Co zrobić z resztkami włóczki? fot. Fotolia

Co zrobić z resztkami włóczki - porady pani domu

Sezon na zimowe dzianiny powoli mija, ale resztki włóczki można jeszcze odpowiednio wykorzystać.
/ 10.01.2013 14:46
Co zrobić z resztkami włóczki? fot. Fotolia

Możesz oczywiście zrobić z nich czapkę, szal, tunel, a nawet getry, bo w tym sezonie dziergana garderoba jest szalenie modna. Ale równie ładne i oryginalne są robione na drutach lub szydełku drobne dekoracje, które ocieplą dom dosłownie i w przenośni. Oto kilka pomysłów.

Ocieplacz na termofor

Wystarczy na szydełku lub na drutach wykonać prostokąt, zszyć krótsze boki i gotowe. Ten na zdjęciu został wykonany na drutach najłatwiejszym splotem francuskim. Po nabraniu odpowiedniej liczby oczek, każdy rząd przerabiamy prawymi oczkami. Pierwsze oczko brzegowe zawsze nabieramy na drut, nie przerabiając go.

Dzianinowe poduszki

Zrób dwie z włóczek harmonizujących ze sobą i z obiciem kanapy bądź fotela, które będą zdobić. Na szydełku (wykonując półsłupki lub słupki) albo na drutach (wykonując dwa rzędy oczek prawych, jeden lewych i powtarzając to wielokrotnie) zrób prostokąty. Zszyj trzy boki poduszek. Na czwartym przyszyj guziczki.

Koszyczki do szklanek

Chronią dłonie przed poparzeniem, a kawę lub np. grzaniec przed szybkim wystygnięciem. Wykonaj je na drutach ściegiem ściągaczowym, przerabiając jedno oczko prawe i jedno lewe. Aby nie spadały ze szklanek, powinny być trochę za małe, ponieważ dzianina lekko się rozciąga.