POLECAMY

5 rad, jak dbać o żelazko

Żelazko jest kobiecie absolutnie niezbędne. Aby jednak działało bez zarzutu, musi być sprawne, czyste, pozbawione kamienia. Sprawdź, jak o nie prawidłowo dbać i jak je skutecznie wyczyścić.
/ 5 miesięcy temu
5 rad, jak dbać o żelazko fot. Fotolia

1. Jeśli żelazko posiada funkcję samooczyszczania, która usuwa zanieczyszczenia z wnętrza stopy żelazka - uruchamiaj ją co 10-15 dni.  Napełnij zbiornik do maksymalnego poziomu, ustaw regulator pary w pozycji "0". Ustaw najwyższą temperaturę. Gdy żelazko się nagrzeje, wyciągnij wtyczkę z gniazdka, umieść żelazko nad zlewem i wciśnij przycisk samooczyszczania. Trzymaj tak długo, aż cały wrzątek i zanieczyszczenia zostaną wyrzucone na zewnątrz.

2. Nie wlewaj do żelazka wody destylowanej. Jest ona rozpuszczalnikiem dla niektórych metali i może uszkodzić żelazko. Przed zakupem urządzenia zwróć uwagę nie tylko na jego moc, ale również na zastosowane technologie, które ułatwią ci jego eksploatację.

3.  Przypaloną stopę żelazka najlepiej czyść przeznaczonym do tego sztyftem, ale jeśli go nie masz pod ręką, a potrzebujesz oczyścić żelazko przeciągnij nagrzaną stopą po pergaminie, folii aluminiowej lub kawałku bawełny, na którym rozsypana jest sól lub soda. Możesz też sporządzić papkę z sody i wyczyścić nią stopę. Jeśli  w stopie są  otworki na parę musisz je potem udrożnić - najlepiej wykałaczką.

4. Nie wlewaj do zbiornika wody z dodatkami chemicznymi, zapachowymi, preparatami odkamieniającymi nie przeznaczonymi do żelazka. Nie znasz ich składu. Mogą uszkodzić sprzęt. 

5. Wystudzoną, zimną stopę żelazka możesz wyczyścić zwykłą białą pastą do zębów. Zrób to jednak ostrożnie, by nie zatkać pastą otworów na parę. Zewnętrzne części żelazka przetrzyj wodą z octem lub z kwaskiem cytrynowym.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 miesiące temu
jak woda rozpuszcza metale, no litości...