Dobór koloru we wnętrzu

Wybór koloru do wnętrza nie dla wszystkich jest łatwy. Niektórzy w żaden sposób nie mogą sobie wyobrazić wnętrza w jakiejś barwie. Z reguły podoba się nam wiele kolorów, a co najgorsze często zdarza się tak, że pomiędzy użytkownikami jednego pomieszczenia zdania są podzielone. Inwestycja jest robiona na kilka lat, a więc i ranga jej jest niebagatelna.
/ 29.06.2011 07:51

Wybór koloru do wnętrza nie dla wszystkich jest łatwy. Niektórzy w żaden sposób nie mogą sobie wyobrazić wnętrza w jakiejś barwie. Z reguły podoba się nam wiele kolorów, a co najgorzze często zdarza się tak, że pomiędzy użytkownikami jednego pomieszczenia zdania są podzielone. Inwestycja jest robiona na kilka lat, a więc i ranga jej jest niebagatelna.

Wyjścia są dwa.
Jedno z nich to zlecić taki dobór plastykowi, osobie, która zawodowo ma do czynienia z takim tematem.
Drugim rozwiązaniem jest trzymanie się pewnych reguł plastycznych związanych z doborem barw.
Przy doborze kolorów należy uwzględnić bardzo wiele rzeczy. Ważne jest zarówno usytuowanie wnętrza względem stron świata jak też charakter pomieszczenia, oświetlenie, a przede wszystkim upodobania kolorystyczne.
Odpowiednim wyborem koloru możemy korygować niedobory architektoniczne wnętrza. Podwyższać, obniżać, zwężać lub rozszerzać.
Warto zapoznać się z podstawową wiedzą o kolorach, by łatwiej było zrozumieć zasady doboru.

Barwy ciepłe i zimne
Dobór barw wpływa na klimat wnętrza. Jedne wnętrza wydają się nam przytulne inne chłodne. Zależy to w znacznej mierze od zastosowanej kolorystyki wnętrza.
Barwy ciepłe są słoneczne, pogodne i radosne. Do nich zaliczamy kolory: żółty, czerwony, brązowy, beżowy, pewne odcienie zieleni np.oliwkowy, różowy oraz odcienie fioletu z przewagą czerwieni np. wrzosowy.
Barwy zimne są chłodne w odbiorze. Kolory te jednak mają w sobie więcej elegancji i szyku. Należą do nich: niebieski, niektóre odcienie zielonego np. seledynowy, błękitny oraz odcienie fioletu z fiolety z przewagą niebieskiego np. liliowy.
We wnętrzach łazienek, w których ze względu na użyte materiały będące z samej swojej natury zimne takie jak ceramika i kamień częściej w aranżacjach stosuje się kolory ciepłe. Uzupełnienie ciepłą barwą doskonale równoważy chłód urządzeń sanitarnych.

Intensywność barw
Kolejny podział kolorów dotyczy intensywności barwy.
Całkowicie inaczej odbieramy pastelowe, czyli te mniej nasycone niż wyraziste i zdecydowane kolory.
Wnętrze pomalowane na intensywny i mocny kolor sprawia wrażenie mniejszego. Nasycona barwa wydaje się bliższa, bardziej dominuje w pomieszczeniu.
Zastosowanie rozbielonych tonacji, pastelowych powiększa pomieszczenia. Znając tę regułę w bardzo prosty sposób można kształtować przestrzeń. Pomalowanie sufitu w ciemniejszym kolorze optycznie go obniży. Odpowiednie pomalowanie ścian w pomieszczeniu będzie ratunkiem dla zbyt długich, kiszkowatych wnętrz.
Efekt przybliżenia ściany da pomalowanie jej w ciemniejszym, lub bardziej nasyconym kolorze. Intensywny kolor wydaje się być bliżej nas.
Wykorzystanie wyrazistego koloru na jednej ścianie powoduje też nadanie jej dominującego charakteru i nowoczesności.
Jeśli pragniemy optycznie rozsunąć ściany powinniśmy je pokryć pastelową barwą. Jasne barwy ścian są mniej zauważalne i pozwalają na wyeksponowanie mebli lub innych przedmiotów znajdujących się we wnętrzu.

Światło dzienne a kolor
Niezwykle ważnym aspektem wpływającym na odbiór barw jest światło. Inaczej będzie się prezentował ten sam kolor we wnętrzu północnym niż w południowym. Warto mieć to na uwadze przy doborze kolorów do wnętrza. Warto nawet pokusić się o wypożyczenie jakieś próbek, aby sprawdzić jak wyglądają one w naszym pomieszczeniu. O każdej porze dnia ta sama barwa będzie miała różny odcień i atmosferę.
Wcześnie rano wschodzące słońce daje kolory ciepłe. Południowa pora i z nią związane bardzo jasne światło rozświetla pastelowe kolory do tego stopnia, że wydają się białe.
Zachodzące słońce nadaje o przytulny charakter wnętrzu. Wydobywa głębię z barw ciepłych kolorów i ogrzewa kolory zimne.
W dni, w których po niebie suną białe obłoki, a niebo jest błękitne, czy też granatowe klimat wnętrza się ochładza. Spolaryzowane światło jest zimne. Aura taka podkreśla chłodne barwy i ochładza ciepłe i wydobywa ukryte, stłumione barwy w danych kolorach. Pochmurne dni czynią nasze kolory smutniejszymi, bardziej szarymi.
Warunki wynikające zarówno z pory dnia jak i pogody sugerują dobór odpowiednich kolorów.
Przy doborze barw bardzo ważne jest to czy wnętrze znajduje się po stronie północnej, południowej, wschodniej czy też zachodniej.
Ściany skierowane na północ i wschód najlepiej malować jasnymi i ciepłymi kolorami. Na barwy zimne mogą sobie pozwolić właściciele południowych i zachodnich stron.

Wpływ sztucznego oświetlenia na kolor
Oprócz oświetlenia naturalnego na spostrzeganie koloru we wnętrzu ogromny wpływ ma zastosowane oświetlenie sztuczne. Umieszczenie go w przemyślany sposób pozwoli na odpowiednie kształtowanie przestrzeni.
W zależności od miejsca usytuowania oraz rodzaju będzie ono wydobywało naszą barwę w odpowiedni sposób modelując wnętrze.
Oświetlenie podstawowe górne np. żyrandol.
Rozjaśnia barwy, podkreśla ich kolor. Jest obojętne dla barw, chyba, że zastosowane są świetlówki o chłodnym, niebieskawym odcieniu światła.
Boczne np. kinkiet.
Przyćmione, rozproszone światło sprawia wrażenie intymności i przytulności. Przyciemnia kolory, sprawia, że są głębsze. Świetnie współgra z ciepłymi barwami.
Punktowe np. halogeny.
To punktowe oświetlenie podkreśla kolory. Wydobywa je i uwypukla. Doskonale komponuje się zarówno z kolorami zimnymi jak i ciepłymi.
Bardzo ciekawe efekty kolorystyczne daje zastosowanie oświetlenia mieszanego. Zapalenie dwóch lub trzech źródeł światła pozwala uzyskać niesamowite efekty plastyczne. W zależności od włączonego punktu świetlnego można regulować zarówno klimat, jak też i intensywność kolorystyki.

Więcej o kolorach
Biały
Kolor ten jest symbolem niewinności i czystości. Neutralizuje emocje, daje uczucie spokoju. To dobre lekarstwo na stres. Daje poczucie swobody. Należy jednak uważać z ilością zastosowanej bieli, bowiem jej nadmiar powoduje uczucie osamotnienia. Ta najjaśniejsza z barw wskazana jest dla osób chcących pokierować własnym życiem. Biel pomaga w klarownym myśleniu, planowaniu. Inspiruje do nowych pomysłów, jednak nie sprzyja podejmowaniu decyzji. Kolor niewskazany dla osób czujących się samotnie. Rozjąśniająco i rozświetlająco biel działa w otoczeniu zieleni, błękitu i czerwieni. W otoczeniu intensywnych barw przejmuje ich tonacje kolorystyczne tracąc przy tym swą surowość. W kompozycjach z innymi kolorami powoduje, że ostry kolor łagodnieje i kontrast zmniejsza się.
Połączenie bieli z błękitem lub seledynem ma bardzo świeży i relaksujacy charakter. Świetnie nadaje się do aranżacji gabinetów. Biel stanowi bardzo dobre tło dla wyraźnych i zdecydowanych barw. Barwne dziecięce meble będą się rewelacyjnie prezentowały na białych ścianach.
To także dobra barwa do połaczeń z wieloma kolorami drewna. Bardzo dobrze komponuje się również ze szkalnymi elementami.
Kolor ten nadaje się zarówno do jadalni jak i salonu, chociaż po królowaniu bieli w osiemdziesiatych latach obecnie mniej się go stosuje na ścianach.
Zastosowany w meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza podnosi sterylność i podkreśla minimalizm. Łagodzony elementami drewnopodobnymi i ocieplony ciepłymi wzorzystymi dodatkami wyglada imponująco.
Doskonały kolor na sufity, zarówno te proste jak też podwieszane stanowiace swoistą grę form i przestrzeni.
Kolor ten można powiedzieć jest zawsze taktowny. Nadaje się na wszystkie elementy wnetrza poczynajac od koloru scian, poprzez biel kanap, frontów drzwiowych, dodatków.
Jego słabym punktem jest pracochłonność, nie ma co ukrywać, na bieli prędzej zauważymy wszelkie zabrudzenia.

Fioletowy
To barwa, którą w zależności od ilości składowych kolorów możemy określić zarówno, jako zimną jak i też ciepłą. Posiada bardzo szeroką gamę odcieni od ciemnoczerwonych, jeżynowych po prawie śliwkowe fiolety. Fiolety z domieszką bieli tworzą bardzo szeroką gamę kolorystyczną jak np. elegancki lawendowy lub przytulny wrzosowy. Obecnie barwa na jak najbardziej na topie.
Stosując ten kolor w aranżacji warto pamietać, ze moda dość szybko przemija. Nie doradzam wykorzystywać z tego koloru do elementów wystroju, który pozostaje na długie lata, szczególnie we wnętrzach otwartych lub takich, w których często przebywamy. Bezpiecznie można go wprowadzić w elementy krotkotrwałe np. ściana, tapeta, zasłona.
Fioletowy korzystnie wpływa na pracę mózgu i stymuluje układ nerwowy. Pobudza wyobraźnię i kreatywność. Zalecany dla lubiacych ciszę i zgodę. Przebywanie w otoczeniu fioletu ułatwia zrozumienie własnych potrzeb i emocji. Niewskazany dla osób o niskiej samoocenie, przewrażliwionych, pragnących akceptacji i potrzebujących przyjaciół.
Głęboki fiolet symbolizuje bogactwo, natomiast jego jasna tonacja romantyzm i subtelność.
Kolor ten tworzy ciekawe kompozycje z innymi barwami. Klimat tajemniczości uzyskamy łącząc go z beżem, z zielenią wprowadza radosną atmosferę. Absolutnie kobiecy i dziewczęcy zestaw uzyskamy łacząc go z różem.

Zielony
To barwa, która od wielu lat króluje we wnętrzach. Przeróżne tonacje zieleni stosowane są w aranżacjach od lat, a to w ścianach innym razem w meblach tapicerce, płytkach łazienkowych, a nawet kiedyś na rynku pojawiły się turkusowe umywalki. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest to kolor ponadczasowy.
Zielenie są uniwersalne, eleganckie i przejrzyste. Barwa zielona daje uczucie bezpieczeństwa. Jego odprężające działanie powoduje, że doskonale nadaje się on do zastosowania w często używanych pomieszczeniach. Przebywanie w otoczeniu zielenia relaksuje i uskpokaja.
Dobrze wpływa na pracę serca, reguluje krążenie krwi, ułatwia głębokie oddychanie. Czysta, nieskażona zieleń pełni rolę koloru równoważącego.
Zieleń może być zarówno ciepła, jak i chłodna. Szeroka gama tonacji rozciaga się od pistacji, seledynów poprzez nasyconą zieleń traw, oliwki, drzew iglastych aż do odcieni turkusowych. Przydatny dla osób mających trudności z podejmowaniem decyzji oraz nadmiernie aktywnych.
Zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Kolor dla osób potrzebujacych spokoju, niezalecany dla potrzebujących energii do działania. Wzmaga bierność i powolność. Pogłębia nudę.
Swietną kompozycję stanowi łaczenie dwóch odcieni zieleni np. pastelowych odcieni z soczystymi tonacjami.
Subtelne odcienie zieleni sprawdzają się w sypialni, doskonale wpływają na wypoczynek.
Kolor ten również zdaje egzamin zastosowany w gabinetach, pobudzająco działa na pamięć.
Rewelacyjnie komponuje się z brązami, fioletami, naturalnym drewnem zarówno jasnym, jak i ciemnym. Dobre połączenia kolorystyczne uzyskamy zestawiajac go barwą kości słoniowej, kremową i subtelnymi odcieniami żółcieni.
Odpowiednie tonacje zieleni mogą stanowić ciekawą kompozycję zarówno z barwami czerwonymi bordowymi, fioletowymi jak i rózowymi.
Kolor zielony połączony z niebieskim ma wyjątkowy charakter, chociaż dość chłodny.
Połączony z pomarańczem będzie ożywiał przedpokój.
Turkusowy, czyli zieleń z domieszką niebieskiego dobrze prezentuje się z szarością. Oliwkowa zieleń tworzy interesujące zestawienia z brązami, beżami, fioletami, odcieniami różowego i ecru.
Ciemne tonacje tej barwy tworzą niepowtarzalny klimat i głębię. Kolor ten nadaje się do zastosowania we wszystkich wnętrzach naszych mieszkań.

Beżowy
Jest to obecnie bardzo modny kolor stosowany do wszystkich pomieszczeń. Jest to kolor wchodzacy w grupę barw pastelowych. Barwa ta jest bardzo wdzięczna do połaczeń. Doskonale komponuje się z wiekszością kolorów.
Działa relaksująco. Symbolizuje niezawodność i zdrowie, może wzmacniać apetyt. Pogłębia i akcentuje otaczajace go barwy. Zestwiony z fioletem lub bordowym prezentuje się dostojnie i elegancko.
Beż stanowi świetne tło dla ciemnych mebli. Sprawia, że inne kolory wyglądają na głębsze i jaśniejsze.
W połączeniu z zielenią tworzy paletę kolorów ziemi. Taka kompozycja pasuje do każdego wnętrza.

Brzoskwiniowy
To również barwa z palety kolorów pastelowych. Ciepła delikatna i przytulna. Bardzo wdzięczna do połaczeń. Jego ciepło nadaje pomieszczeniu przytulny klimat, rewelacyjnie wpływa zarówno na pracę jak i odpoczynek. Brzoskwiniowy pobudza ludzi do myślenia lub mówienia.
Świetnie nadaje się do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. Komponuje z jasną barwą „trawiastej” zieleni i ceglastą czerwienią.
Stosować go również można dla ocieplenia barw zielononiebieskich i błękitnych.

Czerwony
Czerwony jest kolorem ciepłym z palety barw podstawowych. Wykorzystanie tego koloru we wnętrzach wzmaga aktywność fizyczną, doenergetyzowuje, inspiruje. Wprowadza w dobry humor. Czerwień działa pobudzająco na pracę serca, krążenie krwi, wzmacnia organizm, zwiększa jego odporność. Czerwień jest dynamiczna, zauważalna i pobudzająca. Wnętrza z zastosowaniem tego koloru mają niepotarzalny klimat.
Zalecany dla przemęczonych. Czerwień podnosi siły witalne i doznania zmysłowe. Jest to dobry kolor dla ludzi pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu.
Źle się w nim będą czuły osoby z przemęczone, narażone na poważny stres z nadciśnieniem.
W związku z dużym wpływem tego koloru na nasz nastrój zaleca się dość ostrożne stosowanie tej barwy. Kolor ten nie nadaje się na duże powierzchnie, bowiem jego nadmiar może działać irytujaco.
Nasycona czerwień optycznie zmniejsza pomieszczenie. Dobrze sprawdza się w postaci plam kolorystycznych i mocnych akcentów we wnętrzu.
Egzamin zdaje zastosowanie czerwieni w przedpokoju, natomiast nie powinien występować we wnętrzach, w których wymagana jest koncentracja. Doskonale nadaje się do kuchni lub jadalni, bowiem wzmaga apetyt.
Delikatniejsze czerwienie warto zestawiać z kolorami zielonożółtymi i błękitno zielonymi,. Mocna soczysta czerwień idealnie łaczy się z błękitno szarym, kremowym i brązami. Kontrastuje z zielenią, żółcią i błękitem.

Niebieski
To kolor z grupy kolorów chłodnych. Reguluje również sen. Przynosi uspokojenie. Kolor ciemnoniebieski to symbol inteligencji, powagi, stabilności zaufania. Zalecany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Źle się będą w nim czuły osoby przygnębione i zdenerwowane.
To barwa dajaca wrażenie przestrzeni. Jego zaletą jest to, iż optycznie powiększa przestrzeń. Przydatny w niewielkich pomieszczeniach. Idealny do gabinetu i sypialni. Doskonale nadaje się do pokoi dziecięcych, bowiem pobudza umysł do pracy i inspiruje. Niezalecany w jadalniach i kuchni, bowiem hamuje łaknienie.
Ściany pomalowane na ciemne błękity połączone z bielą dają wrażenie głębi, idealnie stymulując do pracy. Wesoły charakter ma połaczenie niebieskiego i czerwieni lub pomarańczowego. Jasnoniebieski zestawiony z beżami daja wrażenie wyciszenia i odpoczynku.

Pomarańczowy
To kolor z grupy barw ciepłych. Zwieksza optymizm i subtelnie pobudza. Jest to kolor stymulujący emocje, a nawet apetyt. Symbol energii i ciepła.
Posiada atuty rozświetlające. Wskazany do wnętrz północnych z niewielkim dostępem światła dziennego lub ze światłem sztucznym, takim jak przedpokój.
Wstawki z tego koloru sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Dobrze komponuje się łącząc go np. z błękitem i delikatnymi zieleniami. Zestawieniem bardzo wesołym jest połączenie z wszelkimi odcieniami żółtego.
W zestawieniu z bielą nadaje się do salonu.

Różowy
Różowy to kolor wyrażający stałość, umiarkowanie, panowanie nad sobą. Dodaje pomieszczeniom ciepły klimat. Sprawdza się w sypialniach. Niewskazane jest jednak stosowanie różu w zbyt duzych ilościach. Jego nadmiar wywołuje uczucie fizycznej słabości. Świetnie współgra z szarym i zielenią.

Żółty
To niezwykle ciepły kolor. Daje radosny i przyjazny klimat wnętrzom. Delikatnie ożywia i łagodzi zmęczenie. Stymuluje pracę mózgu, poprawia koncentrację i pamięć. Jest to barwa symbolizujaca szczęście i nadzieję. Żółty to kolor nauki i intelektu.
Sprawdza się we wnętrzach pozbawionych światła. Niezastapiony do pólnocnych pomieszczeń. Pastelowe odcienie tej barwy nadają się do stosowania na dużych powierzchniach. Zastosowanie jaskrawej tonacji żółtego na sporych metrażach może drażnić.
Żółte ściany są doskonałym tłem dla bogato zdobionych mebli obrazów.
W zależności od tonacji żółtego od kremów aż do nasyconych żółcieni uzyskujemy klimat połączeń.
Kremowy dobrze wspólgra z oliwkową zielenią, kontrastuje z czarnym, szarym i niebieskim.
Czerwienie, fiolety i ciepłe błękity efektownie kontrastują z żółcią.
Kolor doskonale nadaje się do jadalni, salonu i sypialni. Ciekawie wyglada z nowoczesnymi meblami, które zrobionymi są ze szkła i metalu.
Ciepła żółcień w swym intensywnym odcieniu przypomina bursztyn. Kolor żółty wzmacnia system nerwowy. Wskazany dla potrzebujących zastrzyku pewności siebie i woli podejmowania decyzji. Niezalecany dla wrażliwych na krytykę, mających poczucie braku stabilizacji.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl