Andrzejki - jak je zorganozwać?

Wielkimi krokami zbliża się 30 listopada. Chciałabyś zorganizować andrzejki, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy, o czym powinnaś pamiętać organizując przyjęcie w ten magiczny wieczór!
/ 26.11.2015 14:28

Fot. Fotolia

Po pierwsze: lista gości

Najbardziej istotną kwestią przy organizacji imprezy andrzejkowej jest oczywiście zaproszenie gości. Biorąc pod uwagę, że większość z nas jest na co dzień zabiegana, radzimy zrobić to nawet  kilka tygodni wcześniej. Znając listę gości, można lepiej zaplanować rozrywki i poczęstunek. 

Po drugie: andrzejkowe gadżety

Ponieważ wieczór andrzejkowy, to głównie wróżby i zabawy, niektóre z rekwizytów koniecznie trzeba przygotować zawczasu. Powinniśmy zaopatrzyć się w garnuszek do topienia wosku i dużą miskę, do której będziemy lać wosk. Niezbędna będzie również lampka do odczytywania kształtów. Przygotujmy również małe karteczki i kilka długopisów dla naszych gości.

Po trzecie: menu na andrzejki

Zanim przystąpimy do głównego punktu wieczoru, powinniśmy stworzyć przede wszystkim nastrój magii i aurę tajemniczości. Pomogą nam w tym świece i kadzidełka roztaczające w pomieszczeniu wspaniały aromat. Oczywiście warto wzbogacić ten wieczór choćby małą przekąską. Może to być lekka sałatka, koreczki lub coś na ciepło. Jeśli jednak nie chcemy spędzać w tym dniu czasu w kuchni, idealnym rozwiązaniem będzie z jednego serwisów do zamawiania jedzenia, gdzie za pomocą zaledwie kilku kliknięć z łatwością zamówimy smaczne danie zarówno z kuchni włoskiej, meksykańskiej, czy też z restauracji oferujących potrawy fit albo sushi.

Jako deser świetnie sprawdzą się natomiast słodkie wypieki. Są one doskonałym materiałem do wróżb! Wystarczy dodać do nich bakalie, którym przypisane są konkretne znaczenia symbolizujące przyszłe zdarzenia Na przykład migdał oznacza miłosną przygodę, rodzynka - duże pieniądze, orzech laskowy - zdrowie, a włoski - możliwość zdobycia nowej wiedzy. Mogą to być również ciasteczka z wróżbą. Bardziej „odważni” i ambitni mogą przygotować ciasteczka z papierową wróżbą w środku. Nawiązują one do starej rzymskiej tradycji wróżenia z karteczek zawiniętych w ciasto.

Do picia proponujemy zaserwować gościom herbatę, koniecznie imbirową. Wypita z okazji andrzejek wróży sukces przez cały rok.

Po czwarte: lista zabaw andrzejkowych

Jak wiadomo, w ten magiczny wieczór nie może zabraknąć zabaw, których goście nie zapomną aż do przyszłego roku. Do tych tradycyjnych, znanych od pokoleń z pewnością należą:

  • lanie wosku  przez dziurkę od klucza i interpretowanie rzucanego przez odlew cienia
  • przekładanie przez panny butów wzdłuż ściany do drzwi, dzięki czemu dowiemy się która pierwsza weźmie ślub
  • wróżenie z kształtu skórki jabłka
  • wróżba z monetą - każdy uczestnik dostaje grosik i ustawia się w kolejce wymyślając sobie życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.