POLECAMY

Nie utrudniajmy sobie życia: 5 błędów, które wiele z nas popełnia przy prasowaniu

Nie lubisz prasować? A może sama, nieświadomie, utrudniasz sobie zawsze to zajęcie?
Nie utrudniajmy sobie życia: 5 błędów, które wiele z nas popełnia przy prasowaniu fot. Fotolia

Niezależnie od tego, czy myśl o prasowaniu wywołuje u ciebie dreszcze, czy też może ta czynność jest twoim ulubionym obowiązkiem domowym, istnieje duże prawdopodobieństwo że popełniasz przy okazji kilka błędów. Te pomyłki skracają życie twoim ulubionym ubraniom, sprawiają że żelazko służy o wiele krócej, a często też wydłużają cały proces prasowania. Sprawdź, czy aby na pewno ich nie popełniasz!

1. Przechowywanie żelazka z wodą wewnątrz

Przechowujesz żelazko z wodą w pojemniku? To duży błąd! Szczególnie niewybaczalny, jeśli trzymasz urządzenie w pozycji poziomej. Po każdym użytkowaniu, zbiorniczek na wodę należy całkowicie opróżnić. Pozostawiona ciecz sprawia, że w żelazku o wiele szybciej zbiera się kamień.

2. Nieczyszczenie żelazka

Nie czyścisz ani nie odkamieniasz swojego żelazka? Na własne życzenie skracasz mu życie. Stopę warto myć za pomocą sody oczyszczonej. Z kolei odkamienianie żelazka można przeprowadzać przy użyciu octu.

Jak wyczyścić żelazko?

3. Prasowanie tkanin, które są zbyt suche

Strumień pary nie służy tylko do tego, by używać go wyłącznie przy uporczywych zagnieceniach. Ułatwiaj sobie prasowanie i nie prasuj suchych jak pieprz materiałów! Zwilż je dzięki parze lub specjalnej wodzie do prasowania.

4. Zostawianie najdelikatniejszych ubrań na sam koniec

Na rozgrzanie się stopy żelazka trzeba zawsze chwilę poczekać. Jeszcze dłużej trwa jednak jej schładzanie. To właśnie dlatego prasowanie należy rozpoczynać od najdelikatniejszych tkanin. Na początku prasuj np. poliestrowe lub jedwabne ubrania, na sam koniec zostawiając dżinsy. Jeśli nie przejmujesz się kolejnością, nieświadomie niszczysz lekkie materiały. Nawet zmiana trybu na żelazku na ten z niższą temperaturą nie sprawi, że urządzenie schłodzi się w szybkim tempie.

5. Używanie tylko wody destylowanej

Jeszcze 10 lat temu zbiorniczki w żelazkach musiały być napełniane wyłącznie wodą destylowaną. Współczesne modele radzą sobie również z tą z kranu. Oczywiście, możesz nadal używać destylowanej, ale czy jest sens specjalnie ją kupować?

Zobacz więcej porad domowych

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)