej pierzemy w temp. między 40, a 60 st. C. Równie skutecznie wypierzesz odzież w temp. 30 st. C lub niższej. Nowoczesne proszki działają bowiem tak samo w zimnej wodzie, jak w gorącej.


2. Wypełniaj bęben

Najbardziej ekonomicznie pierze się wtedy, gdy pralka jest w pełni załadowana. Trzeba jednak uważać, by nie przekraczać zalecanego limitu – w przeładowanym bębnie ubrania są zbyt ściśnięte, co utrudnia usunięcie zabrudzeń.


3. Dozuj proszek

Wydaje ci się, że jeśli wsypiesz do pralki więcej pachnącego detergentu efekt jego działania będzie lepszy – a to nieprawda. Warto stosować skoncentrowane proszki, bo nie zawierają wypełniaczy i mają mniejsze opakowania.


4. Wybieraj krótszy program

Zwłaszcza do ubrań, które często zmieniasz i nie są bardzo brudne. Wystarczy pół godzinny cykl, by przywrócić im świeżość. Zrezygnuj też ze wstępnego prania, które nie jest konieczne.


5. Dbaj o sprzęt

Czyść regularnie pralkę. Używaj do tego naturalnych środków, np. sodę lub ocet. Wsyp garść sody lub wlej szklankę octu do pojemnika na proszek i włącz cykl z wysoką temperaturą. Usuniesz brzydkie zapachy oraz kamień.


6. Nie susz na kaloryferach

Hamujesz rozchodzenie się ciepłego powietrza w mieszkaniu. Staraj się wieszać pranie na świeżym powietrzu (jeśli to możliwe). Nie kupuj elektrycznej suszarki – pochłania ona wiele energii i prowadzi do emisji gazów cieplarnianych.


Przeczytaj także:


Autorka jest dziennikarką „Przyjaciółki" i „Poradnika Domowego".