POLECAMY

8 staromodnych babcinych porad, które sprawią że twoje pranie będzie wyglądać nieskazitelnie

Te metody może i są nieco staroświeckie, ale potrafią zaskoczyć swoją skutecznością! Warto je przetestować!
Weronika Kwaśniak / 10 miesięcy temu
8 staromodnych babcinych porad, które sprawią że twoje pranie będzie wyglądać nieskazitelnie fot. Fotolia

W sklepach jest obecnie dostępny naprawdę szeroki wachlarz produktów przeznaczonych do prania. Niewiele z nas korzysta już tylko ze standardowego proszku i płynu. Wspomagamy się również magicznymi perełkami, korzystamy z dobrodziejstw kapsułek i chusteczek. Na półce z chemią możemy znaleźć nie tylko środki usuwające plamy, ale również chroniące pozostałe ubrania przed zafarbowaniem i nadające im zapach zbliżony do drogich, markowych perfum. O ile jeszcze kilkanaście lat temu "poprawne" upranie ciuchów nie było wcale oczywiste, o tyle teraz możemy umieścić w bębnie nawet różnokolorowe i bardzo brudne ciuchy, a potem wyjąć je z pralki w idealnym stanie.

Na co dzień pewnie nie zauważamy tej wygody, ale możemy sobie zdać z niej sprawę wtedy, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z wyjątkowo uporczywą plamą. Nowoczesny odplamiacz często usuwa zabrudzenia wraz z barwnikiem włókien. Wymyślne środki do prania są też często najzwyczajniej w świecie drogie, albo... uczulają. W wielu przypadkach lepiej sprawdzą się niedrogie, babcine sposoby. Może i są nieco staroświeckie, ale potrafią zaskoczyć swoją skutecznością!

1. Wysusz białe ubrania w porannym słońcu

Białe pranie będzie lśnić, jeśli wysuszysz je w pełnym słońcu. Promienie o poranku zadziałają na tkaniny jak naturalny, ekologiczny wybielacz!

2. Ciemne ciuchy pierz na lewej stronie

Jeśli nie chcesz, aby twoje ciemne ubrania traciły intensywność koloru, przed upraniem przewracaj je na lewą stronę. Nie susz ich nigdy na słońcu - warto wybierać cieniste miejsca.

3. Użyj cytryny zamiast wybielacza

Sok z cytryny skutecznie zadba o nieskazitelną biel twoich ubrań. Dodaj go do prania!

Ekologiczne pranie: 6 zasad

4. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu dzięki sodzie

Czasem ciuchy pachną nieprzyjemnie nawet bezpośrednio po wyjęciu z pralki. Jeśli tkaniny przeszły wyjątkowo intensywnym zapachem, np. wilgoci, nie pozbędziesz się go tak łatwo. Dodaj do prania 1/2 szklanki sody oczyszczonej, a brzydki aromat zniknie!

5. Wypierz firanki... proszkiem do pieczenia

Firanki łatwo tracą piękną biel, więc gdy je pierzesz, oprócz detergentu dodaj... 2 torebki proszku do pieczenia. Będą wyglądać jak nowe!

6. O wełnę zadbaj przy użyciu octu

Żeby wełniane rzeczy nie traciły puszystości, pierz je w 30 stopniach - nie lubią ani zbyt wysokich temperatur, ani zbyt niskich. 2-3 łyżki octu sprawią, że włókna zachowają idealny wygląd.

7. Sodą wzmocnij działanie proszku do prania

Gdy dodajesz proszek do prania, dodaj do niego 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Będzie działać cuda - sprawi, że kolory staną się bardziej wyraziste, czerń głębsza, a biel jaśniejsza.

8. Zastosuj płyn do mycia naczyń jako odplamiacz

Szukasz domowego sposobu na plamy? Jeśli nie chcesz szukać skomplikowanych metod, w 80% przypadków sprawdzi się... płyn do mycia naczyń. Uważaj jednak, aby nie był intensywnie kolorowy. Ciemnozielony płyn potrafi zostawić barwnik na ubraniach! Jeśli szukasz szczegółowych pomysłów na poszczególne rodzaje plam, koniecznie zerknij tutaj:

Zobacz domowe sposoby na usuwanie plam

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
A w czym pierzecie? Proszek, płyn czy może nowocześnie - kapsułki??