Czyszczenie złota cz. I

Czyszczenie złota cz. I

Jubilerzy radzą, aby swoją ulubioną złotą biżuterię oddawać do czyszczenia specjalistom. Nie jest to droga usługa, a będziemy mieć pewność, że nic złego się z nią nie stanie. Nie chcielibyśmy chyba, aby po czyszczeniu złota okazało się, że je uszkodziliśmy. Może nie zawsze uszkodzenia te widać gołym okiem, ale fachowiec na pewno to zauważy. Złoto traci wówczas na wartości nawet kilkukrotnie. Jeśli jednak nie skusisz się na oddanie swojej biżuterii do czyszczenia, możesz zaryzykować i spróbować domowych sposobów.
/ 31.07.2009 10:29
Czyszczenie złota cz. I

Niestety nic nie trwa wiecznie. Również złota biżuteria z czasem traci swoje niepowtarzalne piękno. Brudna, bardziej kobietę szpeci niż zdobi. Dlatego warto dbać o kosztowności, niezależnie od tego, czy są często noszone, czy większość czasu spędzają w pudełku. Aby złota biżuteria zachowała swój blask należy ją odpowiednio pielęgnować.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli w biżuterii są kamienie, to metodę czyszczenia całości należy dostosować do najdelikatniejszego z materiałów.

Zanieczyszczenia złota

Najlepszym sposobem jest systematyka. Najlepiej jest przemyć biżuterię raz w miesiącu. Złoto w przeciwieństwie do srebra nie reaguje z otaczającymi go pierwiastkami czy związkami. Dlatego też najczęstszymi zanieczyszczeniami złota są:

  • tłuszcz, brud czy też kurz – można je usunąć wodą z mydłem,
  • czerwone zabrudzenia (tzw. czerwona rdza) to tlenki żelaza pochodzenia zwierzęcego – tak jak w przypadku srebra – wystarczy zamoczyć złoto w roztworze kwasu solnego,
  • zielone zabrudzenia to wynik styczności złota z miedzią lub jego stopami (brązem lub mosiądzem) – w tym przypadku należy użyć kwasu cytrynowego.

Po dokonanych zabiegach należy zawsze pamiętać o umyciu złota mydłem oraz opłukaniu ciepłą wodą i wysuszeniu.

Woda z mydłem

Złoto jest metalem drogim, a pomimo to najpopularniejszym materiałem przy produkcji biżuterii. Jako jeden z metali szlachetnych rzadko bywa alergenem. Kobiety uwielbiają biżuterię wykonaną z tego metalu. Zwłaszcza, że jubilerzy oferują stopy złota w kolorze tradycyjnym i białym. W przypominające platynę, białe złoto często oprawia się diamenty. Dzięki temu, bezbarwne kamienie zachowują swój doskonały blask.

Ozdoby ze złota myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz sody krystalicznej. Możemy użyć do tego miękkiej szczoteczki do zębów. Następnie płuczemy umyte złoto w ciepłej wodzie i dokładnie suszymy.

Woda z mydłem jest również dobrym sposobem mycia niektórych kamieni szlachetnych. Brylanty, szafiry, rubiny oprawione w złoto również można od czasu do czasu wypolerować. Ewentualna pielęgnacja to zamoczenie w letniej wodzie z mydłem, delikatne czyszczenie miękką szczoteczką, a następnie wypłukanie. Biżuteria z turkusami i koralami odzyska swój urok po umyciu w letniej wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Korale po kąpieli można przetrzeć szmatką nasączoną w oliwie i polerować.

Alkohol

Złotą biżuterię szybko i małym nakładem pracy wyczyścimy zanurzając wyroby w spirytusie 95%. Po wysuszeniu należy wypolerować umyte drobiazgi miękką szmatką. Złote łańcuszki można również wypłukać w wodzie ze spirytusem lub przemyć je denaturatem i wypolerować. Oczywiście żaden alkohol użyty do czyszczenia biżuterii nie nadaje się już do spożycia.