10 trików na domową czystość

Generalne porządki w domu kojarzą się przede wszystkim z praniem dywanów, myciem okien czy trzepaniem dywanów. Zapominamy jednak o drobnych detalach, które często umykają naszej uwadze jak pielęgnacji mebli, sprzętu domowego czy wyposażenia.
/ 20.04.2013 09:05

Generalne porządki w domu kojarzą się przede wszystkim z praniem dywanów, myciem okien czy trzepaniem dywanów. Zapominamy jednak o drobnych detalach, które często umykają naszej uwadze jak pielęgnacji mebli, sprzętu domowego czy wyposażenia.

15 trików na domową czystość

 

 • Kamień w czajniku - najprostszym i jednocześnie najmniej inwazyjnym sposobem usunięcia kamienia jest zastosowanie kwasku cytrynowego (lub octu jeśli nie mamy kwasku pod ręką). Wsypujemy do czajnika 3-4 łyżeczki kwasku cytrynowego, wlewamy wodę i zagotowujemy. Odstawiamy na 2-3 godziny, wylewamy wodę i kilkukrotnie przepłukujemy czajnik. Wspomniany kwasek to również doskonałe rozwiązanie do usuwania osadu kamiennego w łazience.
 • Higieniczna gąbka prysznicowa - bez względu na to czy nasza gąbka jest syntetyczna czy naturalna, po pewnym czasie zbiera się w niej brud, mydło i bakterie. Aby odświeżyć gąbkę wystarczy skorzystać z drogocennej mocy cytryny. Wystarczy włożyć gąbkę do niewielkiego naczynia tak aby była ściśnięta i polać sokiem. Dorzucamy skórkę z cytryny i zalewamy wrzątkiem. Wystarczą 3 godziny, aby gąbką odzyskała świeżość. Przed użyciem gąbkę należy dokładnie wypłukać.
 • Czyste srebra - wystarczy odrobiny cierpliwości i ekologicznego nastawienia. Idealnym środkiem czyszczącym będzie sok z cytryny wymieszany z popiołem (z papierosów ) na gęstą papkę- likwiduje poczerniałe miejsca na wyrobach ze srebra. Po tym zabiegu należy wszystkie przedmioty dobrze opłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha.
 • Pleśń na zasłonie prysznicowej - niewielkie zmiany wystarczy przetrzeć
  roztworem zawierającym wybielacz lub płyn dezynfekujący. Jeśli natomiast zasłona wymaga gruntownego wyczyszczenia należny ją wymoczyć w mocnym roztworze owego płynu, przepłukać i bardzo dokładnie wyprać ręcznie. Dobrze jest również dbać o to, by zasłony po każdej kąpieli pozostawały rozwieszone.
 • Wszelkie fotele, sofy i kanapy, by zachowały swoja urodę potrzebują od czasu do czasu troskliwej opieki i zainteresowania. Podstawową czynnością, którą powinniśmy obowiązkowo wykonywać jest regularne odkurzanie obicia. Dobrze jest również 2-3 razy do roku wyprać tapicerkę, w tym celu możemy skorzystać z odkurzacza piorącego lub przeprać ją szybko ręcznie - miękką gąbką lub szczotką i specjalnym środkiem do obić.
 • Meble z opiciem sztruksowym można przetrzeć szmatką zwilżona denaturatem lub wodą z amoniakiem. W przypadku wystąpienia zabrudzenia miejscowego, najbezpieczniej przeprać plamę od razu. Warto również pamiętać o tym, by czyszczenie zacząć od brzegów plamy w kierunku środka.
 • Meble z rattanu i wikliny - aby zabezpieczyć przed matowieniem, dobrze jest od czasu do czasu zakonserwować je roztworem wody, soku z cytryny i wody utlenionej w proporcjach kolejno 1 litr : 4 łyżki : 4 łyżki.
 • Czyszczenie tapicerki i elementow skórzanych - skóra wymagają specjalnego traktowania, odpowiednich środków do konserwacji i regularnej pielęgnacji. Dobrze jest ją konserwować co 3-6 miesięcy używając specjalnego do tych celów mleczka. Dzięki temu skóra zachowa miękkość i elastyczność i tym samym unikniemy ewentualnych przebarwień wynikających z dużego nasłonecznienia. Duże zadrapania i otarcia na tego typu meblach można zniwelować za pomocą farby tonującej. W takim wypadku, wszystkie szorstkie miejsca powinny być uprzednio wygładzone przy pomocy ścieraka. Dzięki temu powierzchnia zostanie zabezpieczona przed ponownym ścieraniem. Mocniejsze zadrapania można zamknąć przy pomocy impregnatu.
 • Porysowane meble - mocne rysy na meblach należy wypastować bezbarwną wazeliną, pozostaw na dobę, a następnie wypolerować.
 • Białe plamy, odbarwienia na drewnianych meblach (szczególnie po gorących naczyniach) - usuniemy za pomocą pasty z soli i oliwy. Nakładamy ją na odbarwione miejsca i pozostawiamy do "wchłonięcia" na 3 godziny.