Jak oduczyć kota drapania mebli fot. Fotolia

Drapanie mebli przez kota - jak temu zaradzić

Podpowiemy ci jak poradzić sobie z kotem, który drapie meble. Sprawdź!
Barbara Lasota / 30.07.2014 11:11
Jak oduczyć kota drapania mebli fot. Fotolia
Prawie wszystkie koty drapią meble, wykładziny lub dywany. Drapanie jest ich naturalnym odruchem. W ten sposób ostrzą sobie pazurki, oznakowują swoje terytorium, rozciągają mięśnie grzbietu, a nawet odreagowują frustracje.

Aby oduczyć kota drapania mebli, zrób drapak

  • Najprostszym drapakiem jest kawałek drewna. Powinien mieć wysokość co najmniej 40 cm i średnicę 15–25 cm. Rozejrzyj się po okolicy. Może ścięto suche drzewo i leżą niepotrzebne nikomu grube konary lub kawałek pnia. Ustaw albo połóż w domu i obserwuj czy zafascynuje kota. Jeśli nie, spróbuj okręcić drapak grubym sznurem sizalowym lub konopnym, w który kot może wczepiać swoje pazurki.
  • Wykorzystaj tekturę falistą. Jeżeli masz w domu pudełka z takiej mocnej tektury, porozcinaj je i uformuj rulon o średnicy 20–30 cm. Można także taką tekturą owinąć nogi np. taboretu lub krzesła i spróbować zainteresować pupila takim drapakiem.

Przekonaj kota, by wybrał drapak

Sukces zależy od tego, gdzie postawisz drapak. Niektóre koty lubią go mieć w pobliżu posłania. Inne łatwiej się do niego przyzwyczajają, gdy umieścisz go w pobliżu tego mebla, który wcześniej niszczyły pazurkami. Aby zachęcić pupila do korzystania z nowego drapaka, można spryskać go kocimiętką w aerozolu. Preparat kosztuje kilka złotych.

Jak zabezpieczyć meble?

Jeżeli kot, mimo że ma drapak, nadal woli wczepiać pazurki w meble, oklej je dwustronną taśmą samoprzylepną. Gdy upodobał sobie kanapę, przykryj ją pokrowcem, sięgającym aż do podłogi.

Więcej o zwierzętach domowych:Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"