POLECAMY

Walka z kurzem: 5 sprawdzonych sposobów na to, by rzadziej musieć go wycierać

Co robić, żeby w domu było mniej kurzu? Przede wszystkim: zapobiegać! Poznaj nasze triki!
Weronika Kwaśniak / 10 miesięcy temu
Walka z kurzem: 5 sprawdzonych sposobów na to, by rzadziej musieć go wycierać fot. Fotolia

Kurz w domu potrafi być prawdziwą zmorą, szczególnie jeśli jesteś posiadaczką ciemnych mebli. W skrajnych sytuacjach, szarawe drobinki pokrywają blaty już po kilku godzinach od ich przetarcia. Walka z wrogiem wydaje się być irracjonalną, syzyfową pracą - mało kto ma czas na wycieranie kurzy kilka razy dziennie. W wielu przypadkach nie chodzi jednak tylko o względy czysto estetyczne. Kurz jest silnym alergenem, więc duża ilość roztoczy bardzo utrudnia życie alergików. 

Co robić, żeby w domu było mniej kurzu? Przede wszystkim: zapobiegać! Poniżej przedstawiamy listę istotnych faktów, o których należy pamiętać.

1. Dbaj o odpowiednią wilgotność powietrza

Staraj się utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie 40-50%. Dzięki temu w mieszkaniu będzie unosić się mniej kurzu i wolniej osiądzie on na meblach.

2. Odkurzaj ściany

Kurz osiada wszędzie, o czym często zapominamy. Warto chociaż raz na kilka miesięcy dokładnie odkurzyć ściany i sufity. 

Jak wyczyścić komputer?

3. Wietrz mieszkanie

Częste wietrzenie pomaga w walce z kurzem. O ile latem raczej nie mamy z tym problemu, zimą zazwyczaj wietrzymy pomieszczenia zbyt rzadko, nie chcąc ich zbytnio wychładzać. Tymczasem ciepłe i wysuszone od ogrzewania powietrze, to idealne środowisko dla roztoczy.

4. Pierz częściej dywany i firanki

Nie wystarczy samo odkurzanie i ścieranie kurzu. Ten podstępny twór uwielbia gromadzić się w najgłębszych zakamarkach tkanin - dywanów, zasłon czy firanek. Jeśli na meblach osiada duża ilość kurzu, spróbuj częściej prać wszystkie tekstylia.

Jak prać dywany?

5. Często czyść odkurzacz

Ten domowy pogromca kurzu, często sam staje się jego głównym siedliskiem, a wtedy podczas odkurzania uwalnia z siebie wiele dodatkowych drobinek, które osadzają się na meblach. To błędne koło! Regularnie czyść odkurzacz i nie dopuszczaj do całkowitego wypełnienia worka.

Czytaj więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)