Centralne ogrzewanie fot. Fotolia

Centralne ogrzewanie: montaż, wymiana, ceny, instalacja...

W naszym klimacie każdy budynek mieszkalny musi mieć instalację umożliwiającą ogrzewanie. Najwygodniejsze jest centralne ogrzewanie. Rozwiązań technicznych takiej instalacji jest sporo!
Barbara Lasota / 01.12.2018 21:24
Centralne ogrzewanie fot. Fotolia

Centralne ogrzewanie to, najogólniej mówiąc, jeden piec (kocioł), od którego odchodzą rury i (najczęściej) grzejniki ogrzewające poszczególne pomieszczenia. Ale grzejników może też nie być. Można się bowiem zdecydować na ogrzewanie podłogowe, lub ukryć przewody grzewcze w ścianie. 

Piec może być węglowy (nadający się też do spalania drewna), na olej, gaz, pellet i (najrzadziej) elektryczny. Najczęściej o wyborze pieca i rodzaju paliwa decydują kwestie finansowe, ale też i wygoda użytkowania instalacji.

Porównujemy, ile będzie kosztować dana instalacja i ile pieniędzy miesięcznie będziemy wydawać na ogrzewanie. Piece do centralnego ogrzewania różnią się cenami, niektóre są praktycznie bezobsługowe, a do innych trzeba wkładać paliwo i wygarniać z nich popiół.

Centralne ogrzewanie: schemat

Często, gdy zapada decyzja o budowie nowej instalacji centralnego ogrzewania lub wymianie starej, jej wykonanie powierzamy instalatorowi, bez wcześniejszego wykonania projektu.

Instalator robi to na wyczucie lub wg. sugestii producenta pieca (kotła) jaki zostaje zakupiony. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu instalacji centralnego ogrzewania (schematu) inżynierowi instalatorowi. Tylko dobry projektant potrafi dobrać piec dopasowany do kubatury i zapotrzebowania cieplnego konkretnego budynku, grzejniki o odpowiedniej mocy, przekroje rur i nastawy na zaworach.

Gdy monter wykona instalację wg fachowo przygotowanego schematu centralnego ogrzewania, można mieć pewność, że będzie działać sprawnie i ekonomicznie. Nie przepłacimy też wtedy za piec o większej mocy, której nie potrzebujemy lub nie kupimy zbyt słabego kotła, który się nie sprawdzi. Koszt projektu dla niewielkiego domu jednorodzinnego to zwykle 700 – 1500 zł.

Ogrzewanie gazowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Centralne ogrzewanie bez grzejników

Najczęściej spotykane rozwiązania dla ogrzewania centralnego bez grzejników to:

  • Ogrzewanie kominkowe z systemem dystrybucji gorącego powietrza

Przewody rozprowadzające są ukryte w ścianach lub np. w podwieszanym suficie, a ciepło dostarczane jest do pomieszczeń przez kratki.

  • Ogrzewanie podłogowe

Najczęściej ogrzewanie podłogowe stosowane jest w łazience, abyśmy, stojąc bosymi stopami na podłodze wyłożonej płytkami nie czuli zimna. Ale można wykonać takie ogrzewanie centralne w całym mieszkaniu. Może to być ogrzewanie elektryczne lub wodne.

Elektryczne wykonuje się z kabli, mat lub cienkich folii grzewczych. Ogrzewanie podłogowe wodne ma tę przewagę nad elektrycznym, że jest tańsze w eksploatacji. Instalację wykonuje się z rur z tworzywa sztucznego lub rur miedzianych. Niezbędna jest jednak gruba warstwa wylewki na podłodze, by można było ukryć rury z wodą.

  • Ciepła ściana

Ogrzewanie ścienne działa podobnie, jak podłogowe, tylko instalacja ukryta jest w ścianach (najlepiej zewnętrznych), w tynku, płytach betonowych lub zabudowie gips-karton. Ciepło rozprowadzane bywa powietrzem, wodą lub energią elektryczną.

Podgrzewana ściana jest chroniona przed zawilgoceniem i zagrzybieniem. Łatwym do zastosowania, bezpiecznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest grzejnik podtynkowy zasilany wodą z centralnego ogrzewania. Koszt takiej instalacji jest zbliżony do tzw. podłogówki. Zastosowano zabezpieczenie przed zalaniem, grzejników nie trzeba odpowietrzać ani czyścić i, w odróżnieniu od klasycznych, nie rozpylają kurzu w mieszkaniu.

Ogrzewanie elektryczne od A do Z! 

Centralne ogrzewanie: wybór pieca i paliwa

Wszędzie tam, gdzie doprowadzony jest gaz ziemny, zwykle montuje się centralne ogrzewanie gazowe, z piecem na gaz. Takie piece automatycznie się włączają i wyłączają. Ale jest wiele miejscowości, gdzie dominuje centralne ogrzewanie z piecem na węgiel, drewno, olej, ekogroszek lub pellet, bo po prostu nie ma sieci gazowej.

Piece różnią się mocą i automatyką. Bardzo ważne jest dopasowanie mocy pieca do potrzeb. Ma to ogromny wpływ na optymalne ogrzanie mieszkania, ale też wpływa na zużycie paliwa, a więc na koszty ogrzewania.

Warto pamiętać, że nie zawsze piec o większej mocy jest tym lepszym. Piec na gaz do ogrzewania mieszkania i ciepłej wody, często z zasobnikiem wody to koszt rzędu 4–8 tys. zł. Nowoczesne kotły są niewielkie i lekkie, często można je powiesić na ścianie.

Cena pieca na węgiel i drewno ze średniej półki to koszt 2 – 3 tys. złotych. Nowoczesne piece na pellet są droższe (ok.10 tys. zł), ale pellety można spalać także w przystosowanych piecach na węgiel i drewno.

Centralne ogrzewanie gazowe

Możliwości są dwie – korzystanie z sieci gazowej, jeśli na działce jest przyłącze gazowe lub korzystanie z gazu płynnego. Taki gaz przechowuje się w zbiorniku na działce. Rozruchu pieca na gaz powinien dokonać autoryzowany serwisant producenta. Co roku trzeba wykonywać konserwację kotła. Gdy w domu działa piec na gaz, trzeba też zadbać o bezpieczeństwo i nie lekceważyć porad dotyczących montażu czujników gazu. Koszt wykonania centralnego ogrzewania gazowego dla domu jednorodzinnego wynosi 15 – 20 tys. zł.

Centralne ogrzewanie elektryczne

Jeżeli zamiast kotła gazowego lub pieca na węgiel, pellet czy drewno mamy piec elektryczny, wtedy mówimy o centralnym ogrzewaniu elektrycznym. Koszty takiego ogrzewania są jednak znacznie wyższe niż gazowego, dlatego rzadko się je stosuje.

Ale, gdy budynek nie jest podłączony do gazu miejskiego, a bardzo dobrze ocieplony, można rozważyć wyposażenie go w centralne ogrzewanie elektryczne. Najtańszą wersją ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie akumulacyjne.

Jest tylko jeden warunek: odpowiednia instalacja elektryczna, umożliwiająca podłączenie urządzenia (pieca) o dużej mocy. Dobrze jest też wtedy podpisać z zakładem energetycznym inną umowę, umożliwiającą korzystanie z tańszej energii w godzinach nocnych i od godziny 13 do 15-tej.

Zobacz więcej:
Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne - co musisz wiedzieć?
Kominek w domu - wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.03.2018 10:08
Według mnie całe ogrzewanie jest ważne w domu, zwłascza jak sa u nas te zimne miesiące, Ja dodatkowo mam fajne instalacje na przykład taką: oze-biomar.pl/instalacje-fotowoltaiczne ona ejst bardzo fajna, jest przyjazna dla środowiska technologia, którą wykorzystuje się do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną, bardzo fajnie, ze teraz moda na takie instalacje.
/09.01.2018 10:57
Ja na szczęście u siebie w domu mam gruntową pompę ciepła bezpośredniego odparowania i koszty są stosunkowo niskie, jak na tak skuteczny sposób ogrzewania. Urządzenie jest od firmy Fonko i sprawdza się lepiej niż podejrzewałam.
/05.12.2017 15:07
Jeśli ceny węgla będą rosnąć, a dostawy gazu będą możliwe w coraz większym stopniu z wykorzystaniem gazoportu w Świnoujściu to za 3-4 lata gaz ziemny nie będzie jednym z droższych sposobów ogrzewania domów. Co więcej jest możliwość zmianysprzedawcygazu ziemnego dzięki czemu rachunki mogą być już teraz dużo niższe
POKAŻ KOMENTARZE (1)