POLECAMY

Czy wiesz jak odkurzacze wypadają w testach?

Przeprowadzono test na 29 odkurzaczach. Sprawdzano, jak radzą sobie z kurzem i brudem oraz, na ile są wytrzymałe. Zobacz, jak wypadli pogromcy kurzu!
Czy wiesz jak odkurzacze wypadają w testach?

Kupowanie odkurzacza nie jest proste. Wciąż bowiem pokutuje wiele mitów, których sprzedawca w sklepie raczej nie rozwieje. Jak ustrzec się przed wyborem niewłaściwego odkurzacza, który z pozoru wydaje się najlepszy: jest przecież zachwalany jako najnowszy, udoskonalony przez producenta model, o najwyższej mocy i takiej sile ssania, że żaden paproszek mu się nie oprze? Ale co jest tak naprawdę ważne w odkurzaczu, a co tylko tanim chwytem marketingowym? Ten test dał odpowiedź na to pytanie.

Szczegółowe laboratoryjne badania 29 urządzeń ujawniły, który model jest najlepszy. Okazało się, że to jeden z tańszych odkurzaczy i o niewielkiej mocy. Lecz w odkurzaniu nie ma sobie równych…

Zobacz także: Jak porządkować garderobę?

Kurz do worka czy pojemnika?

Przed zakupem odkurzacza musimy podjąć ważną decyzję: czy chcemy odkurzać urządzeniem z workiem czy też bezrowkowym. Zamiast torebki na kurz jest w nim specjalny pojemnik, w którym wiruje powietrze (stąd proste skojarzenie z cyklonem). Zasada działania jest taka, że kurz, jako cięższy od powietrza, pozostaje przy ściankach, a oczyszczone przez to powietrze wysysane jest ze środka wiru.

Tak jak w tradycyjnych odkurzaczach, powietrze jest z reguły dodatkowo oczyszczane jednym lub większą liczbą filtrów. Niestety, pojemnik trzeba czyścić, co można uznać za pewną niedogodność, i może się okazać nie lada wyzwaniem w szczególności dla alergików. Jeżeli decydujemy się na taki sprzęt z przyczyn ekonomicznych, warto przeliczyć, jak długo zamierzamy korzystać z kupowanego odkurzacza i ile przez ten czas wydalibyśmy na worki. W naszym teście kilka odkurzaczy bezrowkowych należy do tych najdroższych. Rekordzista pod względem ceny – DC22 Allergy Parquet – kosztuje aż 1358 zł, lecz jego jakość nasi eksperci ocenili jedynie na trójkę.

W teście przebadaliśmy oba rodzaje odkurzaczy: workowe i bezworkowe. Jak wypada ich porównanie? Na 18 odkurzaczy z oceną końcową dobrą, tylko dwa to modele bezrowkowe. Większość odkurzaczy bez worka uplasowała się pod koniec rankingu.

Zmora na dywanie

Twarda podłoga to dla odkurzacza małe piwo: po parkiecie, podłodze laminowanej czy terakocie wystarczy szybko przejechać i już będzie czysta. Prawdziwym sprawdzianem dla odkurzacza jest dywan. Żadne urządzenie z naszego testu nie poradziło sobie dobrze z czyszczeniem dywanu. Najwyższa nota, jaką mogliśmy wystawić to trójka. Zaś aż 11 modelom przyznaliśmy za odkurzanie dywanu jedynie ocenę mierną.

Oddzielny rozdział to włosy i nitki mocno wczepione w dywan. Ponieważ są zmorą każdego, komu miły jest porządek, postanowiliśmy sprawdzić, jak nasze odkurzacze poradzą sobie z tą przeszkodą. Na szczęście tu wyniki były już dużo lepsze: większość badanych modeli usunęła nitki z dywanu na piątkę. Niestety i tym razem nie obyło się w kilku przypadkach bez porażki: na ocenę niedostateczną zasłużyły trzy urządzenia.

Zobacz także: Jakimi zasadami rządzi się porządek w kuchni i sypialni?

Brudna sprawa

Skuteczne wciąganie kurzu to jedno. Nie mniej ważne jest jednak również zatrzymywanie go w odkurzaczu. Cóż nam bowiem po takim sprzęcie, który jedną stroną kurz wciąga, aby za chwilę wydmuchać go tyłem obudowy? Dobry odkurzacz nie pozwoli wyfrunąć nawet malutkim cząsteczkom kurzu, choć oczywiście ideału nie ma: zawsze coś ponownie wyleci do pokoju i osiądzie na dywanie lub podłodze. Rzecz w tym, by było tego jak najmniej.

Emisji kurzu z odkurzacza zapobiegają po pierwsze szczelne łączenia końcówek i rury, po drugie brak szczelin w obudowie i po trzecie skuteczne i szczelnie zamontowane filtry. W szczególności alergicy powinni zwrócić uwagę na wynik badania, w którym sprawdzaliśmy, ile raz wciągniętego kurzu wydobywa się z powrotem z odkurzacza (patrz „emisja kurzu” w tabeli z wynikami).

W badaniu tym koncentrowaliśmy się na drobnym pyle wielkości drobnoustrojów powodujących alergię: zmierzyliśmy, jaka jego część jest zatrzymywana w odkurzaczu.

Pełne wyniki testu na: www.Pro-Test.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)