Hurra! Wiemy, jak wyczyścić żelazko ceramiczne

Żelazko ceramiczne nie jest łatwo przypalić, bo ma bardzo twardą i śliską stopę. Są jednak osoby, którym czasem się to zdarza. Co wówczas zrobić, jak zabrać się do czyszczenia, by nie uszkodzić gładkiej powierzchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Małgorzata Świgoń / 9 miesięcy temu
dziewczyna z zelazkiem fot. Adobe Stock


1. Najlepiej do czyszczenia stopy żelazka użyć past specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli jednak nie masz ich akurat w domu, a musisz szybko wyczyścić żelazko użyj sody kuchennej. Rozgrzane żelazko (ale odłączone od prądu) przetrzyj ostrożnie (by nie zapchać otworków na parę) papką sody z wodą. Wytrzyj papierowym ręcznikiem. Oczyść otwory.

2. Jeśli do żelazka przywarły sztuczne włókna, rozgrzej je i przeciągaj po grubym ręczniku frotte, aż przypalenia się zetrą.

3. Lekkie przypalenia możesz spróbować usunąć ściereczką z mikrofibry zwilżoną sokiem z cytryny.

4. Do czyszczenia mocniejszych przypaleń, których nie udało się usunąć żadnymi sposobami użyj preparatu do czyszczenia kuchennych płyt ceramicznych.

5. Spróbuj bardzo ostrożnie zeskrobać przypalone pozostałości ostrym skrobakiem lub nożem. Wcześniej rozgrzej nieco żelazko i odłącz od prądu.

Aby żelazko działało bez zarzutu:

  •  Ścieraj z jego stopy płytki kamienia i inne osady za pomocą wilgotnej ściereczki i płynnego środka czyszczącego, który nie zawiera środków ściernych.
  •  Przechowuj żelazko z dala od metalowych przedmiotów, które mogłyby porysować stopę.
  •  Regularnie płucz zbiornik czystą wodą i opróżniaj go po przepłukaniu.
  •  Jeśli żelazko posiada funkcję samooczyszczania – uruchamiaj ją raz na dwa tygodnie.
  •  Puste żelazko zawsze przechowuj w pozycji pionowej na stabilnej powierzchni.
     
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)