Czym usuwać plamy z odzieży?

Czym usuwać plamy z odzieży?

Wrzątek, sól, sok z cytryny, olejek eukaliptusowy, nadmanganian potasu czy rozpuszczalnik to substancje, które są twoim sprzymierzeńcem w walce z plamami na ubraniach. Dowiedz się więcej o tym jak i kiedy je stosować.
/ 15.09.2010 14:55
Czym usuwać plamy z odzieży?

Plamy z owoców

Dość często spotykamy się plamami ze świeżych owoców. Na mokrą plamę nasyp soli i upierz ubranie. (Pamiętaj by do prania nie stosować mydła, gdyż zasadowy odczyn mydła powoduje utrwalenie się plamy). Plamy z suszonych owoców wywabiamy w zależności od delikatności tkanin za pomocą soku z cytryny lub wrzątku. Jeżeli plamy dotyczą delikatnej tkaniny wówczas rozłóż ją na bibule i po lewej stronie gąbka zamoczoną w gorącej wodzie pocieraj zabrudzenie. Gdy plama nadal się utrzymuje delikatnie polej ja sokiem cytrynowym i spłucz gorącą wodą. Wrzątek jest doskonałym sposobem na wywabienie plam z suszonych owoców z każdego rodzaju tkanin. Weź ubranie i w zlewie dokładnie zalej je wrzątkiem.

Olejek eukaliptusowy

Dobrym sposobem na usuniecie wielu plam jest olejek eukaliptusowy. Możesz zastosować go do plam na ubraniach z potu, oleju czy tłuszczów rozpuszczalnych. Wówczas pocieraj plamę szmatką nasączoną olejkiem (od brzegu plamy do jej środka). Wlej też 2 łyżeczki olejku eukaliptusowego do prania.
Olejek z eukaliptusa możesz też stosować na plamy ze szminki oraz ze smoły.

Jak usunąć pleśń

Gdy na ubraniu pojawi się plama z pleśni użyj w zależności od wielkości plamy i od jej rodzaju: soku z cytryny na niewielkie zabrudzenia, nadmanganianu potasu na uporczywe plamy oraz soli na zaschniętą pleśń.

Gdy masz niewielkie zabrudzenia pleśnią przetrzyj je gąbką nasączoną sokiem z cytryny i pozostaw na 1 dzień na słońcu. Nadmanganian potasu z wodą ( 1 łyżeczka na 0,5 szklanki wody) to dobry środek na moczenie w nim tkaniny ze starymi plamami z pleśni.

Na zaschniętą pleśń najlepiej zastosuj wilgotną sól i pocieraj nią plamę. Jeżeli masz taką możliwość wystaw tkaninę na słońce.

Polecamy: Jak odczytywać symbole na metkach

Rozpuszczalnik

Do usuwania plam z tłuszczu do smażenia lub tranu służy rozpuszczalnik, którym czyścimy zaplamione miejsce.

Jest to też doskonały sposób usunięcia z ubrań smaru do roweru oraz plasteliny oraz szminki i różu.

Czytaj także: Jak ozdobić dom

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.09.2012 11:51
jezeli mam olame tlusta na kanapie?