staw, oczko wodne, piękny ogród fot. Panthermedia

5 kroków do oczka wodnego - staw w ogrodzie

Któż by nie chciał mieszkać nad wodą! Jeśli masz choćby niewielki ogród, możesz zbudować w nim miniaturowy staw. To proste.
/ 11.06.2012 13:22
staw, oczko wodne, piękny ogród fot. Panthermedia

1. Pomyśl o rozmiarze

Przede wszystkim oczka wodnego dostosuj do powierzchni ogrodu. Co prawda im większe, tym bardziej malownicze, ale i małe, o powierzchni 1 m kw. także upiększy otoczenie.

2. Wybierz miejsce

Najlepiej usytuować oczko wodne w lekko zacienionym zakątku, bowiem w pełnym słońcu w wodzie łatwiej rozwijają się glony. W najbliższym sąsiedztwie nie powinno być drzew. W przeciwnym wypadku jesienią będziesz ciągle oczyszczać wodę z liści. Dobrze natomiast, gdy odległość od domu nie będzie duża. Łatwiej bowiem doprowadzisz instalację potrzebną do uruchomienia pompy i ew. podświetlenia wody. 

3. Zrób wykop

Głębokość nie powinna być mniejsza niż 40 cm, a gdy planujesz wpuścić ryby, przynajmniej w części powinna wynosić co najmniej metr. Po wybraniu ziemi, dno ubij. W wykopie możesz umieścić gotową formę z polietylenu. Najmniejsza, o pojemności 120 l, kosztuje w supermarkecie budowlanym ok. 100 złotych. Tańszym rozwiązaniem jest wyłożenie dołu folią do zbiorników wodnych. Za 1 metr kw. zapłacisz ok. 10 zł (folia budowlana się nie nadaje). Pod folię podsyp warstwę piasku (15 cm). Jeśli wybierzesz to drugie rozwiązanie, dno i boki wykopu ukształtuj tak, aby powstało kilka półek szerokości 30 cm (forma z polietylenu ma gotowe półki). Na nich postawisz kosze z roślinami wodnymi.

4. Napełnij zbiornik wodą

Pamiętaj, że brzegi folii powinny wystawać nad poziom wody. Zamaskuj je ziemią ogrodową, kamykami, żwirem lub darnią.

5. Posadź rośliny

Umieść wybrane gatunki wodne na ukształtowanych półkach oczka, w specjalnych ażurowych koszach wypełnionych gliną i piaskiem. Mogą to być np.: grzybienie, pistie. Wokół oczka posadź np.: kaczeńce, pałkę wodną, żabieńce.
Tagi: dom, ogród