co można sprzątać raz w roku, co można rzadko sprzątać fot. Fotolia

Co można sprzątać raz w roku - 7 miejsc i przedmiotów

Co można sprzątać raz do roku? Będziesz w szoku!
Weronika Kwaśniak / 06.07.2016 07:02
co można sprzątać raz w roku, co można rzadko sprzątać fot. Fotolia

Nie wszystkie miejsca i zakamarki w twoim mieszkaniu (oraz ogrodzie) muszą być często sprzątane. Rynny, kominek lub sufit to zakątki, które wystarczy dokładnie wyczyścić zaledwie raz do roku! Częstsze doprowadzanie ich do porządku nie ma sensu - jest zbyt czasochłonne.

To dobra wiadomość dla bałaganiarzy! Nawet prawdziwi pedanci nie sprzątają tych zakątków zbyt często. Poznaj magiczną listę miejsc, które możesz sprzątać raz do roku.

1. Rynny

Jeśli nie mieszkasz w bloku, musisz pamiętać o dorocznym czyszczeniu rynien. Warto robić to późną jesienią, kiedy opadłe z drzew liście zalegają w różnych miejscach. Czyszczenie i przepychanie tych zakamarków to konieczność!

2. Meble ogrodowe

Po zimie meblom ogrodowym należy się dokładne czyszczenie. Kiedy przygotowujesz się na ciepłe miesiące, nie możesz o nich zapomnieć! Jeśli nie są bardzo brudne, nie ma konieczności stosowania silnych detergentów. Wystarczy płyn do mycia naczyń i ciepła woda!

3. Kratki wentylacyjne

Często o nich zapominamy, a przecież osadza się na nich ogromna ilość kurzu. Raz do roku należy zafundować im dokładne czyszczenie. Najlepiej użyć do tego celu końcówki odkurzacza z miękką szczoteczką.

Zobacz inne porady:

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z butów?
Jak urządzić łazienkę w której nie ma okna?
Mity na temat zwierząt - 13 zaskakujących faktów
Jak odstraszyć szpaki?

4. Kominek

Na początku sezonu grzewczego zadbaj o bardzo dokładne wyczyszczenie kominka. Pozostałościom po poprzedniej zimie mówimy zdecydowane NIE!

5. Zasłony

Firanki pierzemy o wiele częściej, ale ciężkie zasłony wystarczy dokładnie wyczyścić raz do roku. Oddaj je do pralni lub wrzuć do pralki. Wyjątkiem są lambrekiny zamontowane na stałe - te trzeba tylko odkurzyć.

6. Sufit

W tym przypadku gorąco wierzę w to, że jednak czyścisz sufit częściej... Jeśli jednak mieszkasz np. w starej kamienicy, wykonywanie tej czynności jest nadzwyczaj żmudne - zmusza do użycia bardzo wysokiej drabiny. W tym przypadku dopuszczalne jest czyszczenie sufitu raz do roku.

7. Lodówka

Nienawidzisz rozmrażania lodówki? Nie musisz tego robić zbyt często, ale coroczne wykonanie tego obowiązku to konieczność. Aby urządzenie było wydajne i działało poprawnie, musisz je rozmrozić i wyczyścić.