Adaptacja poddasza

Domy jednorodzinne z poddaszem mieszkalnym to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie użytkowe spośród wszystkich typów domów wznoszonych w Polsce. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na rynku mieszkań coraz częściej adaptuje się także stare poddasza.
Domy jednorodzinne z poddaszem mieszkalnym to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie użytkowe spośród wszystkich typów domów wznoszonych w Polsce. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na rynku mieszkań coraz częściej adaptuje się także stare poddasza.

Sypialnie, gabinety, łazienki, kuchnie – na poddaszu można zorganizować w zasadzie każde pomieszczenie. Podstawowymi materiałami wykorzystywanymi do aranżacji przestrzeni zlokalizowanych pod dachem są płyty gipsowo-kartonowe. Kształt dachu i konieczność dostosowania się do skosów połaciowych stanowi poważne ograniczenie, ale równie dobrze może stać się wielkim atutem. W końcu ta odbiegająca od formy nudnego sześcianu kubatura pomieszczeń jest z reguły traktowana jako jeden z największych walorów poddasza.
To nie odkrycie, że zagospodarowanie pomieszczeń na poddaszu jest bardziej skomplikowane niż w przypadku typowego parteru czy piętra. Poziom trudności zależy od rodzaju pomieszczenia, jakie chcemy zorganizować. Podczas gdy zaaranżowanie sypialni czy pokoju wypoczynkowego nie będzie wielkim wyzwaniem, gdyż wymaga jedynie nieco wyobraźni i elastyczności, to zaplanowanie łazienki i kuchni jest o niebo trudniejsze. Większość sprzętów tam stosowanych wymaga wysokiego sufitu, aby mieszkańcy mogli je bez dyskomfortu użytkować. Na kuchnie i łazienki najlepiej więc przeznaczyć wnętrza o jak najmniejszej liczbie powierzchni łamanych, krzywoliniowych i stref niskich.
Wnętrza na piętrze pod względem aranżacyjnym można podzielić na trzy strefy. Pierwsza – standardowa, to przestrzeń z równym sufitem, zawieszonym na wysokości ponad 2 metrów, która nie różni się w zasadzie niczym od tego, co znamy z typowych pokoi parterowych. Druga to obszar pod skosami, gdzie sufit jest umieszczony wyżej niż 150 cm nad podłogą. Jest to strefa wystarczająco szeroka, aby nie sprawić większych problemów aranżacyjnych. Ostatnia strefa – niska – obejmuje miejsca przy krawędziach dachu, gdzie przestrzeń pomiędzy sufitem a podłogą jest nie większa niż 140 cm. To zdecydowanie zbyt nisko, aby dorosły człowiek mógł się swobodnie poruszać, nie starcza też miejsca na postawienie większych mebli. W takiej sytuacji jednym z najczęstszych rozwiązań jest umieszczenie głębokich szafek wykonywanych na zamówienie.
Szymon Martysz

Przestrzeń skryta pod dachem
Fot. Komandor, Invado

Dodatkowa łazienka
Łazienka, nawet najmniejsza, musi zapewniać domownikom odpowiedni komfort oraz wygodę użytkowania. Małe łazienki również mogą być piękne i funkcjonalne – wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad aranżacyjnych. Producenci ceramiki i mebli łazienkowych mają w swojej ofercie produkty dedykowane posiadaczom niewielkich przestrzeni, którzy chcą je urządzić funkcjonalnie i estetycznie.
„Wybierając odpowiednie rozwiązania, można wnętrze małej łazienki rozsądnie zagospodarować i nadać mu nowoczesnego charakteru. Jednak musimy najpierw zastanowić się, jakie elementy są w niej niezbędne. Wybór jest duży – może to być miska ustępowa kompaktowa lub wisząca, umywalka tradycyjna, narożna lub postawiona na blacie. Do tego kabina prysznicowa lub mała wanna.
Nawet w niewielkim wnętrzu można pomyśleć także o praktycznych szafkach. W asortymencie największych firm zajmujących się ceramiką i meblami łazienkowymi znajdziemy elementy wyposażenia o bardzo różnych wymiarach, także specjalnie dostosowane do małych wnętrz” – wyjaśnia Krzysztof Brzeziński, product manager ds. ceramiki w firmie Sanitec Koło.

Garderoba - rozwiązanie dla każdego domu
Monika Lisowska-Łętocha, architekt, dyrektor Pracowni Projektowej Archon+
Współczesny dom jednorodzinny powinien uwzględniać funkcjonalnie zaprojektowane zaplecze – pomieszczenia gospodarcze na wszystko, co związane jest z obsługą budynku, podwórka i ogrodu, gwarantujące wygodę mieszkania i komfort użytkowania.
Jednym z takich pomieszczeń jest właśnie garderoba. Jest ona projektowana w domach o małej i dużej powierzchni użytkowej. Głównym jej zadaniem jest zastąpienie klasycznej szafy. Garderoba to oddzielne pomieszczenie, w którym schowamy nie tylko to co będzie nam potrzebne w ciągu dnia (np. ubrania i buty), ale także rzeczy rzadziej używane. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny.

Szafy i zabudowy
Monika Szczęsny, dyrektor reklamy i projektant wnętrz firmy Komandor
Poddasze nie musi być wyłącznie miejscem, gdzie suszymy ubrania czy składujemy wszystkie niepotrzebne rzeczy. Możemy wykorzystać je np. na pokój dla dziecka, miejsce do rekreacji, wypoczynku czy pracy. Ponieważ poddasze charakteryzuje się dużą ilością spadków, skosów oraz ograniczoną powierzchnią użytkową, aranżując jego wystrój przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o jak najbardziej funkcjonalnym wykorzystaniu przestrzeni. Miejsca pod skosami mogą posłużyć nam za schowki, w których pomieścimy zarówno odzież, jak i wiele innych drobiazgów.
Szafy i zabudowy projektowane na wymiar pozwolą maksymalnie wykorzystać posiadaną powierzchnię, gdyż łatwiej je dopasować do indywidualnych potrzeb. W związku z tym, iż klienci coraz częściej poszukują praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań meble przygotowywane na wymiar cieszą się sporą popularnością. Dzięki nim można zagospodarować nawet najbardziej nietypową przestrzeń, tj. miejsce pod dachem czy narożnik. Przykładem takiej zabudowy jest system drzwi ze skosem, umożliwiający zagospodarowanie poddasza czy wnęki pod schodami.

Przestrzeń skryta pod dachem

Drzwi do sypialni
Aranżacja sypialni na poddaszu czasami może wiązać się z ograniczeniami w postaci nieodpowiedniego zaplanowania przestrzeni użytkowej. O ile z nadmiarem miejsca można poradzić sobie dość prosto i szybko, to szczególnie problematyczny może się okazać brak wystarczającej ilości miejsca. Jedną z najtrudniejszych kwestii w sypialni o niewielkich rozmiarach jest dobór drzwi wewnętrznych w taki sposób, aby zarówno wizualnie, jak i użytkowo nie pomniejszyć jej jeszcze bardziej.
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest dobór drzwi pod względem kolorystyki, zdobień i dodatków, które optycznie mogą zwiększać ograniczoną przestrzeń wnętrza. Do małych sypialni poleca się głównie produkty z prostymi, jasnymi dodatkami i zdobieniami. Dobrym pomysłem mogą być mleczne przeszklenia, przezroczyste i odbijające światło klamki oraz uchwyty z wypolerowanego metalu, nadającego „głębi” stolarce, a tym samym powiększającego optycznie pomieszczenie. Ważna jest też oczywiście główna kolorystyka drzwi, która nie powinna przytłaczać ani też wywoływać wrażenia przesytu.
Jeżeli natomiast chodzi o wybór drzwi pod względem funkcjonalności, to najlepszym rozwiązaniem wydają się być drzwi przesuwne. Dzięki swojej konstrukcji nie ograniczają przestrzeni w ciągach komunikacyjnych ani wewnątrz sypialni. Są jednak droższe i wymagają zatrudnienia specjalistycznej ekipy wykonawczej. Dlatego większość inwestorów decyduje się na drzwi tradycyjne, próbując zamontować drzwi o jak najmniejszych rozmiarach szerokościowych. W przypadku, gdy w małej sypialni znajduje się również garderoba, która powinna być oddzielona od pozostałej części wnętrza, producenci polecają drzwi harmonijkowe. Jest to jednak rozwiązanie coraz rzadziej praktykowane przez inwestorów.

źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/7 lat temu
przydałoby sie wiecej zdjęć na ten temat :) ale pokój u góry bardzo ładny :)
/8 lat temu
...z wielkim łóżkiem i zabudowaną wnęką na wszystkie potrzebne rzeczy... do tego stoliki nocne, ew. telewizor na ścianie, nastrojowe dekoracje i mamy przytulną sypialnię
/8 lat temu
a takie piękne skosy widziałam na iszafy..., z przesuwnymi drzwiami, regałami... szukajmy inspiracji, bo skosy mogą być praktyczne
POKAŻ KOMENTARZE (1)