Wybór kostki brukowej

Decyzja, jaką kostkę wybrać na ogrodowe ścieżki, a jaką wokół domu jest tematem wielu rodzinnych dyskusji. Jest to wybór dokonywany raz na wiele lat. Na rynku jest obecnie wielu producentów kostki brukowej. Dlatego podejmując ostateczną decyzję, należy wybrać firmę wiarygodną, polecaną przez fachowców, która dba o markę i jakość swoich produktów.
/ 17.05.2008 22:22

Decyzja, jaką kostkę wybrać na ogrodowe ścieżki, a jaką wokół domu jest tematem wielu rodzinnych dyskusji. Jest to wybór dokonywany raz na wiele lat. Na rynku jest obecnie wielu producentów kostki brukowej. Dlatego podejmując ostateczną decyzję, należy wybrać firmę wiarygodną, polecaną przez fachowców, która dba o markę i jakość swoich produktów.

Bardzo ważne jest również, aby teren pod nawierzchnię był odpowiednio przygotowany, a wybrany wykonawca sprawdzony.

Jak zagospodarować przestrzeń od drzwi wejściowych do bramy wjazdowej? Jak rozplanować alejki w ogrodzie? Jaką kostkę wybrać na podjazd, a jaką do ogrodu?

Decyzja, jaką kostkę wybrać na ogrodowe ścieżki, a jaką wokół domu jest tematem wielu rodzinnych dyskusji. Jest to wybór dokonywany raz na wiele lat. Na rynku jest obecnie wielu producentów kostki brukowej. Dlatego podejmując ostateczną decyzję, należy wybrać firmę wiarygodną, polecaną przez fachowców, która dba o markę i jakość swoich produktów. Bardzo ważne jest również, aby teren pod nawierzchnię był odpowiednio przygotowany, a wybrany wykonawca sprawdzony. Niektórzy producenci kostki brukowej oferują nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również projekt, doradztwo oraz budowę nawierzchni. Kostka brukowa, żeby dobrze i długo służyła musi być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim trwała.

Jak rozpoznać kostkę dobrej jakości?Wybór kostki brukowej
Kostki brukowe powstają w procesie wibroprasowania w maszynie, która miesza, zagęszcza i sprasowuje masę z betonu i kruszyw. Przy wyborze kostki brukowej należy więc zwrócić uwagę na jej gęstość. Ale jak to sprawdzić gołym okiem? Warto obejrzeć dokładnie kostkę czy nie ma jakiś szczelin i ubytków. Niektórzy sprzedawcy pozwalają również zrobić małe doświadczenie, a mianowicie - przełamać kostkę. Jeśli masa betonu przełamie się wraz z zawartymi w niej kruszywami oznacza to, że kostka jest dobrze zagęszczona, a przez to trwała. Natomiast gdy po przełamaniu, w przekroju będą wystawać nieregularne fragmenty kruszyw – oznacza to, że kostka nie jest dostatecznie zagęszczona, a w efekcie będzie mało wytrzymała i krucha. Takie doświadczenie, należy zrobić zwłaszcza, gdy kostkę kupujemy z niepewnego źródła. Z reguły sprzedawcy pozwalają na takie eksperymenty. Następnie należy wybrać grubość kostki w zależności od jej przeznaczenia. Ten parametr jest jednym z najważniejszych, gdyż grubość kostki dobiera się w zależności od natężenia ruchu na danym odcinku nawierzchni. Kostki mają od 4 cm (chodniki dla pieszych, przydomowe tarasy) do 10 cm grubości (ruch ciężkich pojazdów) - Libet. W zależności od tego, jakie pojazdy mogą parkować na naszym podwórku, powinnyśmy dostosować parametry kostki do warunków, w których będzie ona eksploatowana. Zatem kostkę o grubości od 4 do 6 lub 7 cm można ułożyć na ogrodowych lub przydomowych alejkach, gdzie będzie odbywał się głównie ruch pieszy. Natomiast dla mało intensywnego ruchu pojazdów osobowych i ruchu pieszego możemy zastosować kostkę o grubości 8 cm. Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej jest ściśle uzależniona od odpowiedniego przygotowania i twardości podłoża, na którym została ułożona. Im podłoże jest twardsze, tym większe zniesie obciążenia, a kostka którą na nim położymy może być stosunkowo cieńsza. W praktyce oznacza to, że nawet kostka o małej grubości, ułożona na bardzo twardym gruncie, wytrzyma duże obciążenia i odwrotnie – nawierzchnia z grubej kostki ułożona na źle utwardzonym gruncie nie będzie wystarczająco trwała.

Ile kostki na podjazd, ile do ogrodu?

Przed przystąpieniem do robót budowlanych należy wykonać projekt lub przynajmniej plan przydomowego podjazdu lub ścieżek ogrodowych. Warto zwrócić się o poradę do fachowca, gdyż na początku prac trzeba określić kilka podstawowych założeń: jak dużą powierzchnię będzie miała nawierzchnia, którą chcemy ułożyć, jak dużym obciążeniom będzie ona poddawana, jak zamierzamy ją odwodnić oraz jaki wzór kostki będziemy wykorzystywać do układania nawierzchni. Dobór wzoru uzależniony jest nie tylko od względów estetycznych, ale też praktycznych - na przykład do układania wąskich ścieżek lepiej nie stosować wzorów zbyt wymagających i dużej kostki. Unikniemy wtedy kłopotliwego docinania kostek końcowych lub brzegowych. Niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża. Zanim przystąpimy do pracy, koniecznie trzeba określić z jakim rodzajem rodzimego gruntu mamy do czynienia i jaki jest stan wód gruntowych. Koniecznie trzeba zapewnić nawierzchni odpowiedni system odwodnienia i wyprofilowanie (woda z opadów atmosferycznych powinna spływać od ścian budynku). Wszystkie te informacje ułatwią planowanie zakupu potrzebnych materiałów oraz wykonywanie robót.

Do wyboru do koloru

Przy wyborze kostki, walory estetyczne to jedno z najważniejszych kryteriów jakim się kierujemy. Szeroka oferta, różnorodne kształty i kolory kostki brukowej pozwalają zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Dzięki temu mamy możliwość dobrania kolorystyki i faktury kostki w taki sposób, aby współgrała z otoczeniem i elewacją budynku oraz nadawała całej posesji jednolity styl. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się kostka szlachetna, do produkcji której używane są surowce i kruszywa szlachetne, takie jak marmur, bazalt, porfir czy granit. Wśród kostek poddawanych obróbce uszlachetniania znajdziemy takie, których powierzchnia przybiera nieregularną strukturę naturalnego kamienia. Kostka taka doskonale wygląda również w połączeniu z kamieniem, np. granitem czy marmurem. Są też wzory postarzane, które wyglądają jak antyczny bruk. Często ten rodzaj kostki stosuje się nie tylko przy stylizowanych starych budowlach, ale też z powodzeniem przy nowoczesnych budynkach z przewaga szkła i stali. Przy projekcie zwykle używa się co najmniej dwóch kolorów lub rodzajów kostki. Łatwiej wtedy o graficzne podkreślenie wybranych elementów czy nadanie im kierunku. Przy kształtowaniu terenu warto wykorzystać elementy wykończeniowe, takie jak palisady okrągłe i trapezowe, dzięki którym tworzymy różne poziomy i nadajemy otoczeniu zharmonizowany efekt przestrzenny. Z kolei do wykończenia linii brzegowych ścieżek i podjazdów można zastosować rodzaj krawężnika. Taki element wykończeniowy idealnie nadaje się także do oprawienia rabatek i kwietników.

Dobry brukarz zawsze w cenie

Sama jakość produktu to nie wszystko. Przy projektowaniu i budowaniu nawierzchni z kostki brukowej warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Nawet najlepsza kostka bowiem nie zapewni nam odpowiednich efektów i trwałości, gdy nie zostanie prawidłowo ułożona. Bardzo istotne jest więc, aby wybrać sprawdzonego brukarza, który nie tylko dobrze ułoży kostkę, ale też odpowiednio przygotuje teren pod nawierzchnię z bruku.

Tekst pochodzi z serwisu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/03.04.2019 15:03
@misia owszem, mają. U mnie stoi ogrodzenie z betonu architektonicznego i muszę przyznać, że prrezentuje się najlepiej na całym osiedlu
/18.03.2019 18:02
semmerlock ma tez ogrodzenia? właśnie jestem na etapie stawiania nowego. Ich kostka ma świetne opinie, więc ogrodzenia pewnie tez porzadne mają
/01.03.2019 13:59
ja korzstam z semmelrock, mój mąż znalazł w internecie i zamówił ich na zrobienie ogrodzenia. Poszło im to naprawdę sprawnie i profesjonalnie - polecam
POKAŻ KOMENTARZE (16)