Czyszczenie biżuterii

Po dłuższym okresie noszenia srebrne łańcuszki czy złote pierścionki tracą połysk i trzeba je umiejętnie oczyścić, by znów zalśniły pełnym blaskiem. Domowym sposobem możesz sprawić, że twoja biżuteria znów będzie lśnić.
/ 09.08.2012 06:04

Po dłuższym okresie noszenia srebrne łańcuszki czy złote pierścionki tracą połysk i trzeba je umiejętnie oczyścić, by znów zalśniły pełnym blaskiem. Domowym sposobem możesz sprawić, że twoja biżuteria znów będzie lśnić.

Szlachetne metale i drogocenne kamienie mają rozmaite wymagania, które dobrze jest poznać, by przedmioty z nich wykonane nie straciły swej niepowtarzalnej urody.

Srebro - umyć szczoteczką w letniej mydlanej wodzie, do której można dodać troszkę amoniaku (łyżeczka na szklankę). Dokładnie opłukać i bardzo starannie wytrzeć. Można też czyścić w wodzie mydlanej z dodatkiem octu i sody oczyszczonej lub w wywarze z ugotowanych ziemniaków. Większe przedmioty srebrne, np. puderniczki, papierośnice, czyści się zwilżoną watą i popiołem z papierosa lub papką z kredy i denaturatu.

Złoto i platyna - umyć w letniej wodzie z mydłem, opłukać i dokładnie wytrzeć. By przywrócić im blask, zanurzyć w 90% alkoholu i wypolerować irchą (miękkim zamszem). Złote wyroby filigranowe przetrzeć plasterkiem cebuli i wytrzeć wełnianą ściereczką. Biżuterię złotą z kamieniami (z wyjątkiem turkusów i opali) czyści się spirytusem.

Miedź - czyścić mieszaniną soli z octem (kieliszek octu i łyżeczka soli), kilkakrotnie wypłukać, wytrzeć do sucha. Można także włożyć do gorącego soku z kiszonej kapusty, a następnie opłukać dokładnie w czystej wodzie i starannie wytrzeć.

Kość słoniowa - zażółcone wyroby pocierać płóciennym gałgankiem zwilżonym spirytusem. Można też czyścić mieszaniną soli i soku cytrynowego, a następnie wypolerować irchą.

Bursztyny - czyścić miękką szmatką zamoczoną w mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku: wypłukać i dokładnie wytrzeć. Można też czyścić papką sporządzoną ze spirytusu denaturowanego i sproszkowanej kredy, a następnie natrzeć oliwką lub olejkiem migdałowym.

Kamienie półszlachetne (agat. ametyst, jaspis, topaz) czyścić w ciepłej mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku, kilkakrotnie wypłukać, polerować flanelką.

Perły - prawdziwe należy włożyć do surowego mleka, a po upływie doby wypłukać letnią wodą i osuszyć cienkim płótnem. Perły hodowlane oczyścić w letniej mydlanej wodzie i wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Wytrzeć miękką ściereczką. Sztuczne perełki dobrze jest namoczyć co jakiś czas w wodzie z dodatkiem amoniaku i magnezji.

Macica perłowa - przedmiot natrzeć plasterkiem cytryny i wypłukać w zimnej wodzie. Wytrzeć miękką szmatką.

Korale - zanurzyć w słonej wodzie, wypłukać, wytrzeć i wypolerować. Można też myć w mydlanej wodzie, a po wysuszeniu polerować miękką szmatką skropioną kilkoma kroplami oliwy.

Turkusy - myje się wodą z odrobiną sody oczyszczonej.

Opale - czyści się wyłącznie na sucho włosiami szczoteczką do zębów.