Dlaczego srebro ciemnieje

Dlaczego srebro ciemnieje

Srebro lubi być noszone. Porzucone w szkatułce szybko traci swój blask i czernieje. Negatywnie na urodę biżuterii wpływa również zanieczyszczenie powietrza – głównie dwutlenkiem siarki.
/ 31.07.2009 10:48
Dlaczego srebro ciemnieje

Jednak nawet często noszona srebrna biżuteria z czasem prezentuje się gorzej. Pojawiają się na niej plamy i ciemny nalot, szara mgiełka tłumi blask. Nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ już nasze babki opracowały domowe sposoby przywrócenia srebru jego urody i blasku. Sposoby konserwacji i czyszczenia srebra udoskonalane były przez lata. Przepiękne broszki, skomplikowane wisiorki, łańcuszki, kunsztownie wykonane pierścionki i kolczyki, choćby te przekazywane kolejnym pokoleniom, nawet dziś mogą wspaniałe wyglądać.

Nalot i jego odporność na czyszczenie, zależy od kilku czynników:

  • stopnia zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem srebra,
  • czasu, jaki minął od ostatniego czyszczenia,
  • składu stopu srebra,
  • temperatury,
  • powierzchni srebra.

Pierwszymi objawami pokrywania się naszej biżuterii siarczkiem srebra jest zmiana barwy biżuterii na jasnożółtą, potem staje się zbliżona kolorem do barwy starego złota. Kolejne fazy to zielony i niebieski aż po fioletowy. Ostatecznie biżuteria robi się czarna. Jednak nawet wtedy nie należy się poddawać, gdyż istnieje wiele domowych sposobów walki z niepożądanym nalotem.