Czas na przedświąteczne sprzątanie!

Jak przed każdymi świętami, tak teraz przed Wielkanocą każda gospodyni domowa myśli o tym, kiedy rozpocząć porządki, tak, aby zdążyć z nimi na czas.
Jak przed każdymi świętami, tak teraz przed Wielkanocą, każda gospodyni domowa myśli o tym, kiedy rozpocząć porządki, tak, aby zdążyć z nimi na czas.

Święta to czas spędzany w gronie rodziny i bliskich przyjaciół. Czas spokoju, radości i odpoczynku. Tylko nie wszyscy wiedzą, a raczej nie chcą posiadać takiej wiedzy, ile trzeba się napracować i poczynić przygotowań, aby święta móc spędzić w sielankowej i relaksującej aurze. Każda gospodyni domowa, nieważne czy aktywna zawodowo czy też nie, ma nie lada zadanie do wykonania. Przecież tyle jest do zrobienia! Nagle dociera do nas ta straszna świadomość. A to, że czas tak szybko ucieka nam przez palce dodaje tylko dodatkowych emocji. A święta tuż, tuż! Czy uda się nam ze wszystkim zdążyć? Oprócz sprzątania jest przecież tyle gotowania, pieczenia. I chyba najgorsze, co nas czeka to zakupy. Oprócz okrągłych sum w kasie podczas zakupów w markecie niekiedy zostawiamy sporo nerwów. Już sam taki wypad może zniechęcić do pozostałych prac i zburzyć jakiekolwiek postanowienia. To, co wyprawiają niektórzy „konsumenci”, aby dostać w swoje ręce upatrzony produkt nierzadko odbiera nadzieję na ludzkie rozumienie normalności. Jak tu w ogóle zabrać się w takim razie do porządków…, gdy już zanim je rozpoczęliśmy brakuje nam sił do czegokolwiek? Dobrze jest wziąć się w przysłowiową garść i wszystkie prace rozłożyć w czasie, na tyle na ile jest to możliwe. Dobrze jest też nie brać ich sobie na głowę za dużo. Jeśli dzielimy codzienne życie z mężem, partnerem, mamy dzieci lub mieszkamy z teściami nie obawiajmy się też ich włączyć, chociaż w drobne prace. To z pewnością znacznie nas odciąży. A i pozostali członkowie rodziny poczują na własnej skórze, jaki to trud przygotować dom na święta. Być może bardziej docenią ten oczekiwany świąteczny czas? Pamiętajmy, że dobrze zaplanowana praca mniej nas zmęczy i pozwoli na radosne przeżywanie świąt, a nie tylko wywoła przykre coroczne skojarzenia związane z nadmiarem obowiązków. Chcąc pomóc w przeżyciu okresu przedświątecznego podpowiadamy jak sprawnie poradzić sobie z domowymi porządkami.

Czas na przedświąteczne sprzątanie!

Zaczynamy od segregowania
To pierwszy i chyba najważniejszy krok w przedświątecznym sprzątaniu. Bez odpowiedniej segregacji wykonywanie innych prac nie ma większego sensu, gdyż najczęściej i tak dochodzimy do wniosku, że mamy bałagan. Tyle niepotrzebnych rzeczy znajduje się w naszym mieszkaniu, tyle zmieniło swoje właściwe położenie. Taka segregację najlepiej rozpocząć na 3 tygodnie przed okresem świąt. Może się okazać, że w trakcie przekładania rzeczy wpadniemy na dodatkowe pomysły. Bo może potrzebna okaże się dodatkowa szafka lub półka? Być może nagle stwierdzimy, że kolor na ścianach w salonie nie jest taki jak być powinien, albo dywan się zniszczył i wygląda nieładnie. Najczęściej dopóki nie zrealizujemy swojego pomysłu nie mamy spokoju i krążymy myślami wokół tejże właśnie szafki, która teraz przydałaby się nam jak ulał! Nie możemy skupić się na pozostałych pracach, tak więc segregacja koniecznie musi być rozpoczęta dużo wcześniej. Postarajmy się sprawdzić wszystkie gazety znajdujące się w mieszkaniu. Przecież bez końca nie możemy ich przetrzymywać! Nasz dom będzie wtedy miał spore szanse by zmienić się w skład makulatury! Przejrzyjmy je i zastanówmy się, które z nich mogą być kiedyś przydatne. Może zawierają jakieś ciekawe porady lub interesujące nas artykuły? Jeśli tak możemy stworzyć sobie specjalnie wydzielone miejsce, segregator, półkę na takie przydatne na co dzień informacje. Byle bez przesady! Większość pań ma zdecydowany dar chomikowania wszystkich kolorowych czasopism, bo przecież tyle w nich ciekawostek. Żyjemy teraz w dobie Internetu, gdzie niekoniecznie musimy je gromadzić. Gdy pojawia się problem dzięki dostępowi do sieci bez większych trudności możemy znaleźć pomoc lub interesujące nas zagadnienie. Zadbajmy o porządek w dokumentach i rachunkach. Wiele z nas ma ogromny problem w systematycznym prowadzeniu domowej dokumentacji. Teraz, jeśli już i tak mamy sporo prac, to dodatkowe sprawdzenie wszystkich ważnych papierów nie zaszkodzi. Przynajmniej będziemy mieć pewność, że nie zalegamy z żadną zapłatą lub dokonałyśmy wszystkich formalności w sprawach urzędowych ostatnio nas zajmujących. Ta wiedza, że wszystko jest w należytym porządku pozwoli nam na beztroskie spędzenie czasu świątecznego, bez zastanawiania się nad terminami spłat kredytów czy rachunków. O tyle ile prasę możemy z oddać do składu makulatury, z dokumentami nie jest już tak łatwo. Nie wyrzucajmy pochopnie ważnych zaświadczeń. Musimy wiedzieć, że większość rachunków i rozliczeń należy przetrzymywać nawet przez kilka lat. Te już naprawdę stare zniszczmy, ale najlepiej przy pomocy niszczarki. Tak, aby nie wpadły w niepowołane ręce.

Okna i drzwi we wszystkich pomieszczeniach
Zdejmijmy wszystkie firany i zasłony. Jeśli są uszyte z materiałów nadających się do prania w pralce automatycznej lub ręcznie, wypierzmy je zachowując wskazane środki ostrożności. Jeśli natomiast tkanina, z której są wykonane lub ich konstrukcja nie pozwala na zwykle pranie oddajmy je do pralni chemicznej. Unikniemy wtedy zniszczeń i rozczarowań. Kolejna sprawa to mycie okien. Aby móc to uczynić, dobrze jest omieść lub odkurzyć wszystkie znajdujące się pod sufitem, w tym nad oknami lub w kątach pajęczyny. Dobrze wiemy, że mimo częstego ich usuwania niestrudzone pajączki lub duże pająki zawsze znajdą sposób, żeby utkać sobie w jednym z naszych domowych kątów jakąś precyzyjną pajęczynę. Tak więc, jeśli pozbyłyśmy się pająków zabieramy się za okna. Dobrze by było, aby dzień, w którym będziemy się oddawać tej wyczerpującej pracy nie był zbyt słoneczny, gdyż szyby będą nam za szybko wysychać pozostawiając niedomyte smugi. Wpierw trzeba zmyć wszystkie framugi okienne i parapety, wewnętrzne i zewnętrzne. To ile razy tylko podczas tej czynności będziemy zmieniać wodę zależy tylko i wyłącznie od tego, kiedy ostatnio myłyśmy nasze okna i w jakim otoczeniu mieszkamy. Miejsce zamieszkania ma spory wpływ na zabrudzenia okien. Na końcu mycie i polerowanie samych szyb. Nie musimy myć wszystkich okien od razu. Możemy tę czynność rozłożyć sobie na przykład na dwa dni. Zależy to od tego ile mamy w domu lub mieszkaniu okien. Zazwyczaj w tym drugim jest ich mniej. Do umycia mamy jeszcze drzwi. Nie myjmy ich sposobem „rach-ciach”.  Starajmy się je przetrzeć w miarę dokładnie. I tak, aby nie pozostawały na nich smugi. Jeśli drzwi mają szyby, również je wypolerujmy na błysk. Nierzadko się zdarza, że także ściany w naszym mieszkaniu są zabrudzone. Nie są to duże i bardzo widoczne skazy, ale przed świętami możemy je przeczyścić. Ten problem jest dobrze znany na co dzień rodzicom mającym w domu dorastające dzieciaki. Malowanie kredkami, wycieranie brudnych po jedzeniu palców o ściany to jedna z ulubionych rozrywek małych pociech.

Meble, lampy i drobiazgi
Lampy to ulubione miejsce osadzania się natrętnego kurzu. Dobrze by było, abyśmy to zadanie wykonywały przy asyście lub pomocy drugiego członka rodziny. Nie każdą lampę można łatwo zdjąć w celu dokładnego oczyszczenia. A już na pewno nie obejdzie się bez domowej, bardzo przydatnej zwłaszcza w sytuacji mycia lamp, drabinki. Pomocna osoba zawsze może ją dodatkowo przytrzymać, żebyśmy nie spadły i się nie potłukły. Nie starajmy się być na każdym kroku zbyt samodzielne. Pamiętajmy, że niekiedy nie obejdziemy się bez pomocy drugiego człowieka. Po oczyszczeniu wszystkich lamp, od razu stwierdzimy, że światło, które dają, jest jakby jaśniejsze i bardziej intensywne. No cóż, to tylko zasługa zdjęcia nierzadko grubej warstwy kurzu. Zabierając się za mycie mebli zaczynajmy od przetarcia ich górnej części. To tam najrzadziej przecież sięgamy podczas zwykłych porządków. Kurz, jaki się tam nagromadził może nas przerazić, ale nie ma co panikować tylko wycierać i sprzątać dalej. To jeszcze nie koniec. Najprostsze w przemyciu są gładkie i pełne powierzchnie frontów meblowych. Gorsza sprawa z półkami, na których umieszczone są drobiazgi, pamiątki, zdjęcia. I szklane witryny, w nich najczęściej stoją szklanki, kieliszki, talerze i salaterki. A te też dobrze by było odkurzyć, choć kilka razy w roku. Najpierw więc wyciągnijmy całe szkło mieszczące się na pólkach meblowych. Zwyczajnie je umyjmy w zlewie, w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń i osuszmy. Zdejmijmy zdjęcia i pamiątki. Oczyśćmy je z kurzu. Przetrzyjmy płaskie powierzchnie wszystkich zamykanych i otwartych półek. Potem możemy już spokojnie poukładać bibeloty i całe wysuszone szkło. W ten prosty sposób meble mamy już brzydko mówiąc z głowy. Aha, i nie zapomnijmy przetrzeć też wiszących na ścianach obrazów.

Glazura na ścianach i urządzenia sanitarne
Ten etap należy do bardziej wyczerpujących. Aby umyć glazurę na ścianach musimy się trochę pogimnastykować. Z drabinki, na drabinkę i z powrotem. Wszystko zależy od tego ile tejże glazury mamy na ścianach i w jakim stopniu jest zabrudzona. Ale to nie jest najgorsze. Dokładne wyczyszczenie zlewu, umywalki, wanny, klozetu, i chyba najgorszej… kabiny prysznicowej wyciska z nas niekiedy siódme poty. Szorowania i czyszczenia nie widać końca. Kabina prysznicowa ma to do siebie, że w jej zakamarkach lubią gromadzić się grzyby i tworzyć mało sympatyczne czarne lub brązowe wzorki. Jeśli na co dzień nie zadbamy o jej należyte utrzymanie w czystości to podczas porządków na święta jej dokładne wyczyszczenie da nam się we znaki. Już niejedna osoba używała specjalnie do tego celu przeznaczonej tradycyjnej szczoteczki do zębów, gdyż zakamarków i drobnych powierzchni jest niemało. Do tego dochodzi tak nieznośny i nielubiany osad z kamienia. Na szczęście na rynku środków czyszczących jest spory wybór i możemy wybrać środki, które choć częściowo wyręczą nas w zwalczaniu wszelkich osadów i zabrudzeń w naszych urządzeniach sanitarnych. W tym całym zajęciu nie pomińmy umycia luster.

Obicia, wykładziny i dywany
W tym wypadku możemy spokojnie powiedzieć, że ta praca powali nas na kolana. Jeśli mamy dywan, to najpierw trzeba go zwinąć i porządnie wytrzepać na podwórkowym lub ogrodowym trzepaku. Niech sobie też na nim trochę powisi i się „przewietrzy”. W przypadku wykładziny pozostaje dokładne odkurzenie odkurzaczem. Dobrze jest w wypadku dywanu, jak i wykładziny zrobić im kąpiel, czyli czyszczenie na mokro. Nie każda z nas posiada odkurzacz piorący, który zdecydowanie ułatwia pracę i oszczędza nam nie tylko sporego wysiłku, ale i nasz czas. Tak więc, jeśli nie posiadamy tego cudu technicznego, najczęściej musimy takie pranie dywanowej powierzchni wykonywać samodzielnie. Tak samo sytuacja wygląda z tapicerką na naszych kanapach i fotelach. Materiałowe obicia potrzebują od czasu do czasu odświeżenia i wyprania na mokro, gdyż są jednym z ulubionych pochłaniaczy wędrującego po całym domu kurzu.

Podłogi
Teoretycznie już całość porządków za nami. Tak zwana w żargonie humorystycznym konserwacja powierzchni płaskich jest ostatnim etapem. Podłogi panelowe, parkiety, gumowe wykładziny, kamienne podłogi, wyłożone specjalną glazurą. Wszystkie te powierzchnie myjemy za pomocą mopa, ale nierzadko przy pomocy ścierki. Jeśli dana powierzchnia tego wymaga i jest do tego przystosowana, najczęściej drewniana, możemy dla konserwacji i uzyskania dodatkowo bardziej estetycznego wyglądu podłogi, zastosować odpowiednio dobraną pastę. Na samym już końcu możemy jeszcze tylko raz odkurzyć delikatnie wszystkie zewnętrzne powierzchnie poziome, gdyż podczas porządków lubi się na nich jeszcze ulokować nasz wróg numer jeden, czyli kurz.

Satysfakcja
Po zakończonych pracach, nasze oko może się nacieszyć panującym w domu ładem i harmonią. Mamy sporą satysfakcję, że zajęłyśmy się wszystkim jak należy. Teraz już wiemy, że przynajmniej w kwestii porządków będziemy mieć na święta „święty spokój”. Tylko nie zapominajmy o jednym. Sprzątanie to nieodłączny element naszego codziennego życia. Nie jest wbrew oczekiwaniom niektórych jednorazową czynnością. Jednak dobrze zaplanowane porządki nie sprawią nam aż tak sporych kłopotów. Dlatego starajmy się je dobrze rozplanować.
Pozostaje życzyć Wesołych Świąt!

źródło: MWmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/2 lata temu
Jeśli chodzi o pranie dywanów i wykładzin to nie na moje nerwy, wolę wynająć firmę i mam problem z głowy. Mogę Wam polecić klinikę dywanów to profesjonaliści i pozbyli się najgorszych plam z mojej wykładziny a do tego nie mają wygórowanych cen
/2 lata temu
Świąteczne sprzątanie zostawiam firmie Lawendowy Blask, bo uważam, że nikt tak dobrze nie sprząta jak oni.
/2 lata temu
mam już caly zestaw preparatów sotin i żadne wielkie porządki nie są dla mnie już straszne
POKAŻ KOMENTARZE (7)