Jak ukorzenić bukszpan? Zobacz, jak zrobić sadzonki bukszpanu

Jak ukorzenić bukszpan fot. Adobe Stock
Jak ukorzenić bukszpan samodzielnie i zrobić sadzonki bukszpanu? Wystarczy jeden krzaczek bukszpanu, z którego pobierzesz sadzonki pędowe - po prostu odetnij kilkucentymetrowy wierzchołek pędu.
Małgorzata Świgoń / 25.03.2021 12:32
Jak ukorzenić bukszpan fot. Adobe Stock

Bukszpan to zimozielony krzew ozdobny o ciemnozielonym ulistnieniu. Warto go mieć, choćby z tego powodu, że wiosną, gdy kwitnie (w marcu-kwietniu) odwiedzają go muchówki z rodziny Anthomyiidae, bzygowate, pszczolinki, a także pszczoły miodne.

Bukszpan jest też doskonałym schronieniem dla ptaków i miejscem na lęgi. Pożytek z niego mają również sikorki modre, które zjadają nasiona, zaś nornik zwyczajny ogryza korę. Niestety, bukszpan może atakować ćma bukszpanowa - groźny szkodnik, który potrafi zniszczyć całe żywopłoty.

Jak ukorzenić bukszpan?

Gdy masz już w ogrodzie krzewy bukszpanu i przycinasz je, wykorzystaj pozostałości po strzyżeniu. Zostaje wówczas bardzo dużo zdrowych gałązek. Szkoda je wyrzucać. Za jednym zamachem da się z nich przygotować sporo sadzonek. Właściwie można to robić przez cały sezon, ale najkorzystniejszą porą jest późna wiosna i późne lato.

Rozmnażanie bukszpanu jest naprawdę proste. Na sadzonki wystarczą młode pędy o długości około 10 cm, ale mogą być także krótsze - te, które odetniesz podczas formowania krzewu.

bukszpan rozmnażanie
fot. Przycinanie bukszpanu / Adobe Stock

Bukszpan - rozmnażanie krok po kroku

Zobacz, jak zrobić sadzonki bukszpanu w 6 krokach:

  • Na sadzonki najlepiej nadają się młode, dobrze wykształcone pędy o długości 6-7 cm, które mają przynajmniej 2-3 zdrowe liście. Jeśli chcesz użyć pędów bocznych, nie odcinaj ich, lecz oderwij. Wówczas powstanie sadzonka z tzw. piętką, która łatwiej się ukorzeni. Sadzonkom odetnij górny, najmłodszy odcinek pędu, tuż nad liściem. Warto to zrobić z tego powodu, że młode liście szybko więdną, wyparowują znaczne ilości wody, a to utrudnia wykształcanie korzeni.
  • Sadzonki obrabiaj w miejscu możliwie zacienionym, w chłodniejszy dzień, aby nie traciły dużo wody, a po ich zrobieniu szybko umieść je w podłożu.
  • Wymieszaj piasek z torfem lub perlitem. Wsyp do naczyń.
  • Końcówki sadzonek zanurz w ukorzeniaczu do roślin niezdrewniałych lub półzdrewniałych. Ołówkiem lub patyczkiem zrób w ziemi otworki, włóż do nich sadzonki i dociśnij palcami. Sadzonki staraj się umieszczać w ziemi jak najpłycej, a po posadzeniu obficie je podlej, co wpłynie dodatnio na przyleganie podłoża do końcówek pędów. Zrób to ostrożnie, aby nie wypłukać ich z ziemi. Pamiętaj, by potem regularnie je podlewać.
  • Naczynia z sadzonkami postaw w miejscu zacisznym, zacienionym. Powinny wypuścić korzenie w ciągu kilku tygodni do pół roku. Jeśli chcesz przyspieszyć rozwój roślin, nakryj je szklanymi lub plastikowymi naczyniami albo folią. Pamiętaj, by co pewien czas je wietrzyć, czyli odkrywać.
  • Młode rośliny musisz przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu. Wiosną wysadź je do podłoża. Gdy podrosną, przytnij, by ładnie się zagęściły.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 23.07.2018.

Czytaj więcej na temat pielęgnacji roślin:
Kiedy przycinać bez?
Kwiaty do donic ogrodowych
Kwitnące krzewy ozdobne

Redakcja poleca

REKLAMA