Grill w ogrodzie nad wodą fot. Adobe Stock

Jaki grill ogrodowy wybrać? Zobacz, co znajdziesz w sklepach!

Nie możesz wyobrazić sobie wiosennych i letnich wieczorów bez spotkań z bliskimi przy grillu? Żeby impreza była jeszcze bardziej udana, zadbaj o odpowiedni sprzęt i akcesoria do grillowania!
Małgorzata Świgoń / 23.05.2019 11:44
Grill w ogrodzie nad wodą fot. Adobe Stock

Potrawy z grilla mają same zalety: są smaczne i lżejsze niż te przygotowane na tłuszczu.Jednak ich jakość i smak w dużej mierze zależy od grilla. Sprawdź, jakie rodzaje masz do wyboru i czego jeszcze będziesz potrzebować do udanego grillowania!

Na skróty:

 1. Rodzaje grilli
 2. Istotne parametry
 3. Akcesoria
 4. Miejsce na grilla

Grill ogrodowy - jakie rodzaje znajdziesz w sklepach?

Najpopularniejszy jest znany wszystkim grill węglowy, jednak w sklepach znajdziesz o wiele więcej rodzajów. Postaramy się przybliżyć ci, na czym polega działanie każdego z nich!

Grill węglowy

Grille na węgiel cieszą się największą popularnością. Przygotowywane na nich potrawy mają niepowtarzalny aromat i smak. Grille węglowe mają różne kształty, ceny i wymiary. Ich dużą zaletą jest prostota obsługi. Wystarczy trochę węgla i podpałka. To idealne rozwiązanie dla osób, które grillują sporadycznie i w kameralnym gronie.

Niewielkie i lekkie grille węglowe można bez problemu zabrać w plener - nie zajmą wiele miejsca w bagażniku. Zaletą jest także dość niska cena - podstawowe modele na użytek własny kosztują tylko kilkadziesiąt złotych.Wśród grilli węglowych znajdziesz także jednorazowe egzemplarze - nie są zwykle większe niż aluminiowa tacka. Taki grill kupisz nawet za kilkanaście złotych!

Szukasz idealnego grilla węglowego? Sprawdź 10 topowych modeli!

Grill elektryczny

Grilla elektrycznego możesz użyć zarówno w ogrodzie (potrzebny będzie jednak dostęp do gniazdka z prądem), a także w domu czy na balkonie! Upieczesz na nim nie mniej pyszne danie, bez ognia i dymu. Kolejnym plusem jest łatwość kontroli temperatury grillowania oraz to, że obróbka cieplna potraw jest zdrowsza. Unika się niebezpiecznych związków, które mogą osadzać się na jedzeniu w wyniku reakcji tłuszczu z rozżarzonym węglem.

Grill gazowy

Wśród tego rodzaju sprzętów wyróżnia się dwa typy:

 • zasilane gazem ziemnym
 • zasilane gazem propan-butan z butli.

Użytkownicy cenią sobie prostotę obsługi, łatwość rozpalania i kontroli temperatury. Grill gazowy jest jednak zwykle duży i ciężki, a niektóre modele wymagają podłączenia na stałe do sieci gazowej. Z tego względu jest to wybór z przeznaczeniem do używania w stałym miejscu. Na szczęście dostępne są także turystyczne grille gazowe. 

Jak działa grill gazowy i czy warto się na niego zdecydować? Zobacz więcej! 

Grill wahadłowy

Doskonały wybór dla amatorów ognisk za miastem. Zawiesza się go na ruszcie nad ogniskiem. Wystarczy wbić sztycę w ziemię, umocować ruszt i umieścić na nim potrawy. Dzięki regulacji zawieszenia (wyżej lub niżej) można kontrolować temperaturę grillowania. Jeśli decydujesz się na grill przenośny, wybierz nieco cięższy, ale za to stabilniejszy - byle podmuch wiatru na pewno go nie przewróci.

Dobrze, gdy ma regulowane nóżki, bo wtedy można wybrać najwygodniejszą wysokość. Bardzo praktyczny jest model z podwójnym rusztem i bocznymi półkami. Na górnym ruszcie można dopiekać mięso lub podgrzewać potrawy, a na bocznych półkach trzymać potrzebne przybory i przyprawy.

Jak wybrać idealny grill ogrodowy? Pamiętaj o kilku ważnych funkcjach!

Gdy zdecydujesz się już na konkretny rodzaj grilla, pozostanie jeszcze doprecyzować jego cechy, które mają istotne przełożenie na komfort korzystania z urządzenia. Są to:

 1. powierzchnia rusztu - to w zasadzie podstawowy parametr w przypadku każdego rodzaju grilla. Jeśli na letnie biesiady zapraszasz zazwyczaj sporo osób, ruszt powinien mieć minimalne wymiary ok. 60 x 50 cm
 2. materiał - kupując grill z założeniem na lata, wybierz ten wykonany ze stali chromowanej, pokrytej trwałą porcelanową emalią lub żeliwny
 3. kółka - powinny być dość duże, jeśli często przestawiasz grill. W sklepie przeciągnij urządzenie kilka metrów, aby je wypróbować
 4. półki i blaty - im jest ich więcej, tym łatwiej przygotować posiłek. Drewniane trzeba dobrze zaimpregnować!
 5. pokrywa - ułatwia szybkie i równomierne grillowanie. Ważne, aby miała uchwyt, który się nie nagrzewa, a także wywietrznik
 6. palniki - w większych grillach gazowych powinny być trzy, aby równomiernie rozprowadzały ciepło pod rusztem.

Węgiel, rozpałka, czy brykiet? Czego najlepiej używać do rozpalania grilla?

Niezbędne akcesoria do grilla ogrodowego

Aby grillowanie było w pełni udane, oprócz samego sprzętu, potrzebne będą także akcesoria. Należą do nich:

 1. tacki - bardzo przydatne są dziurkowane tacki z grubej aluminiowej folii, które zapobiegają spływaniu tłuszczu na ogień. To ważne, bo spalony tłuszcz wydziela szkodliwe związki (rakotwórcze nadtlenki lipidowe)
 2. podpałka - usprawnia proces rozpalania ognia. Jest bardzo wygodna (ma formę płynu lub małych kostek), ale uwaga! Nie należy używać jej w trakcie pieczenia, aby podsycić przygasający żar. Opary są bardzo niezdrowe
 3. odzież ochronna - prawdziwym fanom grillowania warto polecić żaroodporny fartuch, który chroni przed pryskającym tłuszczem i iskrami (można go kupić w sklepie z odzieżą ochronną)
 4. szczypce - do przygotowywania dań na każdym rodzaju grilla potrzebne są też szczypce do obracania produktów oraz opiekacze do mięsa i ryb.

Wybierz miejsce idealne do grillowania

Miejsce, w którym planujesz postawić grill powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru. Osoby, które często grillują, a mają własny ogród, mogą rozważyć wybudowanie stałego paleniska. Najprostsza konstrukcja wymaga kilkudziesięciu cegieł klinkierowych lub kamieni i zaprawy murarskiej.

Ostatnią rzeczą, o jakiej warto pamiętać, jest zabezpieczenie przed komarami, meszkami i osami, by nie zepsuły towarzyskiego posiedzenia przy grillu. Owady nie lubią zapachu czeremchy, krwawnika, mięty, bazylii, więc posadzenie tych roślin w grillowym kąciku pomoże je odstraszyć. Na wszelki wypadek warto też mieć pod ręką preparaty łagodzące skutki ukąszeń.

Poczytaj więcej na temat grillowania:
Czego użyć do budowy grilla ogrodowego? Porozmawiaj na naszym forum!
Jak szybko wyczyścić grill? Poznaj kilka sposobów!