POLECAMY

Czego nie można myć w zmywarce?

Nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce. Wysoko temperatura i detergenty mogą uszkodzić przedmioty szczególnie delikatne, takie jak porcelana ręcznie malowana czy materiały termoplastyczne. Czego jeszcze nie można myć w zmywarce? Prezentujemy wykaz rzeczy, których nie należy wkładać do urządzenia myjącego oraz kilka praktycznych rad jak przedłużyć życie naszej zmywarki.
Czego nie można myć w zmywarce? fot. fot. Candy

Przed włączeniem zmywarki

Przed ułożeniem naczyń we wnętrzu urządzenia, należy usunąć z nich resztki jedzenia (kości, ości, resztki mięsa i warzyw, skórki z owoców, wykałaczki itp.), by nie dopuścić do zatkania filtrów, przewodu odpływowego i dysz ramienia spryskującego.

Nie jest natomiast konieczne płukanie naczyń przed umieszczeniem w zmywarce. Naczynia układamy w specjalnych koszach, dostosowanych do różnej wielkości przedmiotów. Starajmy się ułożyć je w taki sposób, by nie dopuścić do wzajemnego dotykania się. Garnki i patelnie, na których zalegają przypalone resztki jedzenia należy uprzednio zamoczyć w wodzie z dodatkiem środka myjącego.

Zobacz także: Jak myć naczynia kuchenne cz. I

„Jeśli wykonujemy zmywanie pełnego załadunku należy umieścić naczynia zaraz po skończonym posiłku, dokładając je etapami. W takim przypadku można w oczekiwaniu na pełny cykl zmywania, włączyć program zimne płukanie, by zmiękczyć zabrudzenia. W przypadku niezbyt silnego zabrudzenia naczyń lub małego stopnia wypełnienia koszyków warto wybrać program oszczędny” – radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGD.

Czego nie wkładać do zmywarki?

Większość używanych na co dzień naczyń można z powodzeniem myć w zmywarkach. Idealnie nadaje się do tego m.in. zwykłe szkło czy naczynia żaroodporne. Są jednak produkty z tworzyw, które nie są do tego odpowiednie. Powinniśmy zachować ostrożność w przypadku przedmiotów szczególnie delikatnych, np. wykonanych ze szkła ręcznie malowanego i dekorowanego. Nie należy wkładać do zmywarki naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, przedmiotów z elementami drewnianymi oraz naczyń aluminiowych.

Polecamy również: Jak myć naczynia kuchenne cz. II

Raczej ręcznie powinniśmy także myć naczynia wykonane z kryształu lub szkła ołowiowego, chyba że posiadają oddzielną rekomendację producenta do zmywania mechanicznego. Nie zalecane jest także zmywanie zastawy srebrnej równocześnie z zastawą ze stali oksydowanej, aby nie nastąpiła między nimi reakcja chemiczna powodująca osadzanie się ciemnego nalotu.

Jeśli mamy wątpliwości odnośnie konkretnego naczynia, zawsze zwracajmy uwagę na oznaczenia producenta. Podpowiedzią może być także charakterystyczny rowek na denku naczyń, które są przystosowane do mycia w zmywarce.

Przeczytaj też: Jak myć metalowe przedmioty i naczynia kuchenne

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
http://www.royaltyline.pl - Jeżeli szukasz garnków dobrej jakości, to jest jeden z lepszych sklepów internetowych z tego typu produktami.
/6 lat temu
Ja nieraz te bardziej przypalone garnki myje wczesniej w Fairy, zeby potem po prostu to szybciej schodziło.