wrzosy fot. Fotolia

Wrzosy w domu i na balkonie

Pełne wdzięku doniczki z tymi krzewinkami możemy kupować już od sierpnia. Mogą zdobić dom, balkon lub ogród aż do zimy, a nawet dłużej.
Barbara Lasota / 12.09.2017 03:23
wrzosy fot. Fotolia

Botanicy nazywają te krzewinki wrzosem pospolitym, po łacinie Calluna vulgaris. Łacińska nazwa oznacza miotłę, bo rzeczywiście, ze sztywnych gałązek wrzosów dawniej robiono miotły. W naturze tworzy wspaniałe wrzosowiska na leśnych polanach. We wrześniu kwiaty wrzosu są rajem dla pszczół i budzą zachwyt każdego, kto je zobaczy. Z ich nektaru pszczoły produkują wspaniały miód wrzosowy. Nowe odmiany polecane do domu i do ogrodu kwitną nie tylko na fioletowo, także na biało, kremowo, różowo, a nawet purpurowo. Do wrzosów podobne są wrzośce, ale to inne rośliny.

Wrzos w doniczce – wybór

Zazwyczaj krzewinki te sprzedawane są w małych doniczkach z ziemią torfową. Cena wrzosu  to 4 – 8 zł, w zależności od odmiany i jakości rośliny. Tylko najokazalsze kosztują więcej, ok. 12 zł. Przed zakupem sprawdź, czy podłoże jest wilgotne. Gdyby było bardzo wysuszone - nie kupuj. Może się bowiem okazać, że korzenie zostały przesuszone i wrzos szybko uschnie. Wrzosy różnią się nie tylko kolorem lub odcieniem kwiatów, ale także odcieniem igiełkowatych liści. Niektóre są ciemnozielone, inne jasnozielone, szare, a jeszcze inne żółtawe lub niemal pomarańczowe. Jeśli kupujesz kilka roślin, możesz zdecydować się różne stworzyć wielobarwną kompozycję. Wrzosy różnią się także wysokością. Są liliputy dorastające zaledwie do 15 cm i takie, które osiągają wysokość ok. 40 cm.

Najpiękniejsze odmiany

  • Dark Beauty. Kwiaty są intensywnie różowe, prawie pełne. Ulistnienie ciemnozielone. Kwitnie od VIII do X. Dorasta do 25 cm.
  • Athene. Kwiaty są intensywnie czerwone, liście zielone. Kwitnie od IX do wczesnej zimy. Wysokość 30 cm, rozłożystość 40 cm.
  • Annemarie. Kwiaty czerwonoróżowe, pełne. Liście zielone. kwitnie od IX do X. Wysokość ok. 50 cm, rozłożystość 60 cm.
  • Kaiser. Kwiaty wrzosu tej odmiany są fioletoworóżowe, liście są ciemnozielone. Kwiaty rozwijają się od VIII do IX. Wysokość do 60 cm. Rozłożystość do 60 cm.
  • Beoley Gold. Ma białe kwiaty i kanarkowe liście przez cały sezon. Kwitnie od VIII do IX. Wysokość do 35cm, rozłożystość do 50cm.
  • Alba Praecox. Kwiaty są białe, a liście zielone. Kwitnie od VII do VIII. Wysokość do 30 cm. Rozłożystość do 50 cm.

Wrzosy w domu

Kupione doniczki z wrzosami można wstawić np. do nieco większych osłonek. Najlepiej ustawić je w widnym miejscu, bo lubią słońce. Właściwie nie mają specjalnych wymagań, wystarczy je regularnie podlewać, aby podłoże nie wysychało. W chłodnym pomieszczeniu dłużej będą ładne. Gdy kupisz kilka doniczek i wstawisz je np. do wiklinowego koszyka wyłożonego folią, powstanie domowe wrzosowisko w wersji mini.

Wrzosy na balkonie

Gdy przekwitną pelargonie i surfinie, balkonowe skrzynki warto obsadzić wrzosami. Dzięki temu balkon nabierze pięknego, jesiennego kolorytu i będzie efektowny aż do zimy. Wrzosy będą ładnie wyglądać również w wiklinowych koszach i drewnianych pojemnikach. Mogą rosnąć w tym podłożu, w którym zostały kupione lub, jeśli chcesz je przesadzić, w ziemi do roślin kwasolubnych. Jeśli chcesz stworzyć mieszaną kompozycję, możesz połączyć wrzosy z wrzoścami, golterią pełzającą, trawami, np. kostrzewą siną, trzcinnikiem piaskowym i śmiałkiem darniowym. Wrzosy w dużych pojemnikach, w których jest sporo ziemi często mogą przetrwać zimę. Zwłaszcza, jeśli okryjesz je np. gałązkami iglaków.

Wrzosy: uprawa w ogrodzie

Na wrzosowisko można przeznaczyć kawałek trawnika. Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione. Kształt wrzosowej rabaty powinien być nieregularny, naturalistyczny. Do przekopanej gleby przed posadzeniem krzewinek trzeba dodać dużo kwaśnego torfu (około 25 litrów na 1 m2).  Na 1 m kw. zaleca się posadzić 9–12 krzewinek.

Pielęgnacja wrzosów

Po posadzeniu roślin dobrze jest glebę wokół nich przykryć warstwą kory sosnowej, która zatrzymuje wilgoć, zakwasza glebę i hamuje rozwój chwastów. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy też przycinanie. Cięcie wrzosów zalecane jest w kwietniu. Pędy ścina się tuż pod kwiatostanem, dzięki czemu szybko wybijają nowe przyrosty, a krzewinki się zagęszczają. Przycięte wrzosy warto zasilić nawozem o spowolnionym działaniu. Wystarczy łyżeczka preparatu na jeden egzemplarz.
Przed pierwszymi dużymi mrozami wrzosy trzeba okryć włókniną ogrodniczą lub gałązkami drzew iglastych.

Jak odróżnić wrzosy i wrzośce

Kwiaty wrzosu są kielichowate, a liście łuskowate. Wrzośce mają kwiaty w kształcie malutkich dzbanuszków, większe od wrzosów, a liście igiełkowate.